A-lagskontrakt för Amar Ahmed Fatah

2021.11.19, kl 17:00
AIK Fotboll har signerat ett A-lagskontrakt med Amar Ahmed Fatah som gått hela vägen från klubbens ungdomsakademi och avtalet mellan parterna gäller till och med den 31 december 2024. Amar har under 2021 spelat med AIK:s P19-lag och debuterade i herrlaget i den senaste hemmamatchen mot Östersunds FK. Amar Ahmed Fatah kommer att spela i tröja nummer 18.

– Amar är en spelare som tillför spetsegenskaper till AIK A idag och med en stor potential för framtiden. Det ska bli otroligt roligt att följa honom i den dagliga verksamheten på Karlberg fullt ut fr o m nu. I vanlig ordning vill jag lyfta på hatten för alla spelare och ledare som varit med och bidragit till att fostra ytterligare en spelare från vår akademi, säger herrlagets sportchef Henrik Jurelius.

– Jag är väldigt glad och stolt, Jag har jobbat hårt för ett A-lagskontrakt och det har varit drömmen sedan jag var liten. Jag tackar AIK för det förtroende som de haft för mig sedan jag var ung, och den hjälpen som jag fått vid svåra tider och vid bra tider, säger Amar Ahmed Fatah.

– Amar är AIK. Han är en smokinglirare med skruvdobb. Han är blå linjen. Han är överallt. Amar växer med AIK, och AIK växer med Amar. Från U, till A, säger akademichef Johannes Wiklund.

17-årige Amar Ahmed Fatah, född torsdagen den 19 februari 2004 på Karolinska sjukhuset i Solna, växte upp i Tensta och Rinkeby och började som knatte spela fotboll på allvar i moderklubben IF Brommapojkarna. I tioårsåldern bytte han till AIK Fotboll och som nybliven tonåring flyttade han med familjen till Vällingby. Efter bytet till AIK från BP började Amar att spela i klubbens ungdomsakademi. Som 14-åring började han spela med U16-laget och debuten skedde i U16 nationell, grupp 6 då AIK ställdes mot IK Sirius FK (9–0) inför ca 50 åskådare på Lötens IP i Uppsala den 22 april 2018. Amar spelade i tröja nummer 15 och A-lagets Yasin Ayari spelade även i matchen. Det blev sammanlagt nio matcher och sex mål för honom under året. Det första målet kom i bortamötet med Gefle IF FF (13–1) inför ca 50 åskådare på Gavlevallen i Gävle den 3 juni 2018 då Amar i tröja nummer 16 slog in 10–1-målet i den 79:e matchminuten. Elva minuter senare hade han svarat för ytterligare tre mål i storsegern. De övriga två målen gjorde han i hemmamötena med Forssa BK (5–0) den 24 juni 2018 och IK Brage (5–0) den 4 augusti 2018.

2018 vann AIK Gothia Cups klass SEF Trophy med Amar Ahmed Fatah i laget efter att man vunnit samtliga matcher i turneringen och matchtiden var 2 x 30 minuter. I gruppspelet besegrades BK Forward (5–1), Örgryte IS (2–0) och Dalkurd FF/Forssa BK (1–0). I slutspelet vann AIK över Vasalunds IF (3–0), IF Brommapojkarna (2–1) och BK Häcken (3–0) vilket gav en finalplats mot Helsingborgs IF på SKF Arena på Heden i Göteborg den 21 juli 2018. Finalen vanns i solskenet av det vitklädda AIK-laget med 2–0 (1–0) efter mål av Linus Mattsson och Amar Ahmed Fatah.

Även 2019 blev det spel med P16-laget då han spelade 20 matcher i seriespelet och svarade för hela 15 mål. Det blev även åtta matcher och sex mål i Ligacupen då AIK slutade trea i SM-slutspelet i Prioritet Serneke Arena i Göteborg, efter att förlorat semifinalen mot BK Häcken (1–2), men besegrat IFK Stocksund (6–2) i matchen om tredje pris den 24 mars 2019. I Gothia cups klass SEF Trophy blev det ingen repris på slutsegern 2018 utan AIK åkte ur slutspelet i åttondelsfinalen mot IFK Norrköping  (3–4) på Mjörnvallen i Alingsås den 18 juli 2019 där en reducering av Amar i den andra halvleken inte räckte till avancemang. 2020 spelade Amar åtta matcher med AIK:s P17-lag i P17 Allsvenskan Norra och svarade för två mål, men även tre matcher med P16-laget där det också blev två mål.

