Evelina Finndell fortsätter i AIK Fotboll

2020.11.24, kl 19:00
AIK Fotboll är överens med 22-åriga mittbacken Evelina Finndell om ett treårskontrakt som sträcker sig över säsongen 2023. Evelina debuterade för AIK 2014 och har hittills spelat 112 tävlingsmatcher för klubben.

– Evelina har haft en fantastisk säsong och också visat vilken enorm utvecklingspotential som hon har i sig. Jag är stolt över det faktum att vi nu är överens om en förlängning med Evelina och ser fram emot att se henne leda vårt försvar i den svartgula tröjan under de kommande tre åren, säger AIK Fotbolls sportchef Anne Mäkinen.

– Jag har länge haft en dröm om att gå upp med AIK till Damallsvenskan. Nu har vi gjort det efter en fantastisk säsong, men det är nu dags för nya mål i högsta serien. Självklart vill jag vara med på den här resan som vi påbörjat och det känns som att vi har något unikt på gång, säger Evelina Finndell.

22-åriga Evelina Finndell, född den 20 juni 1998 på BB i Västerås, inledde som sexåring sin fotbollskarriär i moderklubben IK Franke från Västerås. Evelina spelade oftast forward under sina första år och 2010 vann hon bland annat fotbollsturneringen Peab cup med IK Frankes F97/98-lag. I juni 2011 avancerade IK Franke till slutspelet i Mästarcupen i Värmland och slutade på sjunde plats trots att merparten av lagets spelare var ett år yngre än motståndarna. Evelina Finndell slutade på en delad fjärdeplats i skytteligan med sina åtta gjorda mål på sju spelade matcher. Sommaren 2011 gick Evelina över till lokalkonkurrenten Gideonsbergs IF. Under debutsäsongen i ungdomslaget spelade forwarden Evelina även två matcher med A-laget i Norrettan som 13-åring då Gideonsbergs IF slutade på elfte plats i tabellen. A-lagsdebuten skedde hemma mot Kvarnsvedens IK (2–4) inför 155 åskådare på Swedbank Park i Västerås den 1 oktober 2011 då Evelina inledde på bänken i tröja nummer 21 under tränaren Hans Axelssons ledning och hon ersatte Lisa Lassbo i den 69:e matchminuten. Under hösten 2011 svarade Evelina för ett hattrick då hennes Gideonsbergs IF mötte Västerås BK 30 i DM och motståndarna var tre år äldre. Med F98-laget i Gideonsbergs IF vann Evelina även DM för F13 i Västmanland, Fotbollens Dag, Aroscupen och Kalles Kaviar cup samt tog silvermedalj i Pingstcupen under 2011.

2012 spelade Evelina sju matcher i Division 2 Västra Svealand i tröja nummer 14, varav två från start, då GIF slutade på tredje plats i tabellen, fem poäng efter Örebro SK Söder. Hon svarade även för två mål i serien, debutmålet för Gideonsbergs IF gjorde hon borta mot Rävåsens IK (6–1) på Kilsta IP i Karlskoga den 2 juni 2012 då hon ersatte Agnes Gustafsson i den 68:e matchminuten och sex minuter senare gjorde 3–1 för bortalaget – och det andra målet gjorde hon borta mot Korsnäs IF FK (3–1) den 9 juni 2012. Under året byttes hon även in i cupmötet med IK Sturehov (7–1) som spelades på Karlslund Arena i Örebro den 26 mars 2012. Resterande tid spelade hon med klubbens F98-lag som bland annat vann den 16:e upplagan av Mästarcupen som arrangerades av Hertzöga BK under sommaren. Turneringen räknas som inofficiella SM för 14-åringar och Evelina Finndell svarade för nio mål då Gideonsberg IF spelade sju matcher och krönte helgen med en finalseger över Boo FF (2–0) på Ilanda IP i Skåre i Karlstads kommun den 1 juli 2012. Evelina Finndell blev stor matchhjälte efter att ha svarat för bägge målen i finalen som spelades med 2×30 minuter och hennes nio mål gav en delad förstaplats i turneringens skytteliga. Finalmålen kom i den nionde och i den 55:e matchminuten. Laget vann även DM för F14 i Västmanland, efter finalseger mot Skiljebo SK (8–1) den 7 oktober 2012, samt Saffets cup och utsågs till Årets ungdomslag i Västmanland.

2013 spelade Evelina fem matcher från start med A-laget i Division 1 Södra Svealand, men den 7 juni 2013 meddelade styrelsen i Gideonsbergs IF att man p g a spelarbrist drog sig ur seriespelet och deras matcher ogiltigförklarades därmed. I juni 2013 spelade Evelina två matcher med klubbens U1-lag i Division 3 och gjorde mål i bägge matcherna, borta mot Västerås BK 30 U (2–4) och hemma mot Västerås IK (1–0). I början av juli 2013 var Evelina och åtta av hennes lagkamrater i GIF uttagna till Elitflicklägret i Halmstad då man representerade Västmanland. Evelina svarade för ett mål efter en hörna från Jessica Leander under lägret då Västmanland mötte Norrbotten (1–1) på Halmstad Arena den 8 juli 2013. Evelina kom till AIK som 15-åring under sommaren och registrerades för klubben den 26 juli 2013. Debuten för AIK:s F19-lag skedde borta mot Tyresö FF (4–1) inför 40 åskådare på Tyresövallen den 11 augusti 2013 och Evelina noterades även för en målgivande passning. Det blev tre matcher för F19-laget då AIK slutade på fjärde plats i Svenska Spel F19 Norra. Den 25 september 2013 var Evelina med i startelvan i det AIK-lag som på Hässelby IP under ledning av tränarna Patrik Wickman och Robert Svanström vann Junior-DM efter att ha besegrat Hässelby SK med 3–0 i finalen. Målen gjordes av Madeleine Rohr, Madicken Stigberg och Loreta Kullashi.

2014 slutade AIK:s F19-lag trea i Svenska Spel F19 Norra och Evelina Finndell spelade tolv matcher och noterades för två och en målgivande passning. Det första F19-målet i AIK-tröjan svarade hon för i den andra omgången då AIK mötte Piteå IF (2–4) inför 100 åskådare på LF Arena i Piteå den 21 april 2014. Efter två säsonger i AIK:s F19-lag meddelade AIK Fotboll den 2 augusti 2014 att Evelina flyttades upp till damlaget. Samma dag spelade hon sin första match för A-laget då truppen begav sig till Åland för en träningsmatch mot Åland United (0–4) inför ca 250 åskådare på Wiklöf Holding Arena i Mariehamn. Evelina startade matchen som innermittfältare i tröja nummer 25 och byttes ut vid ställningen 0–2 i den 58:e minuten då hon ersattes av Christina Mårtensson.

Två dagar senare, den 4 augusti 2014, var det dags för tävlingsdebuten i AIK-tröjan och för motståndet i den andra omgången av Svenska cupen 2014/2015 stod Fanna BK. AIK vann med hela 9–0 inför ca 300 åskådare på Enavallen i Enköping och Evelina inledde på bänken under chefstränaren Mattias Erikssons ledning, men ersatte innermittfältaren Maja Andersson i den 78:e matchminuten. Debuten för AIK i Damallsvenskan skedde den 16 augusti 2014 mot Kopparbergs/Göteborg FC (0–3) hemma på Skytteholms IP i Solna inför 212 åskådare i Damallsvenskan då Evelina ersatte vänstermittfältaren Filippa Angeldahl i den 85:e matchminuten. Under den första säsongen i AIK:s A-lag blev det endast en sammanlagd speltid av 26 minuter och 17 sekunder fördelat över två tävlingsmatcher.

2015 inleddes med spel för Stockholm i Cup Kommunal, som spelas varje år för F17-lag. Fyra AIK-spelare (Evelina Finndell, Maja Edlund, Emelie Johansson och Johanna Frid) var uttagna till turneringen och Stockholm tog sig fram till semifinal där man föll mot Halland (1–3) på Borås Arena den 7 mars 2015. Under det andra året med A-laget spelade Evelina 15 matcher, varav sju från start, i Damallsvenskan samt tre matcher i Svenska cupen. I bortamötet med Gamla Upsala SK inför 350 åskådare på Gamlis IP i Uppsala i den andra omgången av Svenska cupen 2015/2016 den 12 augusti 2015 noterade Evelina sin första målgivande passning då hon på offensiv planhalva spelade fram Filippa Angeldahl till 3–0-målet i den 58:e matchminuten.

