AIK Fotboll entledigar Rikard Norling som chefstränare

2020.07.27, kl 12:39
AIK Fotboll har idag beslutat att Rikard Norling omgående lämnar sin roll som chefstränare för klubbens herrlag. Rikard Norling har varit chefstränare i AIK mellan 2005 och 2008 samt mellan 2016 och 2020. Det blev sammanlagt 305 tävlingsmatcher för honom som ansvarig för klubbens representationslag.

Annons:

– Det känns givetvis både tråkigt och vemodigt att vi kommit fram till beslutet att avsluta samarbetet med Rikard Norling. Tyvärr har de sportsliga resultaten och den sportsliga utvecklingen under året inte alls varit i nivå med de ambitioner som AIK har vilket gjort detta beslut oundvikligt och nödvändigt. Jag vill tacka Rikard för ett mycket bra och engagerande arbete under åren som vi har arbetet tillsammans, men även för hans tidigare år i klubben. Han kommer alltid att vara ihågkommen som en av AIK:s guldtränare och vi ser fram emot att välkomna honom till Friends Arena framöver. Vi ser nu över den sportsliga organisationen gällande en ersättare och återkommer med mer information så snart detta finns, säger AIK Fotbolls sportchef Henrik Jurelius.

AIK Fotboll tackar Rikard Norling för det mångåriga arbetet som chefstränare i klubben.

49-årige Rikard Norling, född den 4 juni 1971 i Danderyd i Stockholms län, gjorde 2020 sin tolfte säsong som chefstränare i Allsvenskan och han inledde sin tränarkarriär redan som 20-åring efter att ha tvingats avbryta den egna spelarkarriären i IF Brommapojkarna på grund av en skada. Efter att ha tränat ungdomslag och senare A-laget i IK Bele kom Rikard Norling till AIK som tipselittränare inför säsongen 1996. 1998 tillträdde Rikard Norling tjänsten som assisterande tränare till den nye chefstränaren Stuart Baxter i AIK:s A-lag och den första säsongen slutade med ett SM-guld. Upplösningen av Allsvenskan blev oerhört dramatisk då AIK säkrade SM-guldet i den sista omgången efter att ha besegrat Örgryte IS (1–0) på Råsunda fotbollstadion inför 18 017 åskådare den 8 november 1998 samtidigt som Helsingborgs IF förlorade mot BK Häcken (1–2) på Nya Ullevi i Göteborg.

Chefstränaren Stuart Baxter missade av personliga skäl tre tävlingsmatcher under sommaren 1999 och Rikard Norling fick därmed möjligheten att leda AIK som huvudansvarig. Den första matchen för honom som ansvarig blev det allsvenska bortamötet mot IF Elfsborg (2–2) inför 6 251 åskådare på Ryavallen i Borås den 21 juni 1999. Han ledde även AIK borta mot IFK Norrköping (1–0) den 28 juni 1999 och borta mot Västra Frölunda IF (1–0) den 5 juli 1999 innan engelsmannen var tillbaka på AIK-bänken igen. Under större delen av 1999 spelade AIK Sveriges bästa fotboll, men kom trots det endast tvåa i serien då en hemmaförlust mot Halmstads BK (0–1) den 3 oktober 1999 blivit ödesdiger.

I augusti 1999 kvalificerade sig AIK för första gången för gruppspelet i Uefa Champions League där man ställdes mot FC Barcelona, Arsenal FC och ACF Fiorentina. I den första gruppspelsmatchen i Uefa Champions League var AIK på väg att besegra storlaget Barcelona då ställningen var 1–0 efter ett magiskt lobbmål av Nebojša Novaković. Men spanjorerna tilläts kvittera i samband med en vänsterhörna i den 86:e matchminuten trots att AIK samtidigt genomförde två spelarbyten. Stuart Baxter protesterade givetvis mot det regelvidriga målet och skrek de numer bevingade orden ”this is the fucking Champions League, not amateur football, please take your responsibility”, men fick inget gehör och blev istället uppskickad på läktaren av den franske domaren Alain Sars. I avstängde Stuart Baxters ställe fick Rikard Norling därmed leda AIK på gamla klassiska Wembley stadium i London då man den 22 september 1999 ställdes mot Arsenal FC inför 71 227 åskådare. AIK var nära att få med sig en poäng hem efter Krister Nordins kvitteringsmål till 1–1 i den 53:e matchminuten, men föll med 1–3 sedan hemmalaget svarat för två mål på stopptid.

