AIK Fotboll värvar Linda Hallin

2019.12.02, kl 11:00
AIK Fotboll har gjort klart med 23-åriga Linda Hallin som därmed ansluter till klubbens damlag inför säsongen 2020. Avtalet med den offensiva spelaren är skrivet över två år och Linda har tidigare spelat många säsonger i Damallsvenskan med KIF Örebro DFF och Hammarby IF FF.

Annons:

lindah

Linda Hallin.

– Jag fick direkt ett positivt intryck av laget och klubben. Det blir en ny utmaning för mig att spela i Elitettan och jag ser fram emot att göra det med AIK, säger Linda Hallin.

– Linda har en personlighet som vi har letat efter och hon blir en viktig pusselbit till vårt lagbygge inför nästa säsong. Hon har en lång erfarenhet av spel på högsta nivå i Damallsvenskan och Uefa Women’s Champions League samt vunnit EM-guld med F19-landslaget. Med sin otroligt skickliga spelförståelse kommer hon att passa in väldigt bra i AIK:s sätt att spela fotboll, säger AIK Fotbolls sportchef Anne Mäkinen.

Linda Hallin, född den 14 mars 1996 på Universitetssjukhuset Örebro och uppväxt i Gällersta-Ökna samt i Kumla, inledde som sexåring sitt fotbollsspelande i moderklubben IFK Kumla där hon spelade fram tills hon var 13 år. Som nybliven tonåring gjorde hon A-lagsdebut för IFK Kumla då de i Svenska cupens första omgång ställdes mot Triangelns IK (3–8) inför 73 åskådare på Triangelborg i Eskilstuna den 9 april 2009. Linda inledde på bänken i tröja nummer 12 innan hon i den 34:e minuten ersatte Emma Lindh. Hon hade under hösten 2008 börjat träna med KIF Örebros akademi och under 2009 gick flyttlasset till Örebro och klubbytet blev ett faktum. Hon inledde i Flickallsvenskan, men fick även spelad med andralaget för KIF Örebro DFF som spelade i Division 2.

Debuten i Damallsvenskan skedde hemma mot Djurgårdens IF DFF (4–0) inför 498 åskådare på Behrn Arena i Örebro den 28 augusti 2011 då Linda som 15-åring inledde matchen på bänken i tröja nummer 27 under chefstränaren Mikael Fahléns ledning. I den 78:e matchminuten ersatte hon lagkaptenen Marie Hammarström och den första matchen i landets högsta serie var ett faktum. Matchen blev den enda i A-laget under 2011 då laget slutade på femte plats i Damallsvenskan. Under 2012 var hon ordinarie i KIF Örebro DFF och spelade 19 matcher, varav 15 från start, i Damallsvenskan då man slutade på tionde plats i tabellen. Det blev två mål för Linda i Damallsvenskan under året och premiärmålet noterades hemma mot Linköpings FC (2–3) inför 302 åskådare på Behrn Arena den 22 september 2012 då hon svarade för 2–2-målet i den 68:e matchminuten. Hon spelade även en match från start i Svenska cupen 2012, hemma mot Umeå IK (0–1).

2013 blev det endast spel i tre tävlingsmatcher för Linda, varav en i Damallsvenskan och två i Svenska cupen, då hon olyckligt skadade sig i slutminuterna av seriepremiären hemma mot Mallbackens IF (4–0) den 13 april 2013. Linda fick, istället för spel på Behrn Arenas konstgräs, från läktarplats se lagkamraterna sluta sexa i serien. 2014 var Linda tillbaka i spel igen i KIF Örebro DFF och spelade 19 matcher i Damallsvenskan, de flesta som inhoppare, då klubben slutade på andra plats i tabellen, tolv poäng efter seriesegrarna FC Rosengård, och därmed kvalificerade sig för spel i Uefa Women’s Champions League 2015/16. Hon spelade även en match borta mot Mallbackens IF (3–1) i Svenska cupen under 2014.

2015 spelade Linda Hallin 15 matcher, merparten som inhoppare, för KIF Örebro DFF då man slutade femma i Damallsvenskan. Hon svarade för ett mål i slutminuterna av serieepilogen, hemma mot Vittsjö GIK (4–0) den 18 oktober 2015. Under inledningen av året gick KIF Örebro DFF fram till semifinal av Svenska cupen 2014/15 och Linda startade åttondelsfinalen mot Kvarnsvedens IK (2–0) samt kvartsfinalen hemma mot Piteå IF (5–1) där hon även svarade för 3–0-målet i den 20:e matchminuten. Det blev under sommaren även en match från start borta mot IK Gauthiod (3–0) i Svenska cupens tredje omgång (2015/16) under året. Då KIF Örebro DFF under hösten 2015 spelade i Uefa Women’s Champions League gjorde Linda Hallin en match från start och två inhopp, då man i sextondelsfinalen besegrade grekiska PAOK med sammanlagt 8–0 innan man föll på bortamål efter 1–1 hemma och 0–0 borta mot franska Paris Saint-Germain i åttondelsfinalen. PSG gick fram till semifinal där de blivande slutsegrarna Olympique Lyonnais blev för svåra och vann med sammanlagt 8–0.