2016 spelade AIK i Elitettan och Evelina Finndell hade tagit klivet ner till en mittbacksposition. Hon var den enda utespelaren som spelade samtliga 30 tävlingsmatcher för AIK under året och hon var uttagen i startelvan i samtliga matcherna. Hennes första mål för Gnaget kom den 10 september 2016, borta mot Växjö DFF (1–4) i Elitettan inför 405 åskådare på Myresjöhus Arena i Växjö. Evelina svarade då för AIK:s reducering fram till 1–3 i den 79:e matchminuten efter att med ett markskott med vänsterfoten från ca 13 meter från vänstersidan av straffområdet satt bollen i mål via den bortre, högra stolpen och den målgivande passningen kom från inhopparen Estibaliz Montes de Oca Muñoz.

Under 2017 spelade Evelina 22 matcher, varav 21 från start, i Elitettan då AIK slutade på tredje plats i tabellen, tre poäng efter IFK Kalmar som tog den andra platsen i Damallsvenskan 2018, och hon svarade för ett mål, hemma mot Hovås Billdal IF (4–0) den 1 juli 2017 då hon gav AIK ledningen i den 36:e matchminuten. Målet kom efter en nick från ca tio meter direkt på en högerhörna av Amanda Nildén och bollen satt lågt vid den vänstra stolproten, utom räckhåll för målvakten Anna Tamminen. Det blev även två matcher från start i Svenska cupen 2017/2018 för henne då AIK efter 1–0 borta mot IF Brommapojkarna inför 275 åskådare på Grimsta IP den 29 augusti 2017 fick respass i den tredje omgången, hemma mot Djurgårdens IF FF (0–4) inför 180 åskådare på Skytteholms IP den 26 september 2017.

Efter säsongen skrev Evelina på för Djurgårdens IF FF och Stockholmsklubben presenterade nyförvärvet från AIK den 18 december 2017. Debuten skedde borta mot Kif Örebro DFF (3–0) i gruppspelet av Svenska cupen 2017/2018 på Behrn Arena i Örebro den 17 februari 2018 då hon inledde på bänken i tröja nummer 24 under chefstränaren Joel Riddez ledning, men byttes in i den 80:e matchminuten då hon ersatte Fanny Andersson. Den första matchen i Damallsvenskan med Djurgårdens IF FF spelade hon den 14 april 2018 då man i seriepremiären tog emot Eskilstuna United DFF (2–1) inför 1 033 åskådare på Stadion i Stockholm. Evelina inledde på bänken i tröja nummer 17 och ersatte Irma Helin i den 90:e matchminuten. Det första målet för Blåränderna kom i den elfte omgången av Damallsvenskan, borta mot Vittsjö GIK (2–2) inför 356 åskådare på Vittsjö IP den 7 juli 2018 då hon svarade för 1–0-målet i den 56:e matchminuten. Det blev sammanlagt 13 matcher, varav fyra från start, i Damallsvenskan då Djurgårdens IF FF slutade på åttonde plats i tabellen. Hon spelade även två matcher, varav en från start, i Svenska cupen under året.

Under 2019 blev det spel i tre tävlingsmatcher för henne i djurgårdströjan, varav en från start. Hon byttes in i den 80:e matchminuten i semifinalen av Svenska cupen 2018/2019 borta mot Kopparbergs/Göteborg FC (1–2 efter förlängning) den 16 mars 2019 och hon spelade från start borta mot Kungsbacka DFF (2–1) den 27 april 2019 i den tredje omgången av OBOS Damallsvenskan. Den sista tävlingsmatchen för Djurgårdens IF FF spelade Evelina den 20 maj 2019, hemma på Stadion mot Växjö DFF (3–0) då hon ersatte den före detta AIK-spelaren Hanna Folkesson i den 83:e matchminuten. Den 2 juli 2019 meddelade AIK Fotboll att man var överens med Evelina Finndell on ett avtal som sträckte sig till december 2020. Djurgårdens IF FF låg på åttonde plats i OBOS Damallsvenskan då hon återvände till AIK.

