Flera AIK-spelare på landslagsuppdrag
Juni månad är här och i och med det tar både herr- och damallsvenskan uppehåll för landslagsspel. Nedan följer en sammanställning över de AIK-spelare från representationslagen som är kallade på landslagsuppdrag för sina respektive nationer.
Herrarnas allsvenska går på sitt långa sommaruppehåll i och med det stundande världsmästerskapet i Nordamerika. I VM försvaras de svartgula färgerna som bekant av lagkapten Kristoffer Nordfeldt som är uttagen i förbundskapten Graham Potters svenska A-landslagstrupp som ska kampas med Tunisien, Nederländerna och Japan i grupp F.
Även i det blågula U21-landslaget hittar vi AIK-representanter. Både Yannick Geiger och Victor Andersson är med i den trupp som ska möta Finland i en träningslandskamp torsdagen den 4 juni. För Geiger är det första kallelsen på U21-nivå.
Övriga landslagsuttagna spelare från AIK:s herrlag är Stanley Wilson (Kenya A), Ahmad Faqa (Syrien A), Charlie Pavey (Sverige P18), Kevin Filling (Sverige P18) och Norton de Carvalho (Sverige P18).
När det gäller OBOS Damallsvenskan är landslagsuppehållet i juni kortare än på det herrsidan (AIK spelar igen lördagen den 13 juni, hemma mot Djurgården).
Följande kvintett spelare från damlaget har kallats till landslagsspel: Emilia Dannbäck (Finland U23), Ida Björnberg (Sverige U23), Ella Reidy (Sverige U23), Nova Selin (Sverige F19) och Ellie Junetoft (Sverige F18). För Reidys del är det första kallelsen på U23-nivå.