Utlåningsavtal och samarbete med Västerås SK
Före sista augusti ska AIK fastställa vilka spelare som ska stå på respektive utlåningslista till respektive samarbetsklubb för resten av säsongen 2009. Spelarna som kan stå på utlåningslista ska vara födda -87 eller senare. AIK har idag utlåningsavtal med FC Väsby United och Akropolis IF.
På listan till FC Väsby United kommer mittbacken Niklas Backman samt mittfältaren Viktor Lundberg att stå och på listan till Akropolis IF kommer målvakten Niklas Rönn att stå.
För att ge fler spelare möjlighet, än ovan nämnda, att spela tävlingsmatcher har AIK under måndagen slutit ett avtal med Västerås SK i division 1 norra. På listan till Västerås SK kommer forwarden Pontus Engblom och mittfältaren Daniel Gustavsson att sättas upp.
Samtliga spelare som står på dessa listor tränar med AIK och är uttagningsbara för AIK, men spelar de ej med kontinuitet i AIK kommer de under hösten att matchas i den klubb de är uppsatta för.
Text: AIK Fotboll