Andreas Brännström lämnar AIK Fotboll

2023.07.02, kl 18:30
AIK Fotboll har efter ett extrainsatt styrelsemöte idag beslutat att Andreas Brännström från och med dagens datum inte längre kommer att leda klubbens herrlag.

Annons:

– Andreas är en topptränare och en fantastisk person. Tyvärr har resultaten under hans ledning inte varit tillräckligt bra eller i linje med klubbens ambitioner och därför väljer vi idag att avsluta vårt samarbete. Vi önskar Andreas lycka till i sin fortsatta karriär som vi är övertygade om kommer att bli framgångsrik, säger herrlagets sportchef Thomas Berntsen.

Andreas Brännström, född den 10 maj 1976, inledde sin tränarkarriär i IK Sirius och var därefter chefstränare i AFC United, Dalkurd FF, Jönköpings Södra IF och Mjällby AIF. Under 2022 ledde Andreas Brännström Mjällby AIF till en niondeplats i Allsvenskan med 43 inspelade poäng och målskillnaden 33–33. Resultatraden var 11V-10O-9F och mot seriens topp-5 noterade han 4V-1O-5F efter att bland annat besegrat AIK med 1–0 på Friends Arena i Solna den 2 juli 2022. Förlusten var AIK:s första på hemmaplan sedan 2020 och dessutom gästernas första bortaseger mot AIK sedan 1985.

Den 8 november 2022 meddelade AIK Fotboll att man tecknat ett avtal med Andreas Brännström som ny chefstränare för klubbens herrlag. 2023 inleddes för AIK:s del med gruppspelet i Svenska cupen 2022/2023 och AIK vann grupp 5 på sju poäng efter matcher mot Västerås SK FK (1–1), Östersunds FK (3–0) och Varbergs BoIS FC (3–0). I kvartsfinalen ställdes AIK mot Hammarby på Tele2 Arena den 13 mars 2023 och AIK föll med 1–2 och därmed var Gnagets sista möjlighet till Uefa-spel 2023 över. AIK inledde den 2 april 2023 Allsvenskan mot nykomlingarna Halmstads BK på Örjans vall i Halmstad och Gnaget föll överraskande med 1–2 efter en kvittering av Rui Modesto. I den andra omgången noterade AIK 0–3 hemma mot IFK Norrköping FK inför 32 178 åskådare på Friends Arena. I den tredje omgången kom AIK:s första seger då Hammarby besegrades med 2–0 inför 41 142 åskådare på Nationalarenan sedan Alexander Fesshaie blivit stor matchhjälte med sina två mål. AIK svarade för en svag vårsäsong och låg näst sist i tabellen med endast sju inspelade poäng på de tolv första omgångarna. I den allsvenska omstarten borta mot IF Brommapojkarna på Grimsta IP den 1 juli 2023 vann AIK med 2–0 efter två mål av Rui Modesto under matchens första 18 minuter. Det blev sammanlagt 17 tävlingsmatcher på bänken för Andreas Brännström som chefstränare i AIK och han noterade 4V-5O-8F i dessa matcher.

Text: AIK Fotboll

Huvudpartners

Ligapartners dam

Affärspartners

Samhällspartner

Välgörenhetspartner

© AIK Fotboll 2024

Sök på AIK Fotboll