AIK Fotboll

2012-04-16 12:21

Tjerna 400 allsvenska matcher, del 1

Helsingborgs målvakt Sven Andersson spelade 431 allsvenska matcher och det är det rekordet i antal spelade allsvenska matcher. På andra plats återfinns Thomas Ravelli med 416 allsvenska matcher. Senast en allsvensk utespelare gjorde 400 matcher var 1947 när Elfsborgs Sven Jonasson mäktade med 410 allsvenska matcher, detta är tredjeplatsen i listan. Nu är Jonassons rekord som utespelare i fara då Daniel Tjernströms spelarkarriär tagit honom över 400 allsvenska matcher för Degerfors IF, Örebro SK och AIK. 400!

Möt Tjerna själv, några andra levande svenska fotbollslegendarer samt Tjernas föräldrar i denna intervjuserie av Tommy Arvidsson om hur det gick till när Tjerna sprängde vallen och skrev in sig i svensk fotbollshistoria!

Lögn, förbannad lögn och statistik…
Efter den allsvenska säsongens slut 2008 fick jag ett ideellt reporteruppdrag på AIK Fotbolls största fansite, Gnagarforum på SvenskaFans. Under AIK:s framgångsrika guldår 2009 gjorde jag flera stora profilintervjuer med både spelare och ledare i laget, en av dem var Daniel Tjernström. Inför intervjun diskuterade jag och min redaktör kring hur texten skulle se ut, statistik var nödvändig för att ens försöka berätta vad maratonmannen inom svensk fotboll och AIK uträttad under två decennier. Jag minns inte hur vi fick fram siffrorna, det gör inte heller min redaktör, men när intervjuserien i fyra delar publicerades på Gnagarforum i oktober 2009 hade vi kommit fram till Tjerna just då gjort sammanlagt 355 allsvenska matcher för Degerfors IF, Örebro SK och AIK. Vi var faktiskt rätt säkra på att vi räknat rätt också.

Med tre matcher kvar att spela i Allsvenskan 2009, och deltagande (spel från start eller inbytt under match) i samtliga dessa tre matcher, blir matematiken enkel: 358 spelade allsvenska matcher inför säsongen 2010. Sedan gjorde Daniel 20 allsvenska matcher under 2010 och 19 stycken år 2011.

358 + 20 + 19 = 397. I en perfekt värld borde den officiella allsvenska matchstatistiken för Daniel Tjernström vara 397 spelade allsvenska matcher inför säsongen 2012. Det var den inte. Enligt Svenska Fotbollförbundet hemsida var siffran istället 399. För att krångla till detta ännu mer (om det är möjligt) så fick jag den siffran till 398, den siffran fick jag fram när denna intervjuserie började, sommaren 2011. Efter diverse mejl till Svenska Fotbollförbundet kom de fram till att felet kan spåras till 1995 då Daniel spelade för Degerfors IF. För 1995 fanns det tydligen två olika siffror på Daniels antal spelade allsvenska matcher, 21 och/eller 22. Det lutar åt att det är 21 som är den korrekta siffran, detta då den siffran ska vara den mest trovärdiga.

Daniel Tjernström sprängde i förra veckan ”400-spelade-allsvenska-matcher-gränsen”! Får han dessutom mycket speltid i år och spelar allsvensk fotboll även nästa år - då kan han bli den som spelat flest antal allsvenska matcher någonsin! Tjerna har dessutom efter bortamatchen mot Syrianska FC spelat 380 tävlingsmatcher för AIK. Idag har Tjerna gjort 267 allsvenska matcher enbart för AIK. Förlängs kontraktet med AIK kan målvakten Gustav Sjöbergs rekord med 321 spelade allsvenska matcher för AIK vara i fara.

Häng i sex delar med på ett tidsdokument som börjar på AIK:s träningsanläggning Karlberg sommaren 2011.

