Hoppa till innehåll

Ella Agnekil skriver A-lagskontrakt

Författare: Freddy Montan

Publicerad: 2026-01-15

AIK Fotboll är överens med Ella Agnekil om ett A-lagskontrakt som sträcker sig fram till och med den 31 december 2027. Den 17-åriga målvakten är därmed nästa spelare som tar det berömda steget – från U till A.

– Det är fantastiskt kul att få välkomna upp Ella till damlaget. Det känns alltid lite extra bra när det handlar om spelare från egna led som tar steget från U till A, och detta är inget undantag. Ella har under stora delar av fjolåret varit tillgänglig och tränat med damlaget, samt gjort sina första minuter i tävlingssammanhang. Sedan hon tog klivet över till AIK har hennes utveckling stegrat och förhoppningen för oss samtliga är att den utvecklingen ska fortsätta, säger AIK Fotbolls sportchef, Zinar Spindari.

– Det är en dröm som går i uppfyllelse att skriva A-lagskontrakt med AIK. Jag är Gnagare sedan födseln så det är därför med extra mycket stolthet och glädje som jag nu tar klivet upp i damlaget. Nu ser jag fram emot att fortsätta utvecklas, ta lärdomar av mina lagkamrater och börja konkurrera om speltid, säger Ella Agnekil.

Ella Agnekil poserar framför kameran i samband med att hon skriver A-lagskontrakt
Ella Agnekil poserar framför kameran i samband med att hon skriver A-lagskontrakt

Fakta om Ella Agnekil

Född: 21 januari 2008.
Hemland: Sverige.
Tidigare klubbar: Stuvsta IF.
Position: Målvakt.
Föredragen fot: Vänster.
Tröjnummer: 18.

17-åriga Ella Agnekil föddes den 21 januari 2008. Hennes fotbollsuppfostran tog sin början i moderklubben, Stuvsta IF, där hon spelade fotboll fram till 2024 när hon tog klivet över till AIK Fotbolls ungdomsakademi.

Ella imponerade i sin första säsong för AIK:s akademi, och under 2024 spelade hon sammanlagt tolv matcher för klubbens F19-lag, samt tio matcher där hon hoppade in mellan stolparna i F17-SM. AIK gjorde en fin säsong i F17:s grundserien där man efter 22 spelade omgångar knep tredjeplatsen och därmed var klara för slutspel. Väl i slutspelet tog man två raka segrar när man först slog ut Enskede IK genom en bortaseger inför 269 åskådare på Enskede IP (1–3). Därefter besegrades även FC Djursholm i kvartsfinalen efter ett hattrick av Cajsa Wallensteen på bortaplan (2–3). I semifinalen stod IK Uppsala Fotboll för motståndet när Ella tog plats från start. Trots att AIK:s Olivia Bodin reducerade vid två tillfällen i den andra halvleken så lyckades Gnaget inte komma åt hemmalaget på riktigt, och när domare Karo Havhannisian blåste av matchen så stod det klart att AIK var utslaget (4–2).

Den unga målvaktens framfart i ungdomsleden gav eko upp till damlaget och när det var dags att spela den sista omgången av Svenska cupens gruppspel 2024/2025 fick Ella chansen från start, och därmed göra sin tävlingsdebut på seniornivå. Det skulle dock komma att bli något av en mardrömsliknande start, det dröjde nämligen inte längre än en minut innan hon behövde hämta bollen från eget nät efter att norskan Helene Gross-Benberg varit på tårna från start när hon gav bortalaget ledningen. Efter en inledning i moll så slutade dock tillställningen i dur då AIK såg till att vända på steken och vinna cupmötet med 2–1, och Ella fick därför fira att det blev en seger i hennes seniordebut. Sex dagar senare var det dags att spela premiäromgången av OBOS Damallsvenskan 2025 och Ella var ännu en gång med i startelvan som tog sig an Linköpings FC inför 972 åskådare på Skytteholms IP. Den unga målvakten gjorde en fin insats och stod för ett par räddningar i matchen som efter 90 spelade minuter slutade med tre poäng till AIK (2–0), och Ella hade därmed hållit sin första nolla i den svartgula tröjan. Det blev inga fler tävlingsmatcher för damlaget under resterande del av 2025, i stället blev det 24 matcher i F19 Allsvenskan samt två matcher i F17 Allsvenskan.

 Förutom att Ella fick göra seniordebut i AIK under 2025 så blev det även debut i det svenska landslaget. Detta skedde den 28 oktober när Sveriges F17-lag reste till Rumänien för att ställas mot det rumänska F17-landslaget. Ella inledde matchen på bänken men byttes sedan in direkt i den andra halvleken, under sina drygt 45 minuter på planen så höll hon tätt och det hela slutade med en tvåmålsseger för Sverige (0–2).

AIK P19 spelar mot IF Elfsborgs motsvarighet på Skytteholms IP 2025

AIK U tilldelas högt betyg i SEF:s akademicertifiering

Son Hwa-Yeon under en match på Skytteholms IP

Son Hwa-Yeon lämnar AIK Fotboll

Felicia Saving gör sig redo för hemmaderbyt mot Hammarby i cupen 2024

Felicia Saving förlänger

Lotta Kalske poserar framför kameran som ny spelare för AIK Fotboll

Lotta Kalske klar för AIK Fotboll

Svartgult halsdukshav på Norra Stå

Årskortsförsäljningen återupptas under ett dygn