Kristoffer Olsson lämnar AIK Fotboll

2019.01.07, kl 10:00
AIK Fotboll är överens med den ryska klubben FC Krasnodar om en omedelbar transfer gällande Kristoffer Olsson. 23-årige Kristoffer Olsson debuterade i AIK 2017 och spelade sammanlagt 77 tävlingsmatcher för klubben.

– När AIK Fotboll gick in i 2018 gjordes det med en förhållandevis stor ekonomisk satsning på herrlaget och vi fick sportslig återbetalning med ett SM-guld och ett kommande kvalspel i Champions League samt idag även i form av en av klubbens största spelartransfers genom tiderna. Att styrelsen vågade satsa och låta klubbens pengar arbeta sportsligt har onekligen visat sig vara en betydande framgångsfaktor under 2018, säger AIK Fotbolls klubbdirektör Jens T Andersson.

– Verksamheten på Karlberg har genererat i att AIK har köpt, utvecklat och nu sålt Kristoffer Olsson. “Koffe” har gett oss sportslig framgång och nu också ekonomiska medel att fortsätta utveckla klubben med. Vi önskar honom all lycka och välkommen åter i framtiden, säger AIK Fotbolls sportchef Björn Wesström.

– Jag har haft två fantastiska år i AIK och har utvecklats väldigt mycket under denna tid, