AIK Fotboll skriver A-lagskontrakt med Robin Tihi

2020.06.05, kl 10:00
18-årige Robin Tihi har under försäsongen och våren tränat och spelat med AIK Fotbolls herrlag och han lyfts nu permanent upp från juniorlaget till A-laget. Kontraktet mellan parterna löper till och med den 31 december 2023.

– Det är alltid en stor stolthet att få möjligheten att lyfta upp en spelare från AIK Fotbolls egen akademi. Robin har sedan januari deltagit kontinuerligt i träning och även tävlingsdebuterat i Svenska cupen. Robin är en mycket ambitiös spelare som det ska bli otroligt spännande att följa över tid, säger herrlagets sportchef Henrik Jurelius.

– Det är en fantastiskt härlig känsla att ha skrivit på ett A-lagskontrakt med AIK. Det är en verklig dröm som jag haft sedan barnsben, speciellt eftersom jag är från Solna också. Så det känns underbart att äntligen ha flyttats upp, säger Robin Tihi.

18-årige Robin Tihi, född den 16 mars 2002 på Danderyds sjukhus i Stockholms län, och uppväxt i Huvudsta i Solna inledde som femåring sitt fotbollsspelande i moderklubben Vasalunds IF. Inför säsongen 2014 gick Robin över till AIK och spelade med klubbens olika akademilag. 2017 och 2018 spelade han 37 matcher med AIK:s U16-lag och svarade för två mål. Under 2019 spelade Robin både med P17-laget och P19-laget. Med P17-laget blev det 18 matcher – varav merparten som lagkapten – i Allsvenskan Norra, Slutspelsserien samt Ligacupen och han svarade för ett mål. Målet kom borta mot IK Sirius FK (4–1) på Lötens IP i Uppsala den 13 april 2019 då han fastställde slutresultatet i den 76:e matchminuten. Debuten för AIK:s P19-lag skedde borta mot BK Häcken (3–2) på Gothia Park Academy den 24 augusti 2019 då Robin startade matchen i tröja nummer 7. AIK låg under med 0–2 efter tio minuters spel, men vände till en uddamålsseger.

Robin Tihi var under försäsongen 2020 med under herrlagets träningar på Skytteholms IP i Solna och reste även med på klubbens träningsläger i spanska Marbella mellan den 7 och 16 februari 2020. Robin spelade i backlinjen i AIK:s samtliga fem träningsmatcherna under januari/februari. Tävlingsdebuten för AIK skedde i den andra omgången av gruppspelet i Svenska cupen 2019/20 då han borta mot Örgryte IS (1–0) den 1 mars 2020 var uttagen i startelvan av chefstränaren Rikard Norling. Robin bar tröjnummer 14 och spelade i backlinjen under hela cupmatchen inför 2 111 åskådare på BK Häckens ordinarie hemmaarena Bravida Arena på Hisingen i Göteborgs kommun. Han spelade även hela cupmatchen mot Kalmar FF (3–1) den 9 mars 2020 inför 5 026 åskådare på Skytteholms IP i Solna då laget var tvunget att vinna för att kvalificera sig för kvartsfinal.

Den 3 april 2018 meddelande Svenska Fotbollförbundet att förbundskaptenen Ulf Kristiansson nominerat det P16 Future Team-landslag som senare samma månad skulle resa till Danmark för en 4-nationsturnering och Robin Tihi var en av de 20 uttagna spelarna. Landslagsdebuten skedde i matchen mot Belgien (0–3) på Billund Stadion den 17 april 2018 då han inledde på bänken i tröja nummer 14 innan han ersatte klubbkamraten Josafat Mendes inför den andra halvleken. I den efterföljande landskampen mot värdnationen Danmark (1–2) på Vejen Stadion den 18 april 2018 bar Robin lagkaptensbindeln och spelade mittback i hela matchen. Det har hittills blivit spel i tre landskamper för honom.

Robin Tihi kommer att spela i tröja nummer 16 i AIK.

Text: Stefan Mellerborg

Huvudpartners

Ligapartners dam

Affärspartners

Samhällspartner

Välgörenhetspartner

© AIK Fotboll 2023

Sök på AIK Fotboll