AIK klara för OBOS Damallsvenskan

2020.10.24, kl 14:50
Efter fem säsonger i Elitettan är AIK:s damlag återigen kvalificerade för spel i landets högsta serie 2021. Målsättningen med seriespelet under året är därmed uppfyllt och AIK är efter en fantastisk säsong tillbaka i svensk fotbolls finrum för tolfte säsongen genom tiderna.

AIK:s damsektion bildades 1970 och fyller därmed 50 år under 2020. Under hösten 1992 kvalificerade sig klubben för första gången till Damallsvenskan. Efter att ha kommit tvåa efter Tyresö FF i Division I Norra såg säsongen ut att vara slut, men fyra dagar efter den sista serieomgången meddelade Gais att man lade ner sin damverksamhet och helt plötsligt saknades ett lag i Damallsvenskan. Ett kvalspel mot Mariestads BoIS, som kommit tvåa i Division I Södra anordnades med kort varsel, och det blev stor dramatik under tränaren Per-Erik Hedmans ledning. AIK föll med 0–1 i det första mötet på Skytteholms IP i Solna och returmötet i Mariestad den 17 oktober 1992 blev klassiskt. Snön föll ner över staden och matchen var därför tvungen att flyttas till en usel reservplan. AIK tog ledningen inför ca 300 åskådare genom Johanna Halsén och matchen gick till förlängning där AIK kopplade greppet i den 94:e matchminuten då Linda Gren gjorde 2–0 vilket också blev slutresultatet.

Tre säsonger i Damallsvenskan följde för AIK, men under hösten 1995 fick man ta klivet ner i seriesystemet. Några mycket tunga år följde och laget tillbringade bland annat tre år i rad (1997-1999) i Division II Östra Svealand innan man återigen kunde följa lagets matchresultat i riksmedia. 2004 spelade AIK i Norrettan och i den 19:e omgången säkrade man avancemang till Damallsvenskan efter att ha besegrat Umeå Södra FF inför 302 åskådare på Tegstunets IP i Umeå den 19 september 2004. Slutresultatet skrevs till 3–1 (2–0) efter mål av Nazanin Vaseghpanah, Lena Persson och Anna Lundin och tränaren Christer Söderberg kunde konstatera att AIK efter nio års frånvaro var tillbaka i Damallsvenskan. Det blev dock endast ett år i finrummet innan man återigen fick ta steget ner i Norrettan.

Denna gång blev dock frånvaron från landets högsta serie endast ettårig och den 8 oktober 2006 säkrades avancemanget i den 20:e omgången då man under tränaren Jörgen Zetterströms ledning utklassade Danmarks IF med hela 11–1 (6–0) inför 344 åskådare på Danelids IP i Uppsala. AIK:s mål gjordes av Anna Lundin 3, Freja Egebrand 2, Emily Behncke 2, Ingrid Bohlin, Madeleine Wedin, Nazanin Vaseghpanah och Anna Karlsson.

Fyra år i Damallsvenskan följde och de är till dags dato de bästa i klubbens historia. Inför comebacken 2007 värvade AIK in fyra riktigt etablerade spelare i Laura Kalmari, Sofia Lundgren, Jessica Julin och Sanna Valkonen, men det allsvenska kontraktet säkrades först under slutet av säsongen i och med en slutlig tiondeplats i serien. I Svenska cupen gick det dock bättre och AIK tog sig fram till klubbens hittills enda cupfinal. Finalen spelades mot dåtidens storlag Umeå IK med världsstjärnan Marta. AIK svarade för en riktigt stark insats efter att ha kommit tillbaka från 0–3 i paus till 3–3, men fyra minuter före full tid avgjorde Marta. 2008 skulle dock bli ett starkt år för AIK och man noterade sin hittills bästa slutplacering i Damallsvenskan då man slutade på fjärde plats, till detta bidrog bland annat nyförvärven Anne Mäkinen, Lisa de Vanna, Emma Lundh, Linda Sembrant, Annica Sjölund, Louise Fors och Elin Ekblom Bak. AIK avslutade seriespelet otroligt bra och med en bättre start hade man mycket väl kunnat utmana t o m Umeå IK om SM-guldet. Från juli till september vann man åtta av åtta matcher med den imponerande målskillnaden 24–4 innan en 0–1-förlust borta mot LdB FC Malmö följde. 2009 slutade AIK nia i serien och 2010 kom man jumbo och Norrettan väntade igen.

AIK svarade 2011 för en mycket stark säsong i Norrettan under chefstränaren Patric Jildefalks ledning då man vann 19 av 22 matcher och visade upp målskillnaden 86–16. Seriesegern blev i praktiken klar efter 1–0 (Therése Boström) hemma mot Bollstanäs SK i den näst sista omgången, men säkrades helt i den avslutande omgången inför 453 åskådare på Morbyvallen i Gustafs då AIK besegrade Gustafs GoIF med 4–1 (2–1) den 15 oktober 2011. AIK:s mål gjordes av Nazanin Vaseghpanah, Clara Markstedt, Jennie Nordin och Therése Boström. Sejouren i Damallsvenskan blev endast ettårig, men man studsade tillbaka igen efter ett år i den nystartade Elitettan under chefstränaren Mattias Erikssons ledning. I den näst sista omgången säkrades avancemanget då AIK den 12 oktober 2013 besegrade Sundsvalls DFF 6–1 (3–0) inför 339 åskådare på Skytteholms IP i Solna där hemmalagets målskyttar var Daniella Chamoun 3, Emma Lundh 2 och Elin Sjölander. 2014 räddades AIK kvar av att Tyresö FF den 5 juni drog sig ur Damallsvenskan, men 2015 fanns inga livbojar då AIK svarade för sin sämsta säsong någonsin i Damallsvenskan och endast spelade ihop två poäng (två 1–1-matcher mot Hammarby IF DFF som också åkte ur serien) på 22 matcher.

I och med dagens resultat är AIK därmed klara för sin tolfte säsong i OBOS Damallsvenskan. Truppen som gjorde det: Adelisa Grabus, Evelina Finndell, Fanny Johansson, Jenny Danielsson, Milla-Maj Majasaari, Sara Nordin, Sophia Redenstrand, Linda Hallin, Johanna Lindell, Piyatida Somkumpee, Samantha Ammanuel, Kajsa Kjellander, Matilda Rosqvist (K), Rosa Kafaji, Clara Härdling, Emma Santamäki, Elise Björnelius Leidersten, Emma Becker, Louise Matsgård, Adina Jansson, Arsema Weldai, Linn Algulin, Linnea Wennberg, Elsa Törnblom von Schmalensee, Julia Laukström, Lovisa Koss, Serina Backmark, Emma Kimell, Meja Kuurne, Wilma Ljung Klingwall, Emelie Jansson, Anne Mäkinen (sportchef), Robert Lison Svanström (chefstränare), Caroline Sjöblom (chefstränare), Christoffer Cylvén (assisterande tränare), Fredrik Devoto (fystränare), Oskar Ek (fysioterapeut), Jessica Glaas (fysioterapeut), Ida Ahlberg (lagledare), Lars Fremin (materialförvaltare) och Masih Khedri (läkare).

Text: Stefan Mellerborg

Exklusiva partners

Ligapartners

© AIK Fotboll 2020

Sök på AIK Fotboll