Drygt tre veckor innan seriepremiären 2016 möttes KIF Örebro DFF och Kvarnsvedens IK i en träningsmatch och efter ett par minuters spel av den andra halvleken skadade sig Linda Hallin i ena knät och var borta under större delen av säsongen. Den 12 oktober 2016 spelade klubbens F19-lag sin sista match för året i Svenska Spel F19 Norra då man ställdes mot Hammarby IF DFF (4–1) på Farsta IP. Linda inledde på bänken och spelade endast de avslutande 20 minuterna av den första halvleken, men svarade omgående för 1–0-målet på nick. Då KIF Örebro DFF mötte Djurgårdens IF FF (2–1) i Damallsvenskan på Stadion i Stockholm den 15 oktober 2016 satt Linda Hallin för första gången på bänken efter skadan. Den riktiga tävlingscomebacken skedde borta mot Lidköpings FK (2–1 efter förlängning) i Svenska cupens tredje omgång den 26 oktober 2016 då hon ersatte Lejla Basic i den 73:e minuten. Det blev även ett åtta minuter långt inhopp i Damallsvenskans 21:a omgång då KIF Örebro DFF ställdes mot Eskilstuna United DFF (0–3) på Tunavallen i Eskilstuna den 30 oktober 2016. Under försäsongen 2017 skadades hon i slutminuterna under en träningsmatch mot Eskilstuna United DFF på Tunavallen och hon missade efter sin operation hela säsongen.

Under försäsongen 2018 var både IK Uppsala Fotboll och Hammarby IF FF intresserade av att skriva kontrakt med Linda Hallin och hon tränade med bägge klubbarna. Den 17 mars 2018 meddelade Hammarby IF FF att man skrivit ett kontrakt med henne. Tävlingsdebuten skedde hemma mot FC Rosengård (2–1) i Damallsvenskans tionde omgång inför 823 åskådare på Hammarby IP i Stockholm den 30 juni 2018. Linda inledde på bänken i tröja nummer 21 under nye chefstränaren Isak Dahlins ledning och ersatte lagkaptenen Olga Ekblom i den 84:e matchminuten. Det blev även inhopp borta mot Kristianstads DFF (0–1), hemma mot IFK Kalmar(2–0) och borta mot Växjö DFF(1–5) i seriespelet då Hammarby IF FF efter en jobbig säsong, där tre tränare avlöste varandra, slutade på elfte plats i Damallsvenskan och därmed degraderades till Elitettan.

Under 2018 spelade Linda Hallin även sex matcher, varav fem från start, med Södersnäckornas BK i Division 1 Södra Svealand då de slutade på femte plats i tabellen och hon svarade för fyra mål. Tävlingsdebuten för dem skedde i seriepremiären hemma mot Enskede IK (6–0) inför 50 åskådare på Hammarby IP den 15 april 2018 då Linda startade matchen i tröja nummer 13 och även svarade för 3–0-målet i den 32:a matchminuten. 2019 tillbringade hon med Sköllersta IF, söder om Örebro, i Division 2 Mellersta Svealand. Debuten skedde i seriepremiären hemma mot DFK Värmbol (0–0) på Sköllervallen IP den 22 april 2019 då hon spelade från start. Det första målet kom i den tredje omgången, hemma mot Gideonsbergs IF (2–5) inför 55 åskådare på Sköllervallen IP den 4 maj 2019 då hon reducerade till 1–4 i den 62:a minuten. Det blev 16 matcher för Sköllersta IF då de slutade på sjätte plats i tabellen och Linda svarade för 14 mål efter bland annat ett hattrick borta mot IK Viljan Strängnäs (5–2) den 1 juni 2019. Under slutet av året spelade hon även två matcher med Örebro Futsal Club i RFL Dam Södra Svealand 2019/20 och svarade för fem mål.

Den 20 september 2011 debuterade Linda Hallin för det svenska F15-landslaget då man mötte Norge (0–1) i en träningslandskamp på Førde stadion i västra Norge. Linda Hallin startade matchen i tröja nummer 10 under förbundskaptenen Yvonne Ekroths ledning och byttes ut i den 58:e matchminuten. Hon har hittills spelat 13 U19-landskamper och 12 U17-landskamper, den senaste i oktober 2015. Sommaren 2015 spelade hon i tre av matcherna då det svenska F19-landslaget under förbundskaptenen Calle Barrlings ledning vann EM-guld i Israel efter att ha besegrat Spanien (3–1) i finalen på Netanya stadium. Linda startade finalen den 27 juli 2015 och ersattes av Filippa Angeldahl i den 68:e matchminuten då Sverige ledde med 2–0 efter två mål av Stina Blackstenius. Hon hade i den guldvinnande svenska F19-truppen även sällskap av AIK-spelarna Nathalie Björn, Filippa Angeldahl och Julia Zigiotti Olme.

Tidigare kommunicerade truppnyheter
2019-12-02 Emma Engström, Nicole Odelberg Modin, Caroline Röstlund, Rubi Reid Jansson, Emma Danielsson och Isabelle Granlund lämnar AIK Fotboll efter att deras avtal löper ut. Läs mer på denna sida.

2019-11-28 Eva Nyström lämnar AIK Fotboll efter en säsong då hennes avtal löper ut. Läs mer på denna sida.

2019-11-19: AIK Fotboll har förlängt avtalen för nästa år med Clara Härdling, Johanna Lindell, Sophia Redenstrand och Elsa Törnblom. Sedan tidigare har även Evelina Finndell och Rosa Kafaji avtal för 2020. Läs mer på denna sida.

2019-11-19: Therese Simonsson lämnar AIK Fotboll efter två säsonger då hennes avtal löper ut. Läs mer på denna sida.

2019-11-18: AIK Fotboll är överens med damlagets chefstränare Robert Lison Svanström och Caroline Sjöblom om en förlängning och de nya avtalen sträcker sig över säsongen 2021. Läs mer på denna sida.

2019-11-14: AIK Fotboll är överens med Anne Mäkinen om ett treårsavtal som sportchef för AIK:s dam- och flickverksamhet. Läs mer på denna sida.

Text: Stefan Mellerborg

Huvudpartners

Ligapartners

Affärspartners

Samhällspartner

Välgörenhetspartner

© AIK Fotboll 2022

Sök på AIK Fotboll