AIK Fotboll kommenterar Förvaltningsrättens dom

2020.02.26, kl 15:55
Förvaltningsrätten avslår AIK Fotbolls överklagan gällande polismyndighetens beslut att begränsa antalet åskådare på Norra ståplats under matchen mot GIF Sundsvall den 2 november 2019.

– AIK Fotboll har tagit del av domslutet och vi är idag mycket besvikna över att Förvaltningsrätten avslår klubbens överklagan, säger AIK Fotbolls tillförordnande VD Håkan Strandlund.

Därför kommer AIK Fotboll, tillsammans med klubbens juridiska ombud, att noga gå igenom Förvaltningsrättens utslag. AIK Fotbolls ambition är att agera i enlighet med den handlingsplan som tidigare kommunicerats gällande tillämpningen av villkorstrappan. Klubben har nu tre veckor på sig att överklaga Förvaltningsrättens dom.

– Vi står fast vid vår uppfattning att den nuvarande tillämpningen av villkorstrappan inte är rätt väg framåt när det gäller arrangemang av allsvenska fotbollsmatcher inför större publik, avslutar Håkan Strandlund.

Text: AIK Fotboll

Huvudpartners

Ligapartners

Branschexklusiva partners

© AIK Fotboll 2021

Sök på AIK Fotboll