Hoppa till innehåll

AIK Fotboll kommenterar uppgifter gällande Andronikos Kakoullis

Författare: AIK Fotboll

Publicerad: 2026-06-09

AIK Fotboll har mötts av uppgifter att den cypriotiska klubben AC Omonia Nicosia ska vara överens med Aris Limassol FC om en permanent övergång för den av AIK utlånade spelaren Andronikos Kakoullis. AIK Fotboll vill bestämt understryka att Aris Limassol FC inte har någon rätt till att avyttra spelarens kontrakt till en annan klubb då spelaren fortfarande är utlånad.

– Vi är mycket förvånade över den information som framkommit. Vi äger fortfarande rätten till spelaren och ingen klubb har möjlighet att förvärva en spelare från en klubb dit han är utlånad med mer än att en permanent övergång har skett, säger AIK Fotbolls rekryteringschef, Miika Takkula.

Andronikis Kakoullis lånades ut den 22 juli 2025 till Aris Limassol FC. Lånet gäller till och med den 9 juli 2026 och innehåller villkor som vid uppfyllnad innebär en permanent övergång av spelaren. Än så länge har en sådan inte skett och AIK Fotboll kommer att kommunicera om det sker en förändring i den nuvarande lånestatusen.

En hyllning till klubbmärket och den blågula fanan

Stanley Wilson förlänger över 2029

Nova Selin och Olivia García firar ledningsmålen mot Malmö FF 2026

Två AIK-spelare nominerade till månadens spelare

Truppstatus: Damlaget v.23 (2026)

SAO-jobb hos AIK Fotboll