AIK Fotboll

2012-08-26 18:17

Karikaris nick gav tre poäng

Matchen mellan AIK och Gais på Gamla Ullevi var på väg att sluta mållös, men med nio minuter kvar av ordinarie tid slog inhopparen Lalawélé Atakora ett inlägg från högerkanten som nådde Kwame Amponsah Karikari och han satte huvudet till bollen och styrde in 1-0 till Gnaget som också blev slutresultatet. De tre poängen gör att AIK hänger på i toppen av tabellen.

Göteborg bjöd på ett av sommarens allra bästa väder då nedflyttningshotade Gais tog emot ett AIK med stora ambitioner att hänga på i den allsvenska toppstriden. Det var också AIK som inledde matchen klart bäst och tog initiativet, bland annat hade Daniel Gustavsson två farliga inlägg från sin högerkant under matchens fyra första minuter. I matchminut fem var det mycket när ledning för det vitklädda bortalaget då Martin Kayongo-Mutumba fick bollen på vänsterkanten, passerade sin motståndare och sköt ett bra skott som nästan gick in i det bortre krysset.

Efter dryga tio minuters spel kom Gais in i matchen och det var främst genom en aktiv Wanderson Do Carmo som gång på gång utmanade AIK-försvaret. I den 14:e mnuten missade Martin Lorentzson en bakåtpassning och Markus Gustafsson fångade upp bollen och tog sig in i straffområdet, men han följdes av Per Karlsson som med en elegant glidtackling tog hand om bollen. Minuten senare vände Wanderson bort Per Karlsson och Gais kom i en bra spelvändning där dock Niklas Backman rensade bort inspelet i straffområdet. Ytterligare en minut senare tog sig pigge Wanderson förbi Per Karlsson som tvingades hålla i armen på den bortflyende motståndaren och domare Martin Hansson var framme med det gula kortet och Karlssons första varning för säsongen var ett faktum.

Det var nu Gais som kändes lite hetare, men matchbilden skulle svänga igen. I den 19:e minuten inledde Viktor Lundberg en aktiv 20-minutersperiod med att avancera med bollen centralt och skjuta ett av sina patenterade skott, det låga avslutet gick dock metern utanför den högra stolpen. Minuten senare slog Martin Lorentzson ett bra inlägg från högerkanten som före detta AIK-målvakten Dime Jankulovski fick problem med och bortboxningen blev helt misslyckad och fastnade på Lundberg i straffområdet. AIK-forwarden bröstade ner bollen och skulle från sex-sju meter bara panga in bollen i det halvtomma målet, men avslutet gick över ribban. Matchens klart bästa målchans och det borde ha varit ledning för AIK.

Matchen gick därefter i lite stå och nästa målchans dröjde till den 27:e minuten då Nils-Eric Johansson slog en långboll längs vänsterkanten som Kwame Amponsah Karikari fångade upp vid hörnflaggan, spelade bak till Martin Mutumba som levererade ett bra inlägg som en hårt trängd Viktor Lundberg lyckades nicklobba mot mål, men bollen hamnade på nättaket.

Strax därefter blixtrade Gais till med ett bra inlägg från högerkanten mot en framrusande Markus Gustafsson, men Ivan Turina var uppmärksam på faran och kom ut perfekt och rensade bort bollen framför motståndaren. Med tio minuter kvar av halvleken tilldömdes hemmalaget en frispark i ett bra läge strax utanför straffområdet på högerkanten. Jeffrey Aubynn tog hand om den och slog den hårt mot mål där en välplacerad Turina boxade bort bollen.

Med sekunder kvar innan halvtidsvilan fick Celso Borges yta på mittplan och fick iväg ett bra skott som dock träffade en motståndare och gick till hörna. Robert Åhman Persson tog hand om högerhörnan och slog den mot bortre stolpen där en omarkerad Borges kom upp perfekt, men fick se sin nick träffa stolpen. Mycket nära AIK-ledning precis innan paus...

