AIK Fotbolls YouTube-kanal “AIK Play” har (i januari 2019) drygt 8000 prenumeranter och har sedan april 2016 närmare fyra miljoner visningar. Det är så klart helt gratis att prenumerera och titta på videoklippen.

På AIK Play publicerar vi videoklipp som till exempel:

  • intervjuer med spelare och ledare inför och efter matcher
  • highlights och mål från matcherna
  • presskonferenser

Inför samtliga klipp visas en så kallad “preroll” – en 8 sekunder lång animering där ni som vår “Digital exponering 365”-partner kan exponera er företagslogga.

En annan exponeringsyta som vi erbjuder är att låta er logga vara synlig på förhandsvisningsbilden till AIK Play-klippen.

Dessa ovan nämnda exempel gör att ert företag blir tydligt förknippat med AIK Fotbolls exklusiva videomaterial.

Är du eller ditt företag intresserad? För mer info, kontakta vårt säljteam!

Kommersiell Chef
Stefan Jonasson
070 – 431 12 57
stefan.jonasson@aikfotboll.se

Sales & Event Coordinator
Lisette Andersson
073 – 151 91 42
lisette.andersson@aikfotboll.se

Sales Associate
David Ridderdal
070 – 994 18 91
david.ridderdal@aikfotboll.se

Sales Associate
Melker Karlsson
073 – 334 99 64
melker.karlsson@aikfotboll.se

Sales associate
Henrik Miger
070 – 831 07 60
henrik.miger@aikfotboll.se

Sales associate
Ebba Ebru Gencer
0766 – 1891 31
ebru.gencer@aikfotboll.se

Exklusiva partners

Ligapartners

© AIK Fotboll 2019