Linda Sembrant avslutar karriären
Linda Sembrant har meddelat AIK Fotboll att hon avslutar sin spelarkarriär i samband med att familjen väntar tillökning. Försvararen lämnar därmed spelarkarriären med omedelbar verkan. AIK skickar sina varmaste gratulationer till Linda och hennes familj – samt tackar henne för hennes ovärderliga insatser i den svartgula tröjan.
– Hela AIK Fotboll är oerhört glada för Lindas skull med den kommande tillökningen i familjen. Det finns saker i livet som är större än fotboll och detta är definitivt en sådan händelse. Vi tackar Linda för hennes tid som spelare i AIK-tröjan och gratulerar samtidigt henne till en otroligt fin spelarkarriär. Med tanke på att Linda är en naturlig ledare arbetar vi tillsammans med förhoppningen på att i framtiden få se henne i en annan roll i organisationen, däremot ligger såklart fokuset nu på att Linda ska få ta hand om sig själv och sin familj innan ett sådant beslut tas, säger AIK Fotbolls sportchef, Zinar Spindari.
– Sista tiden har varit otroligt känslosam men också väldigt fin. Det är en sorg att lämna fotbollen som jag har levt med i hela mitt liv men fantastiskt att göra det för att starta ett nytt, bokstavligen talat. Avslutet med AIK kunde inte varit bättre, sista matchen på hemmaplan när jag får avgöra i 97:e minuten inför alla er fantastiska supportrar och sista matchen i karriären ”hemma” i Uppsala inför AIK-supportrar, men också inför familj och vänner. Jag vill skicka ett enormt stort tack till hela AIK. Zinar för ditt stöd från första mötet förra sommaren när du fick mig att förstå varför jag och AIK skulle bli en perfekt match, till där vi är idag och jag väljer att avsluta min karriär. Tack! Spelare, ledare och supportrar, tack för vår tid tillsammans och att ni gav mig ett sista kapitel att vara stolt över, säger Linda Sembrant.
38-åriga Linda Sembrant föddes den 15 maj 1987 i hemstaden Uppsala. Fotbollskarriären inleddes redan som åttaåring, dessförinnan hade hon från fyraårsålder ägnat sig åt bland annat konståkning. Hon började spela knattefotboll för moderklubben SK Servia, som är en lokal förening i Östra Aros. På grund av att det fanns för få spelare i hennes årskull så skulle det ske en sammanslagning av SK Servia och Upsala IF vilket innebar att hon från tidigt 2000-tal tillhörde den sistnämnda föreningen. Upsala IF som bildades officiellt 1907 har härkomst redan från 1904 då man gick under namnet Allmänna Idrottsklubben, Uppsala – men på grund av att Isidor Behrens 16 år tidigare hade bildat den Allmänna Idrottsklubben på Biblioteksgatan 8 så var namnet inte godkänt och man fick istället döpa om sig till Upsala IF.
Linda fortsatte att kombinera sitt fotbollsspelande med diverse andra sporter fram till dess att hon bytte klubb till Bälinge IF, och därmed inledde sin seniorkarriär. Hon fick göra sin debut i Damallsvenskan redan som 16-åring och blev en snabbt en viktig spelare för Uppsalaklubben. Under sina fyra år i klubben fick hon utöver en hel del speltid även äran att bära rollen som lagkapten innan hon inför säsongen 2008 flyttade till Stockholm och AIK.
Debuten i den svartgula tröjan kom i den första omgången av Damallsvenskan 2008. Linda med nummer två på ryggen tog plats i elvan direkt när Umeå IK kom på besök till Skytteholms IP den 9 april 2008 inför 932 åskådare. Det skulle däremot inte blivit något segerfirande i debuten då bortalagets Hanna Ljungberg höll sig framme i slutet av matchen och satte dit dagens enda mål (0–1). Första segern i AIK-tröjan fick istället vänta till den tredje omgången samma år.
Med Linda på planen så såg AIK till att besegra Kif Örebro med 3–1 på Skytteholms IP efter att Lisa de Vanna haft stor show och avgjort mötet på egen hand med sina tre mål. Gnaget inledde säsongen i Damallsvenskan 2008 på ett godkänt sätt då man bland annat såg till att besegra Hammarby IF DFF med 3–0 på bortaplan. Lindas första mål för klubben kom den 24 maj i hemmamötet med Kristianstads DFF. Den unga försvararen hade snabbt kommit att bli en viktig pusselbit i det svartgula försvaret då hon dittills startat samtliga matcher i seriespelet, men i denna match skulle hon även visa upp ett annat register i och med att hon i matchminut 66 höll sig framme och tryckte dit hennes första mål i klubben och Gnagets tredje mål för dagen (4–0). Det blev sammanlagt 21 matcher och två mål i Damallsvenskan 2008.
