Förlust i säsongsavslutningen
AIK spelade en fin fotboll i inledningen av hemmamötet med IFK Norrköping. I matchminut 30 gav Haruna Tabata ledningen till Gnaget, dessvärre skulle en hårdragning från målskyttet innebära att hon fick syna det röda kortet, vilket var starten på gästernas vändning. Ett desarmerat AIK fick plocka bollen ur eget nät vid två tillfällen i den andra halvleken, och när slutvisslan ljöd stod det klart att det blev förlust i säsongsavslutningen (1–2).
AIK – IFK Norrköping 1–2 (1–0)
Tävling: OBOS Damallsvenskan 2025 (dam).
Omgång: 26.
Publiksiffra: 524.
AIK-elvan: Serina Backmark – Anna Oscarsson, Jennie Nordin (ut 94), Matilda Plan, Olivia Lindstedt (ut 84) – Linda Sembrant (ut 67), Haruna Tabata (utvisad 33), Ella Reidy (ut 83) – Nova Selin, Adelisa Grabus, Ida Björnberg.
Avbytare: Emilia Dannbäck (mv), Patricía Fischerovà (in 94), Janelle Yilmaz, Nellie Eriksen Yasseri, Villemo Dahlqvist (in 67), Moa Sjöström (in 83), Son Hwa-Yeon (in 84), Aleksandra Bogucka.
Första halvlek
På ett kylslaget Skytteholms IP var det den 16 november 2025 dags för AIK att ställas mot IFK Norrköpingen i den sista omgången av Damallsvenskan. Gnaget kom senast från sin, förmodligen, sämsta insats för året då man en vecka tidigare varit utspelade i 0–3 förlusten mot BP på Grimsta IP. Gästande IFK hade också haft det tufft inför säsongsavslutningen då man förlorat med 0–4 både mot Malmö FF och Hammarby IF, det var med andra ord ovisst på förhand hur matchbilden skulle se ut.
Kl 14:00 stod lagen redo på Skyttans konstgräsplan när dagen huvuddomare, Maral Mirzai, blåste i gång mötet. Dagens första halvfarliga målchans kom i den sjätte matchminuten. AIK hade krigat till sig en hörna som slogs från vänster och in mot straffområdet, där dök Matilda Plan upp och skarvade vidare inlägget via huvudet och bollen gick mot den bortre stolpen – däremot lyckades hon inte få tillräcklig träff och i stället för att den hamnade i nät så studsade den över kortlinjen. AIK var pigga under matchinledningen och man tog sig till flertalet intressanta lägen. I matchminut 17 dök ett läge upp för Nova Selin att vända upp på mittplan och ta fart mot mål, men hon hann knappt påbörja sin löpning innan Julia Karlernäs var där och drog ned AIK-spelaren, vilket genererade i matchens första gula kort. I efterföljande frispark kom nästa läge för Gnaget. Bollen lyftes mot straffområdet men nickades undan av vitklädd försvarare, inte bättre dock än att den damp ned på fötterna hos en svartklädd spelare som hittade vidare till Haruna Tabata som hängt kvar i den bortre delen av straffområdet. Tabata försökte sig på att avsluta på volley, men precisionen var inte riktigt där och skottförsöket blev därför aldrig riktigt farligt.
AIK skapade målchanser på löpande band. I den 23:e matchminuten var det Ella Reidy som kom till ett läge efter att hon löpt in i en fri yta i straffområdet där hon fick bollen serverad på fötterna – hennes avslut med högerfoten fick dock inte önskad kraft och gästernas målvakt kunde därför enkelt samla in bollen i sin famn. Eftersom AIK låg högt i sina försvarslinjer så fanns det ytor där IFK kunde såra det svartgula försvaret och i den 28:e matchminuten behövde Olivia Lindstedt ta ett så kallat, taktiskt gult, för att stoppa gästerna från att komma till ett farligt omställningsläge.
I matchminut 30 kom äntligen utdelningen! Selin slet sig loss längst vänsterkanten och hittade fram till Ida Björnberg som gett sig i väg i djupled, hon hittade i sin tur fram till Tabata som ännu en gång hade hittat en fin yta i den bortre delen av straffområdet. Japanskan var iskall när hon tog ned bollen på bröstet och peggade upp den till högerfoten innan hon distinkt tryckte in ledningsmålet. Tabata valde därefter att fira sitt mål genom att springa ut mot hörnflaggan och likt Anja Pärson slänga sig framåt och glida på magen. En rättvis AIK-ledning efter 30 spelade minuter.
Dur skulle däremot bytas ut mot moll kort därefter. Målskytten Haruna Tabata hamnade två minuter efter ledningsmålet i en duell där hon i ett försök att få tag på sin motståndare olyckligt drog henne i håret, och efter att fjärdedomaren tagit ett snack med domare Mirzai kom man fram till att visa ut japanskan. AIK var därmed desarmerat till tio spelare och kampen om att försvara sin ledning var inledd.
Det röda kortet innebar att det var irriterat både på bänken och planen. I matchminut 38 delades nästa kort ut, denna gång till Adelisa Grabus som kommit för sent in i en duell. Trots att AIK endast var tio spelare på planen så var det just Gnaget som skulle vara nära att utöka sin ledning i matchminut 40, men Nordins nickavslut fick dessvärre något för mycket höjd och i stället för att bollen gick i nät så träffade den klockrent i ribban och sedan ut över kortlinjen.
Gästerna tog över bollinnehavet under slutskedet av den första halvleken, de svartklädda spelarna försvarade sig dock bra och efter 49 minuter och sju sekunder var den första akten färdigspelad.
Andra halvlek
15 minuter senare stod lagen redo på plan igen när Grabus satte bollen åter i spel. Det var inte helt chockerande att IFK tog över matchbilden i den andra halvleken, samtidigt som AIK gjorde allt man kunde för att ligga rätt i försvarslinjerna för att på så sätt försöka hålla gästerna borta från den farliga zonen. Detta höll fram till den 55:e matchminuten innan IFK hittade fram till en kvittering. Bollen lyftes in från högerkanten och nickades därefter ned till Wilma Leidhammar som enkelt kunde placera bollen i nät från nära håll.
Samtidigt som Norrköping tryckte på för att hitta fram till ett ledningsmål så gjorde AIK sina försök i att gå till motangrepp när läget gavs, men gästerna hade bra kontroll på försöken och kunde allt som oftast avvärja attackerna innan Gnaget lyckats komma halvvägs in på offensiv planhalva. I matchminut 65 var IFK ytterst nära på att ta ledningen, men Serina Backmark stod rätt och kunde med en benparad styra ut bollen till en resultatlös hörnspark.
AIK kämpade febrilt för att hålla kvar matchen i sitt likaläge, men i matchminut 75 lyckades man inte stå emot längre. IFK blev tilldelade en frispark längst högerkanten halvvägs in på den svartgula planhalvan. Bollen lyftes in mot straffområdet av Leidhamman som prickade perfekt på Ebba Handfasts panna som kunde nicka bollen i nät. Tufft för AIK som kämpat på bra, trots att man var en färre spelare på planen.
Gnaget försökte att få till en kvittering genom att genomföra ett antal byten och sedan få upp lagdelarna högre upp i planen, men trots det lyckades man inte ta sig till fler målchanser och när domare Mirzai blåste av matchen stod det klart att det blev en förlust i säsongsavslutningen.
AIK slutade därmed på en åttonde plats i OBOS Damallsvenskan 2025 och nu väntar ett vinteruppehåll innan laget återigen samlas i januari för att göra sig redo för säsongen 2026.