Gais inledde den andra halvleken bra och förde spelet under de inledande minuterna. I den 55:e minuten kom man i en snabb kontring genom Wanderson på vänsterkanten och han avlossade ett hårt skott som Turina boxade bort. I den andra halvlekens 17:e minut var det återigen mycket nära ledning för AIK efter att Kwame Amponsah Karikari kommit igenom till vänster, stannat upp och slagit en perfekt passning till Viktor Lundberg som kom in centralt i straffområdet. Lundberg tog emot bollen och sköt ett hårt skott som Dime Jankulovski tillsammans med en lagkamrat gjorde allt för att täcka och man lyckades hindra ett baklängesmål. Matchen började mer och mer kännas som en 0-0-match då de få målchanserna som dök upp inte förvaltades samtidigt som tempot varit lågt under större delen av matchen.

I den 73:e minuten bröt Wanderson igenom på vänsterkanten efter att ha fått en passning av Linus Tornblad utanför straffområdet, men vinkeln blev snäv och Turina kom ut och räddade skottet. När matchklockan var på väg att passera 81 minuter svarade inhopparen Lalawélé för en bra aktion på högerkanten och passerade två motståndare innan han slog ett väl avvägt inlägg centralt och mellan backarna kom Kwame Amponsah Karikari upp perfekt och satte huvudet till bollen som gick in i det vänstra hörnet. Stort jubel följde både på planen och på AIK-sektionen bakom målet.

Gais försökte skapa en slutoffensiv, men trots tränare Jan Maks desperata coachning lyckades man inte få fast bollen på den sista tredjedelen och AIK:s backlinje, med en formidabel Niklas Backman som frontfigur, fick bort alla bollar som hemmalaget försökte få fram mot AIK-målet.

I den fjärde, och sista stopptidsminuten, tog sig istället AIK in i Gais straffområde och från läktarplats såg det ut som om AIK blev berövade en solklar straffspark då Dime Jankulovski verkade fälla Christian Kouakou, men en välplacerad Martin Hansson valde att fria. Gais vände istället på spelet, men lyckades aldrig nå fram till den andra änden av planen innan signalen för full tid ljöd. Matchfakta finns här.

Text: Stefan Mellerborg

  Följ AIK Fotboll på Twitter


  • Nästa hemmamatch 24/6 2013-06-18

    AIK spelar sin nästa allsvenska hemmamatch måndagen den 24 juni, kl 19:00 då IF Brommapojkarna gästar Friends Arena. Köp din biljett så snart som möjligt via Ticnets hemsida eller direkt hos ett Ticnet-ombud.

    Köp hospitalitypaket till AIK-Man Utd 2013-06-18

    AIK möter Manchester United på Friends Arena den 6 augusti 2013. Se denna historiska match på bästa plats och med ett komplett matchdagsupplägg.

    AIK möter Manchester Utd i augusti 2013-06-18

    Idag kl 11:00 höll AIK och Manchester United en gemensam presskonferens där vi berättade att lagen kommer att mötas i en träningsmatch den 6 augusti kl 19:30 på Friends Arena.

    Viktor Lundberg till Randers FC 2013-06-18

    AIK och Viktor Lundberg är överens med den danska ligaklubben Randers FC om en övergång för den AIK-fostrade mittfältaren.

    AIK Media med Andreas Alm 2013-06-17

    Om en vecka startar Allsvenskan om igen. AIK möter IF Brommapojkarna på Friends Arena. AIK Medias Christoffer Bodin har träffat chefstränare Andreas Alm och samtalat specifikt om intressanta ämnen runt AIK:s A-lag. De första två avsnitten handlar om AIK:s träningskultur respektive det alltid heta ämnet byten under matcher.

    AIK-spelare till U23-landslaget 2013-06-17

    AIK:s damlag har två representanter då Sveriges U23-landslag spelar en turnering i England mellan 25 och 30 juni. För motståndet står England (27/6) och Norge (29/6).

  • I helgen avgjordes ELIT CUP 2013-06-17

    Det blev en riktigt spännande helg med många välspelade matcher och snabba väderomställningar i Hallstavik då ELIT CUP avgjordes.