2021 debuterade Amar för P19-laget då man i den fjärde omgången av P19 Allsvenskan Norra den 24 juni 2021 tog emot Örebro SK (4–4) hemma på Skytteholms IP inför ca 50 åskådare. Amar inledde på bänken i tröja nummer 23 under ledning av tränaren Daniel Wiklund och kom senare in i matchen. Vid ställningen 3–2 till AIK tilldömdes hemmalaget en straffspark av domaren Daniel Tekeste och Amar Ahmed Fatah klev fram till straffpunkten och slog in 4–2 i den 49:e matchminuten, men bortalaget kom igen och fick med sig en poäng hem till Närke. A-lagets Lucas Forsberg spelade även i matchen. Det har hittills blivit spel i tio matcher och han har svarat för två mål, förutom debutmålet så målade Amar även i 6–2-segern hemma mot IFK Lidingö FK den 4 juli 2021 då han satte 1–0 i den 16:e matchminuten. Han har även spelat en match med P17-laget under året.

Sedan försäsongen 2021 tränade Amar även med herrlaget, inledningsvis på Skytteholms IP och senare på Karlbergs träningsanläggning. Under året har Amar även spelat två träningsmatcher av U21-karaktär där både A-lagsspelare i behov av speltid och P19-spelare varit uttagna, mot Östersunds FK (0–1) i Norrtälje den 28 juni 2021 och mot Jönköpings Södra IF (1–3) i Norrköping den 7 oktober 2021. Den 27 juli 2021 spelade han en internmatch med herrlaget mot AIK:s P19-lag på Karlbergs gräsplan. Herrlaget bestod av de spelarna som inte startade den allsvenska bortamatchen mot Örebro SK (1–1) dagen innan. Matchen spelades 2 x 30 minuter och i den 53:e matchminuten fastställde Amar Ahmed Fatah från vänsterkanten slutresultatet till 6–0 efter att han blivit frispelad av Henok Goitom.

Den 7 november 2021 var Amar för första gången uttagen till herrlagets matchtrupp inför den allsvenska hemmamatchen mot Östersunds FK (3–0) i den 27:e omgången. Amar inledde på bänken i tröja nummer 46 under ledning av chefstränaren Bartosz Grzelak och i den 82:a matchminuten ersatte han argentinaren Nicolás Stefanelli inför 15 515 åskådare på Friends Arena i Solna. Debutanten visade under sina minuter på planen upp en härlig offensiv och han fick publiken att njuta av aktionerna från sin vänsterkant. Han noterades även för två avslut, ett täckt och ett utanför målramen.
”Det var magiskt. Jag trodde inte att jag skulle komma in faktiskt, klockan tickade. Jag fick komma in på kanten där jag ville spela och gjorde min gubbe, det var en härlig känsla”, sa han till media i Mixed zone efter slutsignalen på Nationalarenan.

Under hösten 2021 blev det även debut i det svenska P17-landslaget för Amar Ahmed Fatah då man spelade en 4–nationsturnering i Medelpad. Den 4 september 2021 ställdes Sverige mot Belgien (4–5 efter straffar) inför 600 åskådare, vilket var fullsatt på Thulevallen i Matfors. Amar startade matchen i tröja nummer 14 under ledning av förbundskaptenen Viktor Eriksson, innan han byttes ut i den 84:e matchminuten i matchen som slutade 0–0, men där gästerna vann efter straffsparkar. Det har hittills blivit tre landskamper för honom, varav två från start.

Text: Stefan Mellerborg

Huvudpartners

Ligapartners

Branschexklusiva partners

© AIK Fotboll 2021

Sök på AIK Fotboll