2000 och 2001 tog Rikard hand om AIK:s utvecklingslag och inför säsongen 2002 lämnade han AIK och tog tillsammans med assisterande tränaren Nebojša Novaković över Väsby IK. Under två säsonger var Norling chefstränare i Väsby, då spelandes i Division 2 Östra Svealand, och två raka seriesegrar med kvalförluster i spelet om Superettan blev facit. Efter framgångarna i Väsby var det i det närmaste klart att Rikard Norling skulle träna AIK:s samarbetsklubb FC Café Opera säsongen 2004, men i sista stund ändrades planerna och han delade istället chefstränarsysslan med Patrick Walker i den allsvenska klubben Gif Sundsvall då Giffarna slutade sjua i tabellen.

2005 var Rikard Norling tillbaka i ett AIK som året innan hade degraderats till Superettan. Efter en knackig start på säsongen kom AIK igång och vann till slut Superettan i stor stil, nio poäng före tvåan Östers IF, och var därmed klara för en omgående återkomst i Allsvenskan. Under comebacksäsongen i Allsvenskan 2006 var AIK med i tabelltoppen och var ytterst nära att som nykomlingar vinna landets högsta serie, men fyra oavgjorda matcher under de sista sex omgångarna och en utebliven solklar straffspark i säsongens slutsekunder gjorde att SM-guldet istället hamnade hos IF Elfsborg med en poängs marginal. Publikmässigt var comebacken i landets högsta serie en stor succé och AIK noterade klubbens då näst högsta snittpublik (21 434) genom alla tider. De två efterföljande åren slutade AIK på femte plats i Allsvenskan och dagen efter serieepilogen 2008, den 10 november, meddelade AIK Fotboll att man bröt avtalet med Rikard Norling och Mikael Stahre, från AIK:s juniorlag, ersatte honom som chefstränare i klubben.

Efter att ha tagit ett sabbatsår efter de fyra säsongerna i AIK skrev han den 2 december 2009 på ett tvåårskontrakt med Assyriska FF och det blev drygt en säsong i Superettan med Södertäljeklubben. Den 25 maj 2011 presenterades Rikard Norling som ny chefstränare för allsvenska Malmö FF. Den första säsongen slutade MFF på fjärde plats i Allsvenskan och 2012 blev det en tredjeplats. 2013 vann Malmö FF Allsvenskan, fem poäng före AIK. MFF vann även Supercupen efter säsongen då man besegrade IFK Göteborg med 3–2. Den 27 november 2013 meddelade Rikard Norling att han slutade som chefstränare för Malmö FF. Sex dagar senare presenterades han som ny chefstränare för norska SK Brann från Bergen då parterna kom överens om ett treårskontrakt. Brann slutade 2014 på kvalplats och åkte sedermera ur Tippeligaen efter att ha förlorat med sammanlagt 1–4 mot Mjøndalen Idrettsforening. Den 27 maj 2015 kom parterna överens om att avsluta kontraktet.

När Rikard Norling besökte AIK under åren med Malmö FF ljöd ofta sången “Rikard längtar hem till AIK” från läktarna och den 13 maj 2016 meddelade AIK Fotboll via ett pressmeddelande att man var överens med Rikard Norling om ett avtal som sträckte sig över säsongen 2019 och han ersatte därmed Andreas Alm som chefstränare. Rikard Norlings första match som chefstränare i sin AIK-comeback gjorde han tre dagar senare då AIK tog emot Djurgården inför 26 109 åskådare på Friends Arena i Solna och Gnaget vann med 2–0 efter mål av Stefan Ishizaki (frispark) och Haukur Hauksson (nick). Tiden i AIK inleddes med elva raka tävlingsmatcher utan förlust innan laget i kvalspelet i Uefa Europa League 2016/17 föll mot Panathinaikos FC (0–1) i Aten den 28 juli 2016. AIK slutade på andra plats i Allsvenskan, sex poäng efter Malmö FF, och kvalificerade sig till Uefa Europa League 2017/18.