Comebacken i AIK-tröjan skedde efter sommaruppehållet, borta mot Mallbackens IF Sunne (1–2) inför 372 åskådare på Strandvallen i Mallbacken den 3 augusti 2019 då Evelina bildade mittbackspar med finländskan Eva Nyström under chefstränarna Robert Lison Svanström och Caroline Sjöbloms ledning. Det blev tio matcher från start i Elitettan för Evelina Finndell då AIK slutade på fjärde plats i tabellen, fyra poäng ifrån en plats i OBOS Damallsvenskan 2020 samt två matcher från start i Svenska cupen 2019/2020 då AIK kvalificerade sig för gruppspelet den kommande våren. Evelina noterades för en målgivande passning, borta mot Asarums IF FK (2–0) den 18 augusti 2019 då hon spelade fram Rosa Kafaji till det avslutande målet.

Under 2020 spelade Evelina i 26 av AIK:s 29 tävlingsmatcher, varav samtliga från start, och bildade mittbackspar med Fanny Johansson då AIK vann Elitettan och kvalificerade sig för OBOS Damallsvenskan 2021. De enda matcherna som hon helt missade var båda mötena med Lidköpings FK i serien, hemma den 31 oktober 2020 och borta den 14 november 2020 samt cupmötet med Gamla Upsala SK (4–1) den 9 september 2020 då hon satt på bänken och chefstränarna för första gången spelade Emma Becker och Emma Santamäki som mittbackspar. I bortamötet med Jitex Mölndal BK (2–0) på Åbyvallen i Mölndal den 26 augusti 2020 spelade Evelina sin 100:e tävlingsmatch för AIK och blev därmed den andra spelaren i den dåvarande truppen att nå den milstolpen, tidigare hade lagkaptenen Matilda Rosqvist passerat 100 spelade tävlingsmatcher för klubben. Inför avspark i hemmamötet med Kvarnsvedens IK (6–0) på Skytteholms IP den 5 september 2020 fick Evelina en matchtröja med namn och siffran 100 på ryggen av sportchefen Anne Mäkinen.

Evelina Finndell har hittills spelat elva U-landskamper för Sverige, varav fem från start. Debuten skedde med F16/98-landslaget den 2 maj 2014 då man i en fyrnationsturnering mötte Estland inför 158 åskådare på Sportland Arena i Tallinn. Evelina inledde då på bänken i tröja nummer 16 under förbundskapten Yvonne Ekroths ledning och ersatte Elvira Gustafsson från Gideonsbergs IF i den 58:e matchminuten. Sverige vann med hela 13–0. Det första målet för Sverige gjorde Evelina då F16-landslaget mötte Kroatien (5–1) i EM-kvalet på Stadion Veli Jože i Poreč den 9 oktober 2014. Efter 1–1 i paus exploderade svenskorna i den andra halvleken och Evelina svarade för 3–1-målet i den 60:e matchminuten efter att spelats fram av Edina Filekovic. Den senaste landskampen spelade hon med F19-landslaget den 7 mars 2017 då Sverige mötte Holland (1–1) i spanska La Manga. Den 23 november 2020 blev Evelina uttagen till det svenska U23-landslaget som under förbundskaptenen Ulf Kristiansson ledning samlas för ett läger i Göteborg mellan den 28 november och den 5 december 2020.

Det har hittills blivit 112 tävlingsmatcher, två mål och två målgivande passningar för Evelina Finndell i AIK-tröjan. Hennes disciplinära status är åtta gula kort och noll röda kort och hon har varit avstängd i en match, hemma mot IFK Kalmar (4–3) i Elitettan den 2 september 2017. Evelina spelade i tröja nummer 25 under säsongerna 2014 och 2015, i tröja nummer 6 säsongen 2016, i tröja nummer 22 säsongen 2019 och i tröja nummer 20 under 2020.

Text: Stefan Mellerborg

Huvudpartners

Ligapartners dam

Affärspartners

Samhällspartner

Välgörenhetspartner

© AIK Fotboll 2023

Sök på AIK Fotboll