Milstolpar & kuriosa från IFK Norrköping FK - AIK

2020.10.27, kl 18:55
Måndagens möte mellan AIK och IFK Norrköping FK var det 197:e genom tiderna mellan lagen och diverse milstolpar och kuriosa noterades som vanligt i 2–2-matchen.

Annons:

* Det var 45:e gången genom tiderna som en match mellan lagen slutade oavgjort. AIK har genom åren noterat resultatraden 84V-45O-68F. På bortaplan har Gnaget noterat 33V-20O-46F.

* Slutresultat har vid sex tillfällen skrivits till 2–2 i ett möte mellan lagen i Norrköping. Åren som det skett är: 2020, 2012, 1989, 1975, 1968 och 1949 (Svenska cupen).

* Senast som AIK gjorde minst två mål borta mot IFK Norrköping FK var den 2 augusti 2015 då Gnaget vann med 2–1 (1–0) och Henok Goitom var även då en av målskyttarna.

* Per Karlsson spelade sin 412:e tävlingsmatch för AIK och han sätter nytt rekord gällande antal spelade tävlingsmatcher för AIK i och med varje match som han spelar.

* Enoch Kofi Adu spelade sin 100:e tävlingsmatch för AIK och blev därmed den tredje afrikanske spelaren att nå den milstolpen i klubben. Tidigare har Dulee Johnson (122) och Ebenezer Ofori (119) passerat 100 tävlingsmatcher för AIK, läs mer här.

* När AIK-spelarna klev in på planen inför avspark hade de på sig en t-shirt över matchtröjan för att hylla klubbens damlag som i lördags kvalificerade sig för Damallsvenskan 2021.

* Sebastian Larsson debuterade för AIK i hemmamötet med IF Brommapojkarna (5–1) den 22 juli 2018 då han startade matchen i tröja nummer 16 innan han inför säsongen 2019 bytte till nummer 7. Under de 92 tävlingsmatcher som AIK spelat sedan Sebs debut så har ingen AIK-spelare levererat fler målgivande passningar än den 122-faldige landslagsmannen. 24 mål har Sebastian Larsson spelat fram till med sin magiska högerfot under sina tävlingsmatcher i AIK-tröjan.

* Henok Goitom svarade för sitt 94:e tävlingsmål för AIK vilket ger honom en ensam fjärdeplats i listan över flest gjorda tävlingsmål för klubbens herrlag. Flest tävlingsmål i AIK-tröjan har Per Kaufeldt svarat för med sina 153 fullträffar och han följs av Henry “Garvis” Carlsson (109), Eric “Lillis” Persson (103) och Henok Goitom (94).

* Målet var AIK:s sjätte nickmål direkt på en hörnserve under 2020. Målen har gjorts av Henok Goitom (IFK Norrköping FK – AIK), Filip Rogić (AIK – IFK Göteborg), Nabil Bahoui (AIK – Mjällby AIF), Karol Mets (AIK – Helsingborgs IF), Robin Tihi (Örebro SK – AIK) och Henok Goitom (AIK – Jönköpings Södra IF). Samtliga hörnor har slagits av Sebastian Larsson, fyra från vänster och två från höger.

* AIK har ännu inte släppt in ett mål med Mikael Lustig på planen. Landslagsmannen inledde på bänken igår, men byttes in i den 61:a matchminuten. Det blev spel i 35:03 på Östgötaporten (60:03 – 95:06).

* Bartosz Grzelak har som chefstränare i AIK noterat 6V-4O-4F under sina 14 tävlingsmatcher som ansvarig.

* Domaren Kristoffer Karlsson dömde AIK för femte gången under 2020, lika många AIK-matcher som Kaspar Sjöberg dömt. Mohammed Al-Hakim är den domare som hittills dömt AIK i flest matcher under 2020, sex gånger har han hållit i pipan.

Text: Stefan Mellerborg

Exklusiva partners

Ligapartners

© AIK Fotboll 2020

Sök på AIK Fotboll