2017 inleddes med att AIK tog sig fram till kvartsfinal i Svenska cupen 2016/17 mot BK Häcken, men föll med 0–3 på Bravida Arena på Hisingen. I Allsvenskan slutade AIK på andra plats, sju poäng efter seriesegrarna Malmö FF, och kvalificerade sig till Uefa Europa League 2018/19. AIK föll den 10 augusti 2017 borta mot IFK Göteborg (1–2) i Allsvenskan i en match där Henok Goitoms kvittering i den 96:e matchminuten felaktigt dömdes bort och förlusten blev den sista för året. Den 21 september 2017, borta mot Gif Sundsvall (0–0) gjorde Rikard Norling sin 200:e tävlingsmatch i AIK som ansvarig för matchcoachningen. Under våren 2018 tog sig AIK fram till semifinal i Svenska cupen 2017/18, men föll hemma på Friends Arena mot Djurgården med 0–2 efter att Tarik Elyounoussi missat en straffspark i den andra halvleken.

2018 skulle Rikard Norlings stora dröm om att leda AIK till ett SM-guld infrias då man i den 30:e och sista omgången borta mot Kalmar FF (1–0) säkrade klubbens tolfte SM-guld efter Robin Janssons nickmål i den 45:e matchminuten. I och med segern på Guldfågeln Arena i Kalmar satte AIK även ett nytt klubbrekord då det var den 19:e trepoängaren under säsongen. AIK hade inför säsongen 2018 inte varit i serieledning sedan SM-guldet på Gamla Ullevi den 1 november 2009, men efter 13 spelade omgångar klev AIK upp på förstaplatsen i Allsvenskan och man släppte sedan aldrig serieledningen. AIK noterade 2018 även sin högsta poängsumma någonsin med 67 inspelade poäng vilket var två poäng mer än tvåan IFK Norrköping FK. 67 inspelade poäng är den högsta i Allsvenskans historia och AIK tangerade därmed Malmö FF:s rekordsiffra från 2010.

AIK radade under Rikard Norlings ledning 2017-18 upp en otrolig svit av obesegrade matcher i Allsvenskan. Efter den allsvenska förlusten på Gamla Ullevi mot IFK Göteborg (1–2) den 10 augusti 2017 spelade AIK hela 32 allsvenska matcher i rad utan förlust efter noteringen 21V-11O-0F. Sviten tog slut på Östgötaporten i Norrköping den 16 september 2018 då AIK förlorade med 0–2 mot IFK Norrköping FK. Det tidigare klubbrekordet sattes mellan oktober 1930 och oktober 1931 då AIK radade upp 24 raka matcher i Allsvenskan då man noterade 15V-9O-0F. AIK noterade även det högsta publiksnittet under en allsvensk säsong då 23 664 åskådare i snitt besökte hemmamatcherna på Friends Arena. I och med SM-guldet kvalificerade sig AIK för Uefa Champions League 2019/20.

Den 11 februari 2019 meddelade AIK Fotboll att man var överens med Rikard Norling om villkoren för en förlängning och det nya avtalet sträckte sig över 2020. Herrlaget hade efter vinst över Sandvikens IF (2–0) i augusti 2018 kvalificerat sig för gruppspelet i Svenska cupen 2018/19 och man vann gruppen. Efter att besegrat Östers IF (4–2 efter förlängning) i kvartsfinalen blev det en dramatisk semifinal hemma mot Athletic FC Eskilstuna. Ställningen var 1–1 efter både 90 och 120 minuter vilket innebar straffsparkar. AIK:s målvakt Oscar Linnér var nära att bli matchhjälte då han räddade två straffsparkar och även slog in en, men tre straffmissar av AIK gjorde att cupresan för andra året i rad tog slut i semifinalen.

