Hoppa till innehåll

Rekryteringen av ny vd/klubbdirektör går in i nästa fas

Författare: Styrelsen för AIK Fotboll

Publicerad: 2026-08-26

Sedan AIK Fotboll presenterade processen kring rekryteringen av en ny vd/klubbdirektör har styrelsen, tillsammans med Alumni, tagit del av inspel från klubbens medlemmar, för att ytterligare förfina kravprofilen som ligger till grund för rekryteringen. Styrelsen vill passa på att tacka för den stora mängd förslag som inkommit från våra medlemmar.

Kravprofilen uttrycks i korthet så här:

  • AIK Fotboll söker en erfaren och affärsorienterad ledare som kan ta ett helhetsansvar för klubbens fortsatta utveckling inom fyra centrala områden: sportsligt, kommersiellt, finansiellt och föreningsmässigt.

  • Kandidaten har gedigen erfarenhet från en senior ledarroll med fullt resultat- och verksamhetsansvar, samt dokumenterad förmåga att leda komplexa organisationer, driva förändring och skapa resultat genom andra.

  • Sportsligt krävs förståelse för elitfotbollens särskilda villkor och förmåga att skapa rätt förutsättningar för en långsiktigt konkurrenskraftig verksamhet.

  • Kommersiellt krävs stark affärsmässig höjd och förmåga att skapa ökade intäkter, stärka partnerskap och vidareutveckla AIK Fotbolls varumärke.

  • Finansiellt krävs stark ekonomisk förståelse och erfarenhet av fullt resultatansvar, med förmåga att säkerställa en långsiktigt hållbar ekonomi och tydlig ekonomisk styrning.

  • Föreningsmässigt krävs förmåga att bygga en stark organisation, utveckla arbetssätt och kultur samt verka i en miljö med många engagerade intressenter. Rollen kräver också förmåga att arbeta nära en styrelse, förstå föreningsdemokratins betydelse och bygga förtroende internt samt externt.

  • Som person är kandidaten trygg, tydlig och prestigelös, med hög integritet och stark genomförandekraft. Kandidaten kombinerar långsiktighet och analytisk förmåga med mod att fatta välgrundade beslut, även under starkt tryck. En mycket god kommunikations- och relationsförmåga är central, liksom förmågan att samla människor kring en gemensam riktning.

Parallellt har Alumni inlett sitt aktiva kandidatsökande för att identifiera, kontakta och utvärdera relevanta kandidater. Rekryteringen går därmed in i en mer aktiv sök- och urvalsfas.

För att samla och strukturera det fortsatta inflödet av kandidater kommer Alumni att hantera såväl inkomna tips som ansökningar. Den som önskar ansöka till tjänsten gör det därför direkt via Alumni och detta formulär.

Med svartgula hälsningar,

Mikael Jomer, Andreas Sand, Sandra Brånstad, Clara Grelsson, Conny Cedermark, Jonas Hedman, Samir Falfoul och Viktor Bolin.

Emilie Libakken Østerås vinkar till publiken på Skyttan

Emilie Libakken Österås till PSG

Gnagis ger en high five till en ung Gnagare på Skytteholm

Familjedag på Skytteholms IP

AIK-emblemet framför en svart bakgrund

AIK Fotboll AB: Delårsrapport april - juni 2026

Provspelare på Karlberg

Nova Selin driver bollen framåt på Nordic Wellness Arena

Tung förlust på Hisningen