Kevin Filling skriver A-lagskontrakt
AIK Fotboll är överens med den 16-årige forwarden Kevin Filling om ett avtal som sträcker sig fram till den 30 juni 2028. Kevin gjorde sin tävlingsdebut i den svartgula tröjan mot IFK Göteborg den 29 juni 2025, där han även såg till att bli målskytt i slutskedet av den första halvleken.


Fredrik Wisur Hansen
– Kevin var en av de första akademispelarna som jag lade märke till när jag kom till klubben, och sedan dess har hans utveckling varit väldigt positiv. Med sitt tempo, sin intensitet och naturliga aggressivitet passar han perfekt för den fotboll som vi vill spela, säger Fredrik Wisur Hansen, AIK Fotbolls Head of scouting and recruitment.
Kevin Filling
– Det känns helt overkligt att få skriva på sitt första kontrakt med AIK. Det är en dröm som går i uppfyllelse att som 16-åring få ta klivet upp till herrlaget och nu ser jag fram emot att fortsätta min utveckling för att i framtiden uppnå min nästa dröm, som är att vinna SM-guld med AIK, säger Kevin Filling.
Bakgrund
16-årige Kevin Filling föddes den 30 november 2008 i Västerås där han från ung ålder fick sin fotbollsuppfostran i moderklubben IK Franke. Vid elva års ålder lämnade han dock sin moderklubb för att fortsätta sin utveckling i stadens största lag, Västerås SK. Cirka fem år senare var det dags för nästa flytt då han tog klivet över till AIK Ungdomsfotboll.
Kevin inledde sin AIK-karriär i P15-laget innan han den 29 juli 2023 skulle få speltid i P16-laget i segern mot GIF Sundsvall (6–3), där han även noterades för två mål. Under 2023 blev det totalt 14 matcher och tio mål i AIK-tröjan. Under 2023 fick en då 15-årig Kevin Filling även för första gången vara en del av P17-lagets matchtrupp, detta i segern mot Nacka FC (4–2) den 15 oktober. Samma år skulle han även få göra debut i landslagströjan när P15-landslaget mötte Finland (1–1) den 17 augusti. Det blev ytterligare tre matcher med P15-landslaget 2023 där Kevin noterades för ett mål.
2024 flyttades Kevin upp till akademins P17-lag permanent, men han var även med och spelade för P16-laget där det blev totalt fyra mål på fyra matcher. Debuten i P17 Allsvenskan kom direkt i premiären när Kevin spelade hela matchen och stod för ett mål i vinstmatchen mot Skogås-Trångsunds FF (4–2). Totalt blev det 26 matcher och tolv mål för P17-laget under 2024. Även landslagskarriären rullade på under 2024 där Kevin var med i P16-landslaget som spelade Federations Cup i februari. Totalt blev det sex landskamper för P16-landslaget under 2024.
Under 2025 har Kevin tagit ytterligare kliv vilket resulterade i att han blev uppflyttad till AIK:s P19-lag. Debuten i P19 Allsvenskan kom den 20 mars när AIK slog GIF Sundsvall (2–0) och även där stod Kevin för ett mål. Sedan dess har det blivit ytterligare sju matcher i P19 Allsvenskan där Kevin är noterad för fyra mål. Under 2025 har Kevin även gjort tre mål på två matcher i ligacupen för P17-laget, samt spelat tre matcher för samarbetsklubben Enköping SK i Ettan Norra där han är noterad för ett mål. Kevin tränar numera med herrtruppen och gjorde sina första spelminuter med herrlaget i träningsmatchen mot norska Rosenborg BK (2–0-förlust) den 22 mars. Även i landslaget har Kevin flyttats upp till nästa steg och har under 2025 gjort fem matcher för P17-landslaget och där har det blivit ett mål.
Tävlingsdebut för herrlaget kom den 29 juni 2025 när det vankades klassikermöte på Nationalarenan då IFK Göteborg kom på besök till huvudstaden. Kevin som hade haft en fin utveckling under våren fick chansen från start och det skulle inte dröja länge innan han visade upp sig för hemmapubliken. I matchminut 43 snodde Taha Ayari åt sig bollen på mittplan och hittade fram till Kevin som gett sig av i djupled, helt friställd med Elis Bishesari i bortamålet gjorde den unge anfallaren inga misstag när han säkert tunnlade målvakten och rullade in sitt första A-lagsmål för klubben. Målet innebar att AIK gick till halvtidsvila med en tvåmålsledning efter att Filip Benković nickat in ledningsmålet i matchminut 30. Med drygt fem minuter kvar av ordinarie speltid hade Kevin sprungit färdigt för dagen när han blev utbytt till stående ovationer, och han skulle sedan få fira framför Norra Stå med sina lagkamrater efter att AIK vunnit matchen med slutsiffrorna 3–0.