Hoppa till innehåll

AIK – Degerfors IF: Aktiviteter utanför Nationalarenan

Författare: AIK Fotboll

Publicerad: 2025-07-01

Söndagen den 13 juli är det återigen dags att samlas på Nationalarenan för att stötta vårt svartgula lag till tre poäng, denna gång mot Degerfors IF. Inför matchen bjuder AIK Fotboll in till ett härligt häng utanför entré Bx som passar både barn och vuxna. Där kommer det finnas allt från hoppborg för våra yngsta Gnagare – till barområde med dryck, mat och musik för alla vuxna AIK:are.

Yngre AIK:are håller upp sina halsdukar och sjunger under inmarschen
Yngre AIK:are håller upp sina halsdukar och sjunger under inmarschen

Annons:

Annons:

Ladda upp med AIK-familjen

AIK Fotboll hälsar alla Gnagare varmt välkomna till att komma och umgås med andra från AIK-familjen inför avsparken i det allsvenska mötet med Degerfors IF som spelas söndagen den 13 juli.

Aktiviteterna inleds redan kl 13:30 och pågår fram till matchstart kl 16:30.

Aktiviteter för barn

Utanför entré Bx kommer det finnas massor av roliga aktiviteter för våra yngsta supportrar, som till exempel:

  • Hoppborg

  • Hinderbana

  • En stor fotbolls-darttavla

  • Fotbollsmål (prickskytte)

Aktiviteter för vuxna

Förutom roliga aktiviteter för barn så kommer det även erbjudas trevligt häng för alla vuxna utanför entré Bx. Här kommer det finnas ett barområde med mat, dryck och musik.

Säkra dina biljetter

I samband med att vi bjuder in till dessa aktiviteter så har även den tidigare slutsålda Familjeläktaren fått en utökad kapacitet. Se därför till att gå in och säkra biljetter till dig och din familj innan dessa säljer slut.

Även övriga sektioner fylls på i rask takt, har du ännu inte köpt din biljett så är det hög tid att göra det då vi nyligen passerade 23 000 sålda stolar.

Klicka på knappen nedan för att komma till biljettsidan, så ses vi på Nationalarenan den 13 juli!

Köp biljetterna här
Kevin Filling poserar framför kameran med ett nytt A-lagskontrakt

Kevin Filling skriver A-lagskontrakt

Kevin Filling firar sitt första mål i AIK-tröjan med lagkamraterna

Dubbla debutanter och tre poäng i den Allsvenska återstarten

Zadok Yohanna klar för AIK Fotboll

Truppen mot IFK Göteborg

Supporterinfo: AIK – IFK Göteborg (herr)