Text: Tommy Arvidsson

***

Samtal med Tjerna, 21/7-2011 (395 allsvenska matcher)

Daniel, dina spontana tankar kring att du snart kan bli historisk som svensk fotbollspelare.
- Mina spontana tankar är att jag hade dålig koll på hur många matcher jag hade gjort och jag blev lite förvånad själv att gjort så många matcher helt enkelt. Att det närmar sig 400.

Du håller ju på att bli historisk.
- Jag tänker inte på det sättet, men så kanske det är då. 400 är - i saknad av bättre ord - en magisk gräns, eller vad man ska säga. Det är kul att man har kunnat hålla på så länge.

Hur känns din kropp, är du gjort av stål eller någonting sådant?
- Nej, det är nog många som hållit på lika länge som jag. Jag är nog inte unik, det tror jag inte. Det vet jag att jag inte är, men det känns bra, jag hade lite småskavanker för några veckor sedan som inte var något allvarligt. Nu känns det bra igen, nu är jag 100 procentig ”på jobbet”!

Om du når den här magiska gränsen, hur tror du att AIK:arna kommer att fira dig?
- Ingen aning, jag vet inte ens om det kommer att firas på något sätt. Det kan jag omöjligt uttala mig om.

Hur tänker du kring att det här kan komma att uppmärksammas?
- Som sagt, det kom lite som en överraskning att jag gjort så många matcher. Jag visste kanske inte att just 400 var något speciellt så där. Jag har inte funderat kring det över huvudtaget, jag känner inte att det nödvändigtvis måste firas, men om det nu skulle göra det, så är det väl alltid trevligt att få uppskattning. Så är det ju!

Du som gärna håller dig i bakgrunden och inte vill ha uppmärksamhet, din tanke på att det här kan uppmärksammas, är det något som ”stör dig”?
- Absolut inte, men jag har inte tänkt på det överhuvudtaget (skratt). Vi får väl se, om det händer någonting så händer någonting. Gör det inte det så är det okej.

Du började inte spela fotboll för att hamna i historieböckerna?
- Nej, det gjorde jag ju inte.

Sven Jonasson, som avslutade sin svit om 410 allsvenska matcher för Elfsborg 1947, är det någon som du har hört talas om?
- Nej, det hade jag inte, ärligt talat. Jag inser ju att 400 är många allsvenska matcher, och matcher i AIK. Men i övrigt har jag inte funderat kring det (skratt), jag har inget roligt svar! Jag har bara inte tänkt på det helt enkelt. Du nämnde det här för mig för första gången för ett par, tre dagar sedan, jag har inte ägnat det så mycket tankar sedan dess heller.

***

Samtal med Tjernas första tränare i Bråtens IK
Det vore naturligtvis fel med en sådan här text utan att tala med någon ledare som var verksam i Daniels moderklubb Bråtens IK, under den tid Daniel var aktiv. Därför kommer här ett samtal med Stefan Nylén i Karlskoga.

Stefan Nylén om Tjerna och hans närmande av 400 spelade allsvenska matcher.
- Jag blir ju överraskad av telefonsamtalet nu, men jag är inte överraskad att han tagit sig dit han tagit sig. Men han hade ju många sporter att välja på, ishockey och slalom också. Men man lär sig att se, man kunde tidigt se att han hade talangen. Det är en helyllekille! Han hade lätt för att lära sig, en bollbegåvning och fin balans och fysik. Han har många egenskaper som gör att han kan komma upp till toppen, även om han inte kom ända längst upp med landskamper och så.

