AIK Fotboll förlänger kontraktet med Henok Goitom

2019.11.10, kl 15:00
AIK Fotboll är överens med lagkaptenen Henok Goitom om en kontraktsförlängning då det nuvarande avtalet löper ut vid årsskiftet. Det nya kontraktet mellan parterna gäller till och med den 31 december 2020.

– Henoks stora betydelse för AIK är odiskutabel. I den process som nu ligger framför oss med att utveckla både spelet och spelarna så blir Henoks kompetens, erfarenhet, ambition och ledarskap viktiga ingredienser. Det känns fantastiskt att vi säkrat ännu en säsong tillsammans, säger AIK Fotbolls sportchef Björn Wesström.

– Jag är överlycklig över att ha signat ett nytt kontrakt med AIK Fotboll. AIK och fotboll ligger mycket varmt om mitt hjärta och jag vill spela i AIK så länge som jag kan, säger Henok Goitom.

35-årige Henok Goitom, född lördagen den 22 september 1984 på Karolinska sjukhuset i Solna, inledde som nioåring sitt fotbollsspelande i moderklubben FC Inter Orhoy från det norra Storstockholmsområdet. 2002 började han spela med Vasalund/Essinge IF i division två. Ett år senare flyttade Goitom till italienska Udinese Calcio SpA i Serie A och i en träningsmatch mot Real Inponzo i juli 2003 blev han uppmärksammad i italiensk media då han under en halvlek svarade för fem mål och spelade fram till ytterligare tre mål i storsegern (15–0).

Serie A-debuten skedde som 20-åring den 19 februari 2005 under den italienske tränaren Luciano Spallettis ledning då han i hemmamötet med Football Club Internazionale Milano byttes in i den 82:a minuten med nummer 84 på ryggen och, framspelad av argentinaren Roberto Néstor Sensini, fastställde Goitom slutresultatet till 1–1 på nick då matchklockan passerat 90 minuter. Trots drömdebuten inför 19 000 åskådare på Stadio Friuli i italienska Udine blev det inga fler matcher i Udinese Calcio och under sommaren 2005 lånades han ut till Club de Fútbol Ciudad de Murcia i Segunda División, den spanska andraligan. Efter två säsonger och 75 spelade matcher på vilka det blev 23 mål såldes Goitom till Real Murcia Club de Fútbol som var nykomlingar i La Liga 2007/08.

Debuten för Real Murcia i La Liga skedde som 22-åring i ligapremiären den 25 augusti 2007, hemma mot Real Zaragoza (2–1) inför 16 000 åskådare på Estadio de La Condomina då han med nummer 7 på ryggen inledde på bänken och ersatte Iván Alonso i den 70:e minuten. Den första matchen från start i La Liga spelade Henok Goitom den 26 september 2007 då Real Murcia inför 17 105 åskådare tog emot Unión Deportiva Almería (0–1) och han var på planen hela matchen. I den 16:e omgången svarade han för sitt första mål i La Liga då han den 16 december 2007 gav Real Murcia ledningen i den 57:e minuten hemma mot Real Racing Club de Santander (2–1) inför 23 325 åskådare. Tre veckor senare svarade Goitom för sitt andra mål för säsongen då han i den 72:a minuten av mötet med Club Atlético Osasuna (2–0) gav hemmalaget ledningen inför 21 770 åskådare. Det blev 31 ligamatcher för Real Murcia, men laget slutade på 19:e och näst sista plats i tabellen och lyckades därmed inte hänga kvar i den spanska högstaligan.

Henok Goitom lånades inför säsongen 2008/09 ut till Real Valladolid Club de Fútbol. Debuten skedde i ligapremiären den 30 augusti 2008 borta mot RCD Espanyol (0–1) inför 31 360 åskådare på RCDE Stadium i Barcelona då han i tröja nummer 9 var uttagen i startelvan av managern José Luis Mendilibar, men byttes ut i paus. Det första av sammanlagt tio ligamål under säsongen kom den 30 november 2008, hemma mot Real Club Deportivo Mallorca (3–0) inför 14 600 åskådare på Estadio Municipal José Zorrilla då han framspelad av Pedro León fastställde slutresultatet i den 65:e minuten. Den 8 mars 2009 fick Henok Goitom för första, och hittills enda gången, syna det röda kortet. I bortamötet med Real Club Recreativo de Huelva (3–2) svarade svensken för två mål innan han i den 64:e minuten visades av planen efter att domaren bedömt det som en armbåge i ansiktet på en motståndare. Henok Goitom svarade för en stark säsong med tio mål på 29 spelade matcher då Real Valladolid slutade på 16:e plats i tabellen, en poäng från nedflyttning.

