Wilmer Olofsson tillbaka från utlåning
Efter att ha varit utlånad till norska Moss FK under den första delen av säsongen står det nu klart att 20-årige Wilmer Olofsson återvänder till AIK Fotboll. Utlåningsavtalet var skrivet till och med den 31 juli 2026, men efter en överenskommelse mellan klubbarna återvänder Wilmer till Karlberg en vecka tidigare och kan därmed vara med i verksamheten redan i helgen.
– Wilmer har haft en bra tid i Norge och samlat på sig mer erfarenhet och värdefulla minuter på planen. Vi ser fram emot att välkomna honom tillbaka till Karlberg och AIK-familjen, säger AIK Fotbolls rekryteringschef, Miika Takkula.
Spelarfakta
20-årige Wilmer Olofsson föddes den 16 september 2005 på Danderyds sjukhus norr om Stockholm och han började spela fotboll i moderklubben AIK redan som knatte. Efter att från ung ålder ha gått genom årskullarna i AIK:s ungdomslag debuterade Wilmer Olofsson i klubbens P17-lag när man den 4 juli 2021 bortabesegrade Bele Barkarby FF (7–1) i en match där Wilmer spelade 90 minuter och stod för två mål. Det skulle visa sig att den storsegern inte var någon enstaka lyckoträff, för segertåget skulle rulla på för det talangfulla P17-laget där Wilmer hade en given plats i försvarslinjen. Med 23 vinster på 28 matcher och en målskillnad på imponerande 103–25 vann AIK-laget P17 Allsvenskan Norra och kvalificerade sig därmed för SM-final.
Den 19 december 2021 var laget på plats på Olympiafältet (plan 10) i Helsingborg där hemmalaget Helsingborgs IF stod som finalmotståndare inför 1 579 åskådare och Wilmer Olofsson tog plats som mittback i AIK:s startelva. Redan i matchminut tre gav lagkamraten Rasmus Granath AIK ledningen, en ledning som Helsingborg dock lyckades kvittera bara tre minuter senare. Men det här skulle visa sig vara AIK:s dag – och säsong! Alexander Fesshaie och Victor Andersson satte 2–1 respektive 3–1 och därefter släppte AIK aldrig greppet om SM-titeln. Amar Abdirahman Ahmed avslutade med att göra finalens två sista mål och de svartgula segersiffrorna skrevs tillslut till 5–2 (3–2). Wilmer Olofsson och hans lagkamrater kunde därmed lyfta pokalen i skyn och i kör vråla den klassiska ramsan ”SM-guld, SM-guld, SM-guld!”. Noterbart är att en av P17-lagets tränare då hette Nils Heingård, idag assisterande tränare till den spanske chefstränaren José Riveiro i herrlaget.
Den 11 juni 2022 fick en då 16-årig Wilmer även för första gången känna på spel i P19 Allsvenskan, då han gjorde 90 minuter när AIK spelade oavgjort (2–2) i derbyt mot Djurgårdens IF FF inför 316 åskådare på Skytteholms IP i Solna. Under sommaren 2022 fick Wilmer möjligheten att åka till Nederländerna på en provperiod för att träna med storklubben AZ Alkmaar. Där gjorde Wilmer ett gott intryck och erbjöds ett kontrakt som innebar att han i augusti 2022 anslöt till klubbens P18-lag. Under sin tid i Nederländerna spelade Wilmer med klubbens U18- och U19-lag i både inhemska tävlingar och i Uefa Youth League. Wilmer fick även känna på spel med U21-laget Jong AZ som spelar i den nederländska andraligan. Debuten där kom i förlustmatchen mot Roda JC (0–2) den 13 mars 2023 där Wilmer spelade hela matchen. Totalt noterades Wilmer för fyra framträdanden i Jong AZ.
Efter att avtalet med AZ löpt ut våren 2025 fick Wilmer träna med sin moderklubb AIK under en period i juni. Den 22 juli stod det klart att Wilmer Olofsson och AIK Fotboll var överens om ett avtal som sträcker sig över säsongen 2028. Drygt en vecka senare, den 31 juli 2025, meddelade AIK Fotboll att man kommit överens med Athletic FC Eskilstuna om en utlåning av den unge mittbacken över resterande del av 2025.