- Jag spelade fotboll själv innan jag blev ledare, sen var vi ett team på tre stycken kan man säga, där Daniels pappa Leif också var en av tränarna. Vi var ju ”föräldratränare” det ju ofta så det blir - alla fall de första åren. De killarna som Daniel spelade tillsammans med var ju ett kompisgäng kan man säga, de spelade ishockey också. Men sen ville de spela fotboll tillsammans också. När jag tog över det här så kallade ”73-laget”så ville Daniel, som är född 1974, starta lite tidigare och det fick han gärna göra för han var talangfull redan från början så han fick vara med! Den personligheten som han hade, engagemang och ambition, att man är intresserad av att lära sig saker och ting - det tror jag är sådant som kan hänga med upp i vuxen ålder, så länge man inte hamnar i ”fel umgänge” eller så - det kan ju hända med någon. Jag har ju varit verksam som tränare på många olika nivåer med både pojkar, herrar och damer - jag tror att jag något så när kan se vad det är för personlighet man har att göra med.

Var Daniel lika ödmjuk när han var ung?
- Oh ja, det var han! Han ställde verkligen upp och jobbade på många olika sätt med laget ”runt omkring” också, kan man säga. Man kunde räkna med honom! Jag följde Daniel senare på håll när han gick vidare till KB Karlskoga, Degerfors IF och Örebro SK. Jag kan nämna en episod. Jag gick en utbildning på Örebro Universitet, en fotbollskurs. Då hade vi ett projektarbete där vi skulle titta på Örebro SK:s träning. Det var träning när vi smög upp till planen där, ett gäng som gick kursen. Daniel var ju med där på planen och när han såg mig så kom han framrusande - trots att träningen nästan hade börjat! Han hade inte glömt bort mig!

Har du något som du vill hälsa till Daniel?
- Du får verkligen framföra mina gratulationer, det ska du verkligen göra!

Del två i detta tidsdokument kommer på hemsidan under tisdagen.

Text: Tommy Arvidsson

  Följ AIK Fotboll på Twitter


  • Damtruppen mot Limhamn Bunkeflo 2013-06-20

    AIK:s chefstränare Mattias Eriksson har tagit ut 16 spelare till torsdagens hemmamatch i Elitettan mot Limhamn Bunkeflo på Skytteholms IP. Avspark kl 17:00.

    AIK-rapport från landskamperna 2013-06-19

    Den officiella hemsidan summerar här hur det gick för de nio AIK-spelarna som gjorde insatser för sina länder under landskampsuppehållet.

    Avspark: Inför AIK - Limhamn Bunkeflo 2013-06-19

    Toppstriden i Elitettan går för AIK:s del vidare med hemmamötet med IF Limhamn Bunkeflo innan Midsommar. Avspark torsdagen den 20 juni, kl 17:00.

    Remissvar på ersättning för polisbevakning 2013-06-19

    AIK Fotboll har idag lämnat in ett remissvar på Bo Svensson utredning runt ersättning för polisbevakning (Ds 2013:24).

    Nästa hemmamatch 24/6 2013-06-18

    AIK spelar sin nästa allsvenska hemmamatch måndagen den 24 juni, kl 19:00 då IF Brommapojkarna gästar Friends Arena. Köp din biljett så snart som möjligt via Ticnets hemsida eller direkt hos ett Ticnet-ombud.

    Köp hospitalitypaket till AIK-Man Utd 2013-06-18

    AIK möter Manchester United på Friends Arena den 6 augusti 2013. Se denna historiska match på bästa plats och med ett komplett matchdagsupplägg.

  • AIK möter Manchester Utd i augusti 2013-06-18

    Idag kl 11:00 höll AIK och Manchester United en gemensam presskonferens där vi berättade att lagen kommer att mötas i en träningsmatch den 6 augusti kl 19:30 på Friends Arena.

    Viktor Lundberg till Randers FC 2013-06-18

    AIK och Viktor Lundberg är överens med den danska ligaklubben Randers FC om en övergång för den AIK-fostrade mittfältaren.

    AIK Media med Andreas Alm 2013-06-17

    Om en vecka startar Allsvenskan om igen. AIK möter IF Brommapojkarna på Friends Arena. AIK Medias Christoffer Bodin har träffat chefstränare Andreas Alm och samtalat specifikt om intressanta ämnen runt AIK:s A-lag. De första två avsnitten handlar om AIK:s träningskultur respektive det alltid heta ämnet byten under matcher.