Det blev totalt tre säsonger, 66 tävlingsmatcher, nio mål och ett år som lagkapten innan det var dags för nästa äventyr. Flyttlasset gick den här gången västerut och till Göteborg där hon spelade en säsong för Kopparbergs/Göteborg FC innan hon tog nästa kliv till storsatsande Tyresö FF. Under sin tid i sin nya klubb hann hon både med att vinna SM-guld 2012 och visa upp sig på den europeiska scenen då hon i sin sista säsong för klubben bidrog till att Tyresö tog sig hela vägen till Champions League-final. Efter att man har slagit ut Birmingham med sammanlagt 3–0 i semifinalen så var det Wolfsburg som stod för motståndet i finalen och här skulle drömmen CL-titeln gå i kras. Sembrant fanns med från start och det såg till en början ut som att det skulle gå vägen då Marta gav Tyresö ledningen i matchminut 28, endast två minuter senare utökades även ledningen när Veronica Boquete tryckte bollen i nät. Det svängde rejält i finalen och efter två snabba mål av tyskarna i början av den andra halvleken så var matchen helt utjämnad. Det såg däremot ljusare under en kortare period efter att Marta sett till att Tyresö återtog sin ledning, men ytterligare en kvittering kom i matchminut 68 och därefter avgjorde även tyskarna finalen genom att skicka in segermålet med tio minuter kvar av ordinarie speltid. Efter två och en halv säsonger, 37 tävlingsmatcher och ett poängfacit på tre gjorda mål så lämnade Linda Tyresö för att denna gång ta sig utanför Sveriges gränser.
Den 11 juni 2014 stod det klart att Sembrant var klar för franska Montpellier HSC och hon lämnade därmed Sverige för första gången i hennes fotbollskarriär. Trots att det aldrig blev någon titel under hennes tid i Frankrike så var tiden i Montpellier lyckad. Förutom att hon spelade sammanlagt 122 tävlingsmatcher i bland annat seriespelet och Champions League så beskrevs hon även som en av lagets mest pålitliga spelare och fick därför vid flertalet tillfällen bära kaptensbindeln. Efter fem år i Frankrike tackade Linda för sig och flyttade till Torino i Italien och storklubben, Juventus FC.
Debuten i Italien lät sig inte vänta då hon redan i den första omgången av Serie A 2019/2020 fanns med i startelvan när Hellas Veronas besegrade med två mål mot noll. Precis som i samtliga av hennes tidigare klubbar blev Linda snabbt en viktig och bärande spelare även för Juventus. Under hennes fem år i den italienska storklubben så var hon med och vann tre Serie A-titlar, två cuptitlar och fyra titlar i den italienska supercupen. Med hennes 105 framträdanden i den svartvita tröjan skrev hon in sig i klubbens historieböcker då hon vid det tillfället placerade sig på en tredje plats av utländska spelare med flest tävlingsmatcher i klubbens historia. Lägg även till att hon vid tillfället då hon lämnade klubben var den försvarsspelaren med utländsk härkomst som gjort flest mål i Juventuströjan.
Efter en lyckas sejour i Italien var det återigen dags för nya äventyr. Denna gång gick flyttlasset till den tyska jätten, FC Bayern München. Hennes år i Tyskland inleddes med att hon var utlånad från Juventus till Bayern och hon var direkt med och bidrog till att klubben vann Frauen-Bundesliga 2023/2024. Det skulle sedan bli en permanent övergång under sommaren 2024 och det blev sammanlagt 29 tävlingsmatcher och tre mål i Tyskland.
Den 27 augusti 2025 stod det klart att Linda vände hem till AIK efter nästa 15 år ute i de europeiska toppligorna. Trots att Gnaget ställdes mot Kristianstads DFF på bortaplan (0–3) tre dagar senare så fick alla AIK:are vänta ytterligare en vecka innan man fick uppleva Linda i AIK-tröjan igen.
Detta skedde den 6 september samma år när Piteå IF kom på besök till Stockholm. Den då 38-åriga mittbacken inledde matchen på bänken men hoppade in i matchminut 77, två minuter efter att gästerna tagit ledningen. Kvitteringsjakten var intensiv med Linda på planen, men trots det lyckades man inte få hål på bortalaget och återkomsten slutade med en bitter uddamålsförlust (0–1). Linda skrev sig även in i målprotokollet under hösten 2025. Detta skedde i mötet med Alingsås IF den 11 september på Skytteholms IP (6–3). I den 64:e matchminut var Adelisa Grabus framme och tryckte in AIK:s fjärde mål för dagen, knappt tio minuter senare utökades den svartgula ledningen när Linda satte bollen i mål efter att Son Hwa-Yeon hittat fram till mittbacken. Det hann även bli ytterligare ett mål innan spelarkarriären nu är avslutad. Den 27 maj 2026 ställdes AIK mot regerande mästarna, BK Häcken, på hemmaplan. Ellie Junetoft inledde målskyttet i matchminut 59 och det såg länge ut som att det skulle bli det matchavgörande målet, men på tilläggstid i den 94:e minuten blev gästerna tilldelade en straffspark som Felicia Schröder förvaltade. Gnaget gav inte upp för det och till slut var det Linda som fick det sista ordet för kvällen när hon kyligt lyfte bollen över målvakten med matchen sista spark och därmed säkrade tre poäng.
Nu står det klart att Linda lägger av sin spelarkarriär. Det blev sammanlagt 86 tävlingsmatcher i AIK-tröjan, med ett poängfacit på elva gjorda mål och en målgivande passning.
Utöver sin imponerade klubblagskarriär så har Linda även gjort sig ett stort namn inom landslagsfotbollen och det svenska damlandslaget. Hon gjorde sin debut i Sverigetröjan redan 2008 och spelade sammanlagt 160 landskamper innan hon i december 2025 meddelade att det inte blir några fler matcher för Sverige. Linda var med och spelade flertalet mästerskap i sin tid i landslaget och har även bidragit till VM-brons 2011, VM-brons 2019, VM-brons 2023 och OS-silver 2016. Hon spelade även semifinal och kvartsfinal i EM.
Förutom hennes flertaliga titlar inom klubb- och landslagsfotbollen så har Linda även tagit hem personliga utmärkelser då hon både 2016 och 2019 blev utsedd till Årets back på Fotbollsgalan.