2019 gick AIK in i den allsvenska säsongen som regerande svenska mästare och tangerade det årsgamla klubbrekordet med 19 segrar i Allsvenskan. Trots de 19 segrarna så räckte poängskörden endast till en fjärdeplats i tabellen. AIK var länge med i kampen om SM-guldet, men en skada på Nabil Bahoui i september samt poängtapp borta mot IF Elfsborg (1–1) i den 26:e omgången och borta mot Malmö FF (0–2) i den 29:e omgången gjorde att de AIK fick nöja sig med en fjärdeplats efter 62 inspelade poäng, vilket var klubbens näst högsta poängskörd genom alla tider. I november 2019 spelades AIK:s uppskjutna match i den andra omgången av Svenska cupen 2019/20 och Enskede IK stod för motståndet på Friends Arena. AIK vann med hela 7–0, vilket var första gången under 2000-talet som Gnaget svarade för sju mål i en tävlingsmatch, och kvalificerade sig därmed för den kommande vårens gruppspel.

Under sommaren 2019 kvalade AIK till Uefa Champions Leagues gruppspel och man besegrades FC Ararat-Armenia med sammanlagt 4–3 i den första kvalomgången innan man snöpligt åkte ut mot NK Maribor efter förlängning. AIK var på väg mot avancemang, men ett mål i slutminuterna av slovenerna gjorde att AIK fick fortsätta kvalspelandet i Uefa Europa League. AIK besegrade i Uefa Europa League FC Sheriff från Moldavien med sammanlagt 3–2 innan man i play off ställdes mot Celtic FC. Efter 0–2 på Celtic Park i Glasgow inledde AIK returen hemma på Friends Arena inför 28 410 åskådare på ett bra sätt. Ett snabbt baklängesmål minuten efter att Sebastian Larsson kvitterat till 1–1 innebar dock att luften gick ur hemmalaget något och skottarna kunde i slutminuterna göra ytterligare två mål.

Den 10 februari 2020 meddelade AIK Fotboll att klubben var överens med Rikard Norling om en förlängning med tolv månader av det anställningsavtal som fanns mellan parterna. Det nya avtalet löpte därmed över 2021. AIK tog sig under inledningen av 2020 fram till kvartsfinal i Svenska cupen där man föll borta mot Malmö FF (1–4) efter att Paulos Abraham gett AIK ledningen. I Allsvenskan 2020 inledde AIK med tre segrar, tre oavgjorda och fem förluster under de elva första omgångarna efter att säsongsstarten försenats över två månader med anledning av pandemin Covid-19. Den 5 juli 2020, hemma mot Falkenbergs FF (1–1) gjorde Rikard Norling sin 300:e tävlingsmatch i AIK som ansvarig för matchcoachningen. Den sista matchen för honom på AIK-bänken blev hemmaderbyt mot Djurgården (0–1) den 26 juli 2020 då AIK för första gången sedan den 19 september 2011 förlorade ett allsvenskt derby mot dem.

Rikard Norling är den chefstränare som lett AIK i överlägset flest tävlingsmatcher. Topp-5 ser ut så här: Rikard Norling (305), Per Kaufeldt (216), Andreas Alm (195), Rolf Zetterlund (182) och Jens “Lill-Lotta” Lindblom (139). Rikard Norling noterade resultatraden 160V-80O-65F i sina 305 tävlingsmatcher som huvudansvarig för AIK:s herrlag. Rikard Norlings medaljfacit som chefstränare i AIK blev ett SM-guld (2018), tre stora silver (2017, 2016, 2006) och ett brons (2019). Som assisterande tränare i AIK har han ett SM-guld (1998) och ett stort silver (1999).

Text: Stefan Mellerborg

Huvudpartners

Ligapartners dam

Affärspartners

Samhällspartner

Välgörenhetspartner

© AIK Fotboll 2024

Sök på AIK Fotboll