    AIK-spelare till U23-landslaget 2013-06-17

    AIK:s damlag har två representanter då Sveriges U23-landslag spelar en turnering i England mellan 25 och 30 juni. För motståndet står England (27/6) och Norge (29/6).

    I helgen avgjordes ELIT CUP 2013-06-17

    Det blev en riktigt spännande helg med många välspelade matcher och snabba väderomställningar i Hallstavik då ELIT CUP avgjordes.

    Lyckad familjedag på Karlberg 2013-06-17

    I lördags anordnades traditionsenligt AIK:s familjedag på Karlberg.

  • Klar seger mot Huddinge 2013-06-16

    AIK besegrade Huddinge IF med 4-0 (2-0) på Källbrinks IP inför 1 500 åskådare. AIK:s seger var solklar och målen gjordes av Nabil Bahoui, Kwame Amponsah Karikari, Kennedy Igboananike och Robin Quaison.

    Startelvan mot Huddinge IF 2013-06-16

    AIK ställer upp med följande startelva i träningsmatchen mot Huddinge IF, avspark klockan 19:00 på Källbrinks IP: 3 Karlsson, 4 Johansson (K), 6 Milošević, 7 Daníelsson, 11 Bahoui, 15 Quaison, 16 Lorentzson, 20 Moro, 21 Igboananike, 22 Karikari, 35 Šarlija.

    Truppen mot Huddinge IF 2013-06-15

    AIK:s chefstränare Andreas Alm har - tillsammans med assisterande tränarna Nebojša Novaković, Ulf Kristiansson och Lee Baxter - tagit ut 17 spelare till söndagens träningsmatch mot Huddinge IF på Källbrinks IP. Avspark kl 19:00.

    Avspark: Inför Huddinge IF - AIK 2013-06-15

    Måndagen den 24 juni spelar AIK återigen i Allsvenskan då man tar emot IF Brommapojkarna hemma på Friends Arena, men innan dess är det dags att spela en träningsmatch mot Huddinge IF. Matchen spelas söndagen den 16 juni på Källbrinks IP i Huddinge. Avspark kl 19:00.

    En sista match för Tjerna 2013-06-15

    Daniel Tjernström har utgående kontrakt och det står nu klart att hans sista tävlingsmatch blir AIK:s hemmamatch mot IF Elfsborg. Tjernström kom till AIK inför säsongen 1999 och har hittills spelat 394 tävlingsmatcher för klubben samt svarat för 21 mål.

    Köp biljett till AIK-BP 2013-06-14

    Avsluta Midsommarhelgen med att ta med familj och vänner på AIK-IF Brommapojkarna.

  • Biljetter släppta till höstens matcher 2013-06-14

    Nu kan du köpa biljetter till höstens alla hemmamatcher.

    AIK föll med 0-3 i toppmötet 2013-06-13

    AIK:s damlag förlorade toppmatchen i Elitettan mot IK Sirius FK på Studenternas IP i Uppsala. Hemmalaget vann med 3-0 (2-0) efter att ha tagit en tidig tvåmålsledning.

    Leksaksloppis på söndag 2013-06-13

    Quality Hotel Friends öppnar i sommar bredvid Friends Arena. Precis som AIK Fotboll samarbetar de med stiftelsen Friends mot mobbing.

    Damtruppen mot Sirius 2013-06-12

    AIK:s chefstränare Mattias Eriksson har tagit ut 16 spelare till torsdagens bortamatch i Elitettan mot IK Sirius FK på Studenternas IP. Avspark kl 19:00.