Från 2009 spelade han i Unión Deportiva Almería där han svarade för tre mål under försäsongen innan han i slutet av augusti ådrog sig en muskelskada i sitt högra lår och skadade sig igen knappt två veckor senare. Debuten skedde därför först i den tolfte omgången av La Liga den 29 november 2009, hemma mot Athletic Club (1–4) från Bilbao inför 8 858 åskådare på Estadio de los Juegos Mediterráneos då han under den mexikanske managern Hugo Sánchez ledning inledde på bänken och ersatte kameruanen Modeste M’bami inför den andra halvleken. Det första ligamålet för UD Almería kom den 17 januari 2010, hemma mot Club Deportivo Tenerife (1–1) inför 9 000 åskådare då han framspelad av Fernando Soriano svarade för kvitteringen i den 61:a minuten. Det blev under den första säsongen 21 ligamatcher, varav elva från start, och ett mål då UD Almería slutade på 13:e plats i tabellen.

Säsongen 2010/11 spelade Henok Goitom 26 matcher i La Liga, varav åtta från start, och han svarade för ett ligamål hemma mot Club Atlético de Madrid (2–2) inför 12 000 åskådare den 12 mars 2011 då han byttes in i den 62:a minuten och en kvart senare slog in 2–2-målet bakom bortamålvakten David de Gea. UD Almería slutade på 20:e och sista plats i La Liga efter en turbulent säsong där man sammanlagt hade tre managers. UD Almería tog sig dock under säsongen för första gången fram till semifinal i Copa del Rey och Goitom startade bägge matcherna mot FC Barcelona som dock blev för svåra och vann dubbelmötet med sammanlagt 8–0. Säsongen 2011/12 spelade han 31 ligamatcher, varav 18 från start, och svarade för sex mål då UD Almería slutade på sjunde plats i Segunda División.

I augusti 2012 kom Henok Goitom och UD Almería överens om att bryta kontraktet. Den 16 augusti 2012 meddelade AIK Fotboll på en presskonferens på Råsunda fotbollstadion i Solna att man skrivit ett kontrakt med Henok Goitom som sträckte sig över tre och ett halvt år, till och med den 31 december 2015. Debuten för AIK skedde i den allsvenska hemmamatchen mot Helsingborgs IF (2–1) den 2 september 2012 inför 14 548 åskådare på Råsunda fotbollstadion under chefstränaren Andreas Alms ledning. Henok inledde på bänken och ersatte Daniel Gustavsson vid ställningen 0–1 i den 73:e minuten och spelade tre minuter senare fram Martin Lorentzson till kvitteringen innan Celso Borges på stopptid sköt in segermålet. Det första målet kom den 4 oktober 2012 hemma mot FC Dnipro (2–3) i Uefa Europa Leagues gruppspel inför 10 091 åskådare. Henok gjorde då 2–1, framspelad av Helgi Daníelsson, i den 45:e matchminuten. Det blev tolv tävlingsmatcher och två mål under debutsäsongen då AIK slutade på fjärde plats i den allsvenska tabellen efter att toppstriden i serien och matcherna i Uefa Europa Leagues gruppspel till slut tagit ut sin rätt.