    Lyckad familjedag på Karlberg 2013-06-17

    I lördags anordnades traditionsenligt AIK:s familjedag på Karlberg.

    Klar seger mot Huddinge 2013-06-16

    AIK besegrade Huddinge IF med 4-0 (2-0) på Källbrinks IP inför 1 500 åskådare. AIK:s seger var solklar och målen gjordes av Nabil Bahoui, Kwame Amponsah Karikari, Kennedy Igboananike och Robin Quaison.

    Startelvan mot Huddinge IF 2013-06-16

    AIK ställer upp med följande startelva i träningsmatchen mot Huddinge IF, avspark klockan 19:00 på Källbrinks IP: 3 Karlsson, 4 Johansson (K), 6 Milošević, 7 Daníelsson, 11 Bahoui, 15 Quaison, 16 Lorentzson, 20 Moro, 21 Igboananike, 22 Karikari, 35 Šarlija.

    Truppen mot Huddinge IF 2013-06-15

    AIK:s chefstränare Andreas Alm har - tillsammans med assisterande tränarna Nebojša Novaković, Ulf Kristiansson och Lee Baxter - tagit ut 17 spelare till söndagens träningsmatch mot Huddinge IF på Källbrinks IP. Avspark kl 19:00.

    Avspark: Inför Huddinge IF - AIK 2013-06-15

    Måndagen den 24 juni spelar AIK återigen i Allsvenskan då man tar emot IF Brommapojkarna hemma på Friends Arena, men innan dess är det dags att spela en träningsmatch mot Huddinge IF. Matchen spelas söndagen den 16 juni på Källbrinks IP i Huddinge. Avspark kl 19:00.

  • En sista match för Tjerna 2013-06-15

    Daniel Tjernström har utgående kontrakt och det står nu klart att hans sista tävlingsmatch blir AIK:s hemmamatch mot IF Elfsborg. Tjernström kom till AIK inför säsongen 1999 och har hittills spelat 394 tävlingsmatcher för klubben samt svarat för 21 mål.

    Köp biljett till AIK-BP 2013-06-14

    Avsluta Midsommarhelgen med att ta med familj och vänner på AIK-IF Brommapojkarna.

    Biljetter släppta till höstens matcher 2013-06-14

    Nu kan du köpa biljetter till höstens alla hemmamatcher.

    AIK föll med 0-3 i toppmötet 2013-06-13

    AIK:s damlag förlorade toppmatchen i Elitettan mot IK Sirius FK på Studenternas IP i Uppsala. Hemmalaget vann med 3-0 (2-0) efter att ha tagit en tidig tvåmålsledning.

    Leksaksloppis på söndag 2013-06-13

    Quality Hotel Friends öppnar i sommar bredvid Friends Arena. Precis som AIK Fotboll samarbetar de med stiftelsen Friends mot mobbing.

    Damtruppen mot Sirius 2013-06-12

    AIK:s chefstränare Mattias Eriksson har tagit ut 16 spelare till torsdagens bortamatch i Elitettan mot IK Sirius FK på Studenternas IP. Avspark kl 19:00.

  • Avspark: Inför IK Sirius FK - AIK 2013-06-12

    Toppmatcherna avlöser varandra i Elitettan. Efter att i lördags ha besegrat Hammarby IF DFF med 2-1 på bortaplan är det nu dags för ett möte med serieledande IK Sirius FK på Studenternas IP. Avspark torsdagen den 13 juni, kl 19:00.

    Bortareseinformation Huddinge-AIK 2013-06-11

    Söndagen den 16 juni kl 19:00 spelar AIK en träningsmatch mot Huddinge IF.

    Målvakten Marko Sarlija tränar med AIK 2013-06-11

    AIK är i en process där olika målvaktsalternativ scoutas och inventeras. Som en del i den omfattande processen tränar denna vecka målvakten Marko Sarlija med laget.

    Över 11 500 följer oss på Twitter 2013-06-10

    AIK Fotboll finns självklart på Twitter. Anmäl dig redan idag och följ med oss på resan, http://twitter.com/aikfotboll.