    Avspark: Inför IK Sirius FK - AIK 2013-06-12

    Toppmatcherna avlöser varandra i Elitettan. Efter att i lördags ha besegrat Hammarby IF DFF med 2-1 på bortaplan är det nu dags för ett möte med serieledande IK Sirius FK på Studenternas IP. Avspark torsdagen den 13 juni, kl 19:00.

    Bortareseinformation Huddinge-AIK 2013-06-11

    Söndagen den 16 juni kl 19:00 spelar AIK en träningsmatch mot Huddinge IF.

  • Målvakten Marko Sarlija tränar med AIK 2013-06-11

    AIK är i en process där olika målvaktsalternativ scoutas och inventeras. Som en del i den omfattande processen tränar denna vecka målvakten Marko Sarlija med laget.

  • Till rötterna med Alm. Del 3: FÖRSVARET 2013-06-19

    Se tredje delen i intervjuserien med Andreas Alm

    Till rötterna med Alm. Del 2: TRÄNINGAR 2013-06-19

    Del 2 av intervjuserien.

    Jesper Blomqvist: "Det är en kanonmatch" 2013-06-18

    - Det är en kanonmatch för båda lagen.

    Bryan Robson: "Det kommer bli tävlingsinriktat" 2013-06-18

    Legendaren Bryan Robson om AIK-Man Utd.

    Goitom: "Det blir en bra mätning för laget" 2013-06-18

    Goitom om matchen mot Manchester United.

    Presskonferens om AIK-Manchester United 2013-06-18

    Presskonferens om stormatchen i augusti.

    Wesström om Man U-matchen 2013-06-18

    - Det är givetvis inspirerande.

    Edselius och Segui om Man U-matchen 2013-06-18

    - Allsvenskan är fortfarande vårt huvudfokus.

    Wesström om försäljningen av Lundberg 2013-06-18

    - Vi får se om vi ersätter honom.

    Till rötterna med Alm. Del 1: BYTEN 2013-06-17

    Första delen av intervjuserien "Till rötterna med Alm".

    Per Karlsson: "Det var skönt att spela match" 2013-06-16

    Pertan efter träningsmatchen mot Huddinge.

  • Nabil: "Det är skönt med självförtroende" 2013-06-16

    Bahoui efter träningsmatchen mot Huddinge.

  • Lorentzson: "Förhoppningsvis ska vi föra matchen" 2013-06-15

    Lorentzon inför träningenmatchen mot Huddinge.

    Familjedag på Karlberg 2013-06-15

    Se vad barnen tyckte om familjedagen på Karlberg.

    Wesström: "Viktigt att det blir rätt" 2013-06-11

    Björn Wesström om målvaktssituationen i AIK

    Marko Šarlija: "Det känns väldigt bra" 2013-06-11

    Målvakten Marko Šarlija om sitt provspel hos AIK

    Backman: "Nu finns det hopp igen" 2013-06-10

    Niklas Backman tillbaka i träning

    AIK-Passet: Spelarna tillbaka på Karlberg 2013-06-10

    Första fotbollsträningen efter ledigheten

    Alm efter segern mot Norrköping 2013-05-30

    Andreas Alm efter vårsäsongens sista match.

    Nabil: "Vi kämpar in i det sista" 2013-05-30

    Nabil Bahoui efter sitt mål mot Norrköping.

    Helgi: "Vi ska göra en bättre höstsäsong" 2013-05-30

    Helgi Daníelsson efter 1-0 i Norrköping.

    Per Karlsson: "Vi har ännu mer att ge" 2013-05-30

    Per Karlsson efter segern i Norrköping.

    Studio AIK med Kennedy och Kristiansson 2013-05-29

    Studio AIK inför Norrköping-AIK

  • AIK-Passet: Omgång 11 2013-05-26

    Se bilder från söndagens träning på Karlberg.

  • AIK-Djurgården: Presskonferensen 2013-05-22

    Per-Mathias Høgmo och Andreas Alm efter derbyt.

 

 

AIK.SE ÖVRIGA SEKTIONER