Kontakta oss

Har du synpunkter på AIK Fotbolls verksamhet, vill göra en adressändring eller få information om något som har med AIK Fotboll att göra? Då kan du kontakta oss på adresserna nedan. Våra e-postadresser skrivs förnamn.efternamn@aikfotboll.se (glöm inte att ersätta å, ä, ö med a, a, o).

Information angående sportkontorets öppettider samt vilka helgdagar det håller stängt står längre ner på sidan.

Allmänna frågor (må-fre 9-15. stängt för lunch 12-13)
Växel + 46 (0)8 – 735 96 50.

Ledning
Håkan Strandlund
tf vd
+46 70 – 431 12 61
hakan.strandlund@aikfotboll.se

Företagsförsäljning/Sponsring
Stefan Jonasson
Kommersiell chef
+ 46 70 – 431 12 57
stefan.jonasson@aikfotboll.se

Athena Nikou
Sales manager:
+46 70 – 012 22 87
athena.nikou@aikfotboll.se

Henrik Miger
Sales associate
+46 70 – 831 07 60
henrik.miger@aikfotboll.se

Ebba Ebru Gencer
Sales associate
+46 766 – 1891 31
ebru.gencer@aikfotboll.se

Malin Rudberg
Sales associate
+46 73 – 368 86 83
malin.rudberg@aikfotboll.se

Kommunikation
Gabriel Niklasson
tf Kommunikationschef
+46 707 – 99 65 65
gabriel.niklasson@aikfotboll.se

Stefan Mellerborg
Kommunikationsansvarig
+46 70 – 431 12 76
stefan.mellerborg@aikfotboll.se

Tobias Larsson
Ansvarig Digitala Kanaler:
+46 70 – 431 12 01
tobias.larsson@aikfotboll.se

Olle Östman
Kommunikatör
+46 70 911 1795
olle.ostman@aikfotboll.se

Andrius Vaskevicius
Grafisk formgivare
+46
andrius.vaskevicius@aikfotboll.se

Biljetter & Årskort
Specifika frågor kring ditt köp, ditt konto etc: aik@friendsarena.se
Generella frågor: gabriel@aikfotboll.se

Match och Event
Henrik Koch
Evenemang- och Säkerhetschef
+46 70 – 431 12 41
henrik.koch@aikfotboll.se

Daniel Norlander
Servicechef
+ 46 70 – 431 12 14
daniel.norlander@aikfotboll.se

Tobias Purkin
Matchkoordinator
tobias.purkin@aikfotboll.se

Ekonomi
Håkan Strandlund
Ekonomichef
+46 70-431 12 61
hakan.strandlund@aikfotboll.se

Anna Sandahl
Redovisningsekonom AIK Fotboll AB
+46 70-431 12 93
anna.sandahl@aikfotboll.se

Ann Fondin
Redovisningsekonom AIK Merchandise
Kundfakturor AIK Fotboll AB/AIK Merchandise
+46 70-431 12 52
ann.fondin@aikfotboll.se

IT
John Skärlund
IT-Ansvarig
+46 70 – 431 12 95
john.skarlund@aikfotboll.se

SLO (Supporter Liaison Officer)
John Skärlund
Huvudansvarig SLO
+46 70 – 431 12 95
slo@aikfotboll.se

Sport Herr
Björn Wesström
Sportchef/Director of Sports
+46 70 – 431 12 19
bjorn.wesstrom@aikfotboll.se

Henrik Jurelius
Assisterande Sportchef/Assistant Director of Sports
+46 70 – 431 12 02
henrik.jurelius@aikfotboll.se

Tobias Ackerman
Scoutingchef/Head Scout
+46 70 – 431 12 56
tobias.ackerman@aikfotboll.se

Thomas Thudin
+ 46 73-6735494
Koordinator
thomas.thudin@aikfotboll.se

Sport Dam
Christer Lundin
Chefstränare:
+46 70 – 341 52 33
christer.lundin@aikfotboll.se  

Sport Ungdom / Utveckling
Sportchef U/J: Leif Karlsson, 070 – 431 12 17
Chefstränare AIK Ungdomsakademi Pojk: Elie Mineirji, 070 – 431 12 37
Chefstränare U19-U16, utvecklingsansvarig: Peter Wennberg, 070 – 431 12 09
Chefstränare Pojk: Roger Wikström, 070 – 431 12 49
Koordinator AIK Ungdomsakademi: Johannes Wiklund, 070 – 431 12 23
Marknad, turneringsansvarig: Riki Simic, 070 – 431 12 68
Värdegrundsansvarig: Max Bergander, 073 – 531 12 00
Ekonomi: Tewfik Delayah, 070 – 431 12 10, tewfik.delayah@aik.se
Administration: Amina Abbas, 070 – 431 12 16

AIK Fotboll
Postadress: Box 3090, 169 03 Solna
Besöksadress: Evenemangsgatan 31, 169 79 Solna
Telefon: 08 – 735 96 50
Fax: 08 – 735 96 79
E-post: fotboll@aikfotboll.se
Plusgiro: 38 80 29 – 1
Bankgiro: 5273 – 7137

Öppettider
Måndag-Fredag kl 09:00 – 15:00 (lunchstängt kl 12:00 – 13:00).

Telefontider för växelnummer 08 – 735 96 50: Måndag-Fredag kl 09:00 – 15:00.
Kontakta oss på våra direktnummer, som finns längre upp på sidan, under sportkontorets övriga öppettider.

AIK Fotbolls sportkontor håller stängt följande helgdagar under 2018
1 januari (Nyårsdagen)
30 mars (Långfredag)
2 april (Annandag påsk)
1 maj
10 maj (Kristi Himmelsfärd)
11 maj (Dag efter Kristi Himmelsfärd)
6 juni (Sveriges nationaldag)
22 juni (Midsommarafton)
2 november (Dag före Alla helgons dag)
24 december (Julafton)
25 december (Juldagen)
26 december (Annandag Jul)
31 december (Nyårsafton)

AIK Fotbolls sportkontor stänger kl 12:00 följande dagar under 2018
5 januari (Trettondagsafton)
29 mars (Skärtorsdag)
30 april Valborgsmässoafton
9 maj (Dag före Kristi Himmelsfärd)
5 juni (Dag före nationaldag)
* Öppettiderna kan komma att korrigeras vid hemmamatch i direkt anslutning till helgdagen.

Butiker
AIK Shop
AIK Shop ligger på Dalvägen 30 i Solna, huset närmast Friends Arena.
Telefon: 08 – 735 96 87

Webbshop
Telefon: 08 – 735 96 82
E-post: order@aikshop.se

Öppettider för AIK Shop
AIK Shop håller stängt under inledningen av 2018, läs mer på denna sida.

Ordinarie öppettider (obs, gäller ej under inledningen av 2018, se länk här ovanför):
Måndag – Fredag, kl 10:00 – 18:00
Lördag, kl 10:00 – 16:00
Matchdagar minst fyra timmar innan avspark och en timme efter slutsignal.

Exklusiva partners

CSR-partner

Ligapartners

© AIK Fotboll 2018