    AIK vände till derbyseger 2013-06-08

    AIK svarade för en imponerade andra halvlek borta mot Hammarby IF DFF och vände ett 0-1-underläge i paus till seger med 2-1 efter mål av Jessica Thorin och inhopparen Jessy Sharro.

    Damtruppen mot Hammarby 2013-06-07

    AIK:s chefstränare Mattias Eriksson har tagit ut 16 spelare till lördagens bortamatch i Elitettan mot Hammarby IF DFF på Kanalplan. Avspark kl 14:00

  • Avspark: Inför Hammarby IF DFF-AIK 2013-06-07

    Efter att ha åkt på årets första förlust hemma mot Östers IF förra veckan är det på lördag dags för ett derby i Elitettan då AIK beger sig till Kanalplan och ett möte med Hammarby IF DFF. Avspark lördagen den 8 juni, kl 14:00.

  • Jesper Blomquist: "Det är en kanonmatch" 2013-06-18

    - Det är en kanonmatch för båda lagen

    Bryan Robson: "Det kommer bli tävlingsinriktat" 2013-06-18

    Legenden Bryan Robson om AIK-Man Utd

    Goitom: "Det blir en bra mätning för laget" 2013-06-18

    Goitom om matchen mot Manchester United

    Presskonferens om AIK-Manchester United 2013-06-18

    Presskonferens om stormatchen i augusti

    Wesström om Man U-matchen 2013-06-18

    - Det är givetvis inspirerande

    Edselius och Segui om Man U-matchen 2013-06-18

    - Allsvenskan är fortfarande vårt huvudfokus

    Wesström om försäljningen av Lundberg 2013-06-18

    - Vi får se om vi ersätter honom

    Till rötterna med Alm. Del 1: BYTEN 2013-06-17

    Se första delen av intervjuserien "Till rötterna med Alm"

    Per Karlsson: "Det var skönt att spela match" 2013-06-16

    Pertan efter träningsmatchen mot Huddinge

    Nabil: "Det är skönt med självförtroende" 2013-06-16

    Bahoui efter träningsmatchen mot Huddinge

    Lorentzson: "Förhoppningsvis ska vi föra matchen" 2013-06-15

    Martin Lorentzon inför träningenmatchen mot Huddinge

  • Familjedag på Karlberg 2013-06-15

    Se vad barnen tyckte om familjedagen på Karlberg

  • Wesström: "Viktigt att det blir rätt" 2013-06-11

    Björn Wesström om målvaktssituationen i AIK

    Marko Šarlija: "Det känns väldigt bra" 2013-06-11

    Målvakten Marko Šarlija om sitt provspel hos AIK

    Backman: "Nu finns det hopp igen" 2013-06-10

    Niklas Backman tillbaka i träning

    AIK-Passet: Spelarna tillbaka på Karlberg 2013-06-10

    Första fotbollsträningen efter ledigheten

    Alm efter segern mot Norrköping 2013-05-30

    Andreas Alm efter vårsäsongens sista match.

    Nabil: "Vi kämpar in i det sista" 2013-05-30

    Nabil Bahoui efter sitt mål mot Norrköping.

    Helgi: "Vi ska göra en bättre höstsäsong" 2013-05-30

    Helgi Daníelsson efter 1-0 i Norrköping.

    Per Karlsson: "Vi har ännu mer att ge" 2013-05-30

    Per Karlsson efter segern i Norrköping.

    Studio AIK med Kennedy och Kristiansson 2013-05-29

    Studio AIK inför Norrköping-AIK

    AIK-Passet: Omgång 11 2013-05-26

    Se bilder från söndagens träning på Karlberg.

    AIK-Djurgården: Presskonferensen 2013-05-22

    Per-Mathias Høgmo och Andreas Alm efter derbyt.

  • Kennedy: "Känns som jag förlorar idag" 2013-05-22

    Kennedy om att möte sitt gamla lag

  • Nabil: "Vi kör över dem i första" 2013-05-22

    Nabil Bahoui efter sitt första derby

 

 

AIK.SE ÖVRIGA SEKTIONER