Debuten skedde den 2 augusti 2025 då AFC Eskilstuna tog emot IFK Haninge (3–2) inför 409 åskådare på klassiska Tunavallen i Eskilstuna. Wilmer spelade hela matchen i tröja nummer 2 under ledning av chefstränaren Tony Andersson och i startelvan var även utlånade AIK-forwarden Henry ”Meja” Atola uttagen. I motståndarna IFK Haninge spelade den tidigare AIK-junioren Adam Ben Lamin.
Wilmers andra match i AFC-tröjan spelades den 8 augusti 2025 då man mötte Enköpings SK FK (3–2) på Enavallens IP i Enköping. Vid ställningen 1–1 i den andra halvleken spelade Wilmer fram till två mål som säkrade segern. Han noterades även för en målgivande passning hemma mot IFK Stocksund (3–4) den 11 oktober 2025. Wilmer hade en viktig roll i AFC under den andra halvan av säsongen i Ettan Norra och det blev sammanlagt 13 matcher från start då laget slutade på åttonde plats i tabellen. Hans disciplinära facit blev tre gula kort. Efter säsongen återvände han till AIK.
Den 17 januari 2026 blev det debut för Wilmer Olofsson i AIK:s A-lag då man hemma på Strawberry Arena i Solna tog emot Degerfors IF (3–3) i årets första träningsmatch och Wilmer spelade mittback i tröja nummer 34 bredvid Fredrik Nissen under den första halvleken inför 3 550 åskådare. AIK:s herrlag åkte senare under försäsongen 2026 till spanska Benidorm och Estepona och Wilmer Olofsson var med truppen. Den 23 mars 2026 meddelade AIK Fotboll att man var överens med den norska klubben Moss FK om en utlåning till och med den 31 juli 2026 för Wilmer.
Den 26 april 2026 tog Moss FK i den fjärde omgången av OBOS-ligaen emot Lyn 1896 FK (2–1) inför 1 534 åskådare på Melløs stadion i Moss och Wilmer Olofsson var uttagen i matchtruppen, men fick sitta kvar på bänken hela matchen. Tävlingsdebuten skedde den 10 maj 2026 då Moss FK i den sjätte omgången tog emot Bryne FK (2–3) inför 1 392 åskådare på Melløs stadion. Wilmer inledde på bänken i tröja nummer 24 och ersatte Marius Cassidy i den 85:e matchminuten. Ställningen var 0–3 då Wilmer kom in och i slutminuterna reducerade hemmalaget två gånger, men föll till slut efter att ha legat under med tre mål redan efter en halvtimme. I den efterföljande matchen borta mot Odds BK (3–2) spelade Wilmer hela matchen och drog även på sig sitt första gula kort då domaren Ajdin Medic varnade honom i den 89:e matchminuten.
Den sista matchen för Wilmer Olofsson i Moss-tröjan gjorde han den 4 juli 2026 då hans lag föll med 0–3 borta mot Egersunds IK inför 703 åskådare på XL-Bygg Sørvest Arena i Egersund. Wilmer inledde på bänken och byttes in i den 73:e matchminuten då han ersatte Emmanuel Chidi. Efter 14 spelade omgångar av OBOS-ligaen 2026 lämnade Wilmer Norge och återvände till AIK och Moss FK låg då på elfte plats i tabellen med resultatraden 5V-2O-7F. Det blev sammanlagt nio matcher för Wilmer i Moss FK under utlåningen, varav sex från start, och han drog på sig två gula kort.
2022 gjorde Wilmer Olofsson även debut i Sveriges blågula tröja när han tog plats i det P17-landslag som spelade en 4-nationsturnering i Skåne. Debuten skedde den 24 september 2022 mot Österrike (2–2) inför 552 åskådare på Sandskogens IP i Ystad. Wilmer startade landskampen som mittback i en 4-3-3-formation under ledning av förbundskaptenen Mirza Jelecák. I tröja nummer 3 spelade han hela matchen och svarade även för 2–2-målet i den 73:e matchminuten då han slog in en hörna vid den bortre stolpen. I samma startelva var även Taha Ayari uttagen. Under mars 2023 blev det även ytterligare två landskamper för Wilmer Olofsson när han tillsammans men P18-laget var med och spelade en 4-nationsturnering i spanska Marbella. Wilmer spelade i båda landskamperna när Sverige föll mot Norge (0–1) och Danmark (0–3).