2013 spelade Henok i 30 av AIK:s tävlingsmatcher och svarade för nio mål och nio målgivande passningar då klubben slutade på andra plats i tabellen. 2014 blev det sammanlagt 33 tävlingsmatcher och 14 mål, till det adderade han även åtta målgivande passningar då AIK slutade på tredje plats i serien och tog sig fram till den tredje kvalomgången i Uefa Europa League där FC Astana från Kazakstan blev för svåra efter 1–1 borta och 0–3 hemma. Under 2015 svarade Henok Goitom för 18 mål i Allsvenskan, vilket var den bästa noteringen av en AIK-spelare sedan säsongen 1954/55 då legendaren Kurt Hamrin gjorde 22 mål och vann skytteligan. Goitom svarade även för nio mål i cupspelet under året och slutade säsongen på imponerande 27 fullträffar och nio målgivande passningar. 2015 var det sista året på det avtal som AIK och Henok Goitom tecknade i augusti 2012. Parterna diskuterade under året innehållet i en eventuell förlängning, men kom inte kommit överens om en avtalsförlängning och i och med det lämnade Henok klubben efter säsongen.

Den 22 mars 2016 meddelade den spanska La Liga-klubben Getafe Club de Fútbol att man var överens med Henok Goitom om ett kontrakt för resten av säsongen 2015/16. Debuten för Getafe CF skedde i den 31:a omgången av La Liga borta mot Rayo Vallecano de Madrid (0–2) den 1 april 2016 inför 12 715 åskådare på Campo de Fútbol de Vallecas då Henok Goitom i tröjnummer 7 byttes in i den 56:e minuten. Det blev endast en match till för honom i den spanska klubben då man nio dagar senare mötte Villarreal Club de Fútbol (0–2) på bortaplan. Den 15 maj 2016 avslutades Primera División och Getafe CF slutade på 19:e plats och degraderades därmed till Segunda División. Samma dag meddelade AIK Fotboll att Henok Goitom började träna med AIK Fotboll på Karlberg under några veckor.

Den 10 augusti 2016 skrev Henok Goitom på ett sexmånaderskontrakt med en option om ett års förlängning med San Jose Earthquakes och debuten skedde i tröja nummer 10 den 19 augusti 2016, hemma mot Houston Dynamo (1–2) inför 18 000 åskådare på Avaya Stadium i San Jose. Goitom inledde på bänken och ersatte Shea Salinas i den 69:e minuten. Den 2 december 2016 meddelade MLS-klubben att man inte valde att utnyttja förlängningsoptionen för sammanlagt nio spelare, varav Henok Goitom var en av dem. Det blev sammanlagt åtta matcher, varav tre från start, för honom i Major League Soccer och han noterades för en assist. Den 3 mars 2017 meddelade AIK Fotboll på en presskonferens hos klubbens huvudsamarbetspartner Svea Ekonomi i Solna att man var överens med Henok Goitom om ett avtal över säsongen 2018.

Under 2017 spelade han 31 tävlingsmatcher för AIK och svarade för sex mål och sex målgivande passningar och han blev därmed klubbens näst bäste målskytt efter nye argentinaren Nicolás Stefanelli som svarade för tio mål. 2018 tog Henok Goitom över som lagkapten i AIK efter backen Nils-Eric Johansson som tvingades att avsluta karriären, spelade i samtliga AIK:s 40 tävlingsmatcher under året och svarade för 13 mål och sex målgivande passningar då AIK vann sitt tolfte SM-guld. Den 11 november 2018 möttes Kalmar FF och AIK på Guldfågeln Arena i Kalmar och AIK vann med 1–0 efter att backen Robin Jansson nickat in segermålet i den 45:e minuten efter Tarik Elyounoussis frispark. De tre poängen i den 30:e och sista omgången av Allsvenskan säkrade SM-guldet och efter slutsignalen lyfte Henok Goitom upp Lennart Johanssons pokal mot den mörka himlen. AIK:s lagkapten mottog pokalen av Svenska Fotbollförbundets ordförande Karl-Erik Nilsson och mannen som pokalen är uppkallad efter. Fyra dagar senare meddelade AIK Fotboll att man var överens med Henok Goitom om ett avtal över säsongen 2019.

