Förlust för AIK i första matchen
AIK förlorade med 0-1 (0-0) hemma mot PFC CSKA Moskva i det första play off-mötet. 16 889 åskådare på Råsunda Fotbollstadion fick se en ganska chansfattig match där gästerna kopplade greppet om platsen i gruppspelet i Uefa Europa League efter att Keisuke Honda gjorde mål i den 61:a minuten.
Att det var tuffast möjliga motstånd som väntade för AIK var de flesta nog förvissade om på förhand. CSKA Moskva är enligt Uefas klubblagsranking att betrakta som Europas 18:e bästa lag (jämfört med AIK på plats 200), och kan mönstra klasspelare som Alan Dzagoev och japanen Keisuke Honda i sin startelva. Inledningsvis i matchen visade dock AIK att man inte tänkte behandla det ryska motståndet särskilt mycket annorlunda jämfört med de lag som vanligtvis besöker Råsunda, man var bara medvetna om att man skulle tvingas göra det väldigt bra. Hård press, inga tveksamheter och offensivlusta från början är vad Gnaget brukar bjuda på i matchinledningar, så också den här gången.
CSKA i sin tur agerade inledningsvis försiktigt, men visade stundtals prov på att man besitter tekniska kvaliteter samt ett passnings- och kombinationsspel som ligger på en nivå över allsvensk. Men till en början var det alltså AIK som åstadkom det mesta i anfallsväg, dock var målchanserna tämligen få. Det första nämnvärda avslutet kom i den 20:e matchminuten genom Celso Borges, ett avslut som trots en skaplig träff dock gick ganska rakt på välplacerade Igor Akinfeev i Moskva-målet. Den bästa chansen för AIK i halvleken kom sju minuter senare, när Nils-Eric Johansson nådde högst på Martin Mutumbas högerhörna och fick till en nick på mål, återigen var dock Akinfeev välplacerad.
En spelare AIK hela tiden fick se upp med var den kvicke ensamme anfallaren Ahmed Musa, som hela tiden var redo att löpa i djupled och flera gånger skapade stora besvär för AIK:s försvar. När matchklockan närmat sig 30 minuter började CSKA successivt att ta över mer av matchen och skapade så smått också några bra målchanser, de bra avslutslägena var dock ganska få, Zoran Tosic fick ett bra läge från nära håll efter ett fint anfall, och i slutminuten av den första halvleken fick Alan Dzagoev iväg ett tungt skott som gick tätt utanför den bortre stolpen. Den första halvleken slutade alltså mållöst.
I den andra halvlekens inledning försökte AIK, som sett en aning tröttkörda ut i slutet av första halvlek, att komma tillbaka in i matchen och ta tillbaka en del av initiativet som man förlorat. CSKA visade dock i den här perioden av matchen att man är ett lag av hög internationell klass, och fortsatte att trycka tillbaka AIK. Med sitt tålmodiga och metodiska passningsspel fortsatte man att trycka tillbaka AIK som fick slita hårt i defensiven, och det hela blev än jobbigare av att Gnaget när man väl vann boll hade oerhört svårt att ställa om till ett strukturerat anfallsspel, istället tenderade de tidiga bolltappen att bli många och pressen blev allt tyngre.
CSKA Moskva skapade också ett par bra lägen tidigt i halvleken, och med en dryg kvart spelad skulle också ledningsmålet komma. Ahmed Musa tog sig fram mot mål i offensivt straffområde, Per Karlsson kom ett steg efter i situationen, Musa kunde släppa en väl avvägd passning åt sidan framför mål där Keisuke Honda kom framstörtandes och tryckte in 0-1, ett vid tillfället ganska logiskt ledningsmål för gästerna. Därefter sjönk tempot och intensiteten i CSKA:s spel något, men även fortsättningsvis var det ryssarna som styrde det mesta av matchbilden, och AIK hade svårt att strukturera upp ett anfallsspel mot det skickligt genomförda pressförsvar man mötte.
Efter målet skapade CSKA ytterligare några hyfsade chanser, bland annat ett lurigt skott av Alan Dzagoev bara ett par minuter efter målet som dock gick strax utanför. I den 67:e minuten fick AIK en frispark en liten bit utanför offensivt straffområde något till höger, nyinsatte Daniel Tjernström stod redo att lyfta in bollen i straffområdet, men det blev istället ett skott av Celso Borges, vilket överraskade många, men med lite besvär lyckades Igor Akinfeev avstyra också den möjligheten. Därefter sjönk tempot överlag i matchen, CSKA spelade tålmodigt och discpiplinerat, anföll emellanåt men inte med någon direkt intensitet, AIK såg tämligen tröttkört ut och förmådde inte att genomföra några kollektiva aktioner framåt, utan det blev mestadels prestationer av ett fåtal spelare.
Först i matchens slutminuter hettade det till en aning när AIK lyckades få till en liten forcering. En hyfsad chans fick man också efter att bollen flugit fram och tillbaka i moskoviternas straffområde, Viktor Lundberg kunde nypa till, men en studsande boll och väldigt lite tid att avsluta gjorde att träffen blev ganska misslyckad och bollen gick en bit utanför målet. CSKA Moskva vinner matchen, vilket får sammanfattas som ett ganska logiskt resultat, AIK stod överlag emot väl, men stundtals syntes det ändå att ryssarna är ett lag av ett snitt som ligger på en nivå över allsvensk. Och som säkert många var överens om; finns det några hedersamma förluster, får det här betraktas som en sådan.
Text: Jonathan Bjuggren
***
Matchfakta
Torsdag 23 augusti 2012, kl 19:00
Uefa Europa League, play off, match 1:2
AIK-PFC CSKA Moskva 0-1 (0-0)
45:03 Slut på första halvlek
60:33 0-1 Keisuke Honda # 1 (Ahmed Musa) - spelmål
73:21 Gult kort till Martin Lorentzson, AIK (hårt spel)
93:01 Slut på andra halvlek
Publik: 16 889 på Råsunda Fotbollstadion, Solna
Laguppställningar
AIK (4-4-2): 27 Ivan Turina - 16 Martin Lorentzson, 3 Per Karlsson, 2 Niklas Backman, 4 Nils-Eric Johansson (K) - 24 Daniel Gustavsson, 10 Celso Borges, 7 Helgi Daníelsson (79), 9 Martin Kayongo-Mutumba - 28 Viktor Lundberg, 22 Kwame Amponsah Karikari (62).
Avbytare: 8 Daniel Tjernström (62), 20 Ibrahim Moro (79), 11 Lalawélé Atakora, 12 Christian Kouakou, 13 Kyriakos Stamatopoulos (mv), 23 Edward Owusu, 29 Gabriel Özkan.
Tränare: Andreas Alm (39 år, andra säsongen i AIK).
PFC CSKA Moskva (4-2-3-1): xxxxx.
Avbytare: xxxxx.
Tränare: Leonid Viktorovich Slutsky (41 år, fjärde säsongen i CSKA Moskva).
Statistik
Bollinnehav%: 38-62 (43-57)
Skott mot mål: 9-14 (5-5)
- på mål: 4-3 (3-1)
- utanför: 3-10 (1-4)
- i målställningen: 0-0 (0-0)
- täckta skott: 2-1 (1-0)
Frisparkar: 6-14 (2-5)
Hörnor: 3-1 (3-0)
Offside: 5-4 (4-2)
Individuell spelarstatistik
Skott mot mål (på mål/utanför/i målställningen/täckta): Johansson (1/0/0/0), Kayongo-Mutumba (0/2/0/0), Borges (2/0/0/0), Karikari (0/0/0/1), Gustavsson (1/0/0/1), Lundberg (0/1/0/0).
Frisparkar (för/emot): Karlsson (0/2), Johansson (0/1), Daníelsson (0/3), Tjernström (1/0), Kayongo-Mutumba (1/0), Borges (2/1), Lorentzson (0/1), Moro (1/0), Karikari (0/2), Gustavsson (0/1), Lundberg (1/3).
Offside: Kayongo-Mutumba 1, Karikari 2, Lundberg 2.
Domare
HD: Kevin Blom, Nederländerna
AD: Wilco Lobbert, Nederländerna
AD: Davie Goossens, Nederländerna
4e: Dennis Higler, Nederländerna
Matchdräkt
AIK: Svart tröja, vita byxor, svartgulrandiga strumpor
CSKA: Blå tröja med rödlila ränder, blåa byxor, blåa strumpor
Väder
Klart, +15°, sydvästlig vind 2 m/s.
Övrigt
AIK gjorde avspark. AIK började spela mot norr. Till matchens lirare utsågs Per Karlsson (AIK) och Rasmus Elm (CSKA Moskva). xxxxx var utanför planen p g a skada mellan xx:xx och xx:xx.
Fakta: Stefan Mellerborg