Henok Goitom hade en ovanligt långsam start på 2019 gällande målproduktionen. Efter att ha svarat för segermålet i den tredje tävlingsmatchen för året, 1–0 hemma mot Örgryte IS den 2 mars 2019, så dröjde mål nummer två ända tills den 22:a tävlingsmatchen då han hemma mot IF Elfsborg (3–0) den 13 juli 2019 fastställde slutresultatet efter att ha avancerat med bollen från mittplan. Målet var början på en stark målproduktion och under klubbens avslutande 23 tävlingsmatcher svarade AIK:s lagkapten för 14 mål, däribland hela fyra fullträffar borta mot Falkenbergs FF (5–1) den 20 oktober 2019.

De 15 tävlingsmålen innebar att Henok Goitom delade topplatsen i den interna skytteligan med Tarik Elyounoussi då norrmannen svarade för tre mål i årets sista match mot Enskede IK (7–0) i Svenska cupen den 9 november 2019 på Friends Arena medan Henok Goitom satt på bänken. I det allsvenska hemmamötet med Falkenbergs FF (2–0) den 20 maj 2019 spelade Henok Goitom sin 200:e tävlingsmatch för AIK och han blev då den 25:e herrspelaren genom tiderna som nådde den milstolpen för AIK. Det blev sammanlagt 43 tävlingsmatcher under 2019 och han noterades för 15 mål samt elva målgivande passningar, då AIK slutade på fjärde plats i Allsvenskan, åkte ut efter straffsparkar i Svenska cupens semifinal och föll mot skotska Celtic FC i det avgörande play off-mötet till Uefa Europa Leagues gruppspel. Totalt har det hittills blivit 228 tävlingsmatcher, 86 mål och 50 målgivande passningar för Henok Goitom i AIK-tröjan.

Landslagsdebuten skedde den 29 mars 2003 då Sveriges U19-landslag i EM-kval 1 ställdes mot hemmanationen Portugal på Estádio do Bonfim i Setúbal och Henok Goitom spelade samtliga tre landskamperna under kvalet och svarade för Sveriges mål i 1–3-förlusten mot Danmark. Den 8 februari 2005 debuterade Goitom för Sveriges U21-landslag i en 1–1-match mot Frankrike under förbundskapten Tommy Söderbergs ledning, matchen spelades inför 6 300 åskådare på Stade Henri Desgrange i franska La Roche-sur-Yon. Henok var uttagen i startelvan innan han byttes ut i den 88:e minuten. En annan startspelare i U21-landskampen var Sebastian Larsson. Den 25 mars 2005 var det dags för hans andra U21-landskamp då Sverige i EM-kvalet ställdes mot Bulgarien inför 4 500 åskådare på Balgarska Armia i Sofia och Sverige vann med 2–1 (1–1) efter att Henok Goitom svarat för bägge de svenska målen. Det blev sammanlagt 13 U21-landskamper och fyra mål för honom under åren 2005 och 2006.

Under 2015 ingick Henok Goitom i Sveriges bruttotrupp inför EM-kvalet under förbundskapten Erik Hamréns ledning, men han blev aldrig uttagen i någon matchtrupp i det svenska A-landslaget och istället meddelade AIK-spelaren den 15 september 2015 att han inlett en process för att kunna spela med Eritreas A-landslag. Henok Goitom debuterade i Eritreas landslag under oktober 2015 då han var lagkapten i de båda landskamperna mot Botswana i Round 1 av det afrikanska VM-kvalet. Eritrea förlorade med sammanlagt 1–5 och AIK-forwarden svarade för Eritreas mål i bortamatchen. I september 2019 var det dags för två nya landskamper med Eritrea då man mötte Namibia i det afrikanska kvalet till VM i Qatar 2022. Henok Goitom startade bägge landskamperna med kaptensbindeln runt armen. Eritrea föll med sammanlagt 1–4 i dubbelmötet efter att Henok Goitom stått för den målgivande passningen till Ali Suliemans reducering till 1–2 i den första matchen på hemmaplan.

Henok Goitom spelar i tröja nummer 36 i AIK vilket är en hyllning till fotbollsplanen i Husby som han spelade på när han var yngre. De spelade då fotboll varje kväll på plan tre, klockan sex.

Text: Stefan Mellerborg

Huvudpartners

Ligapartners

Branschexklusiva partners

© AIK Fotboll 2021

Sök på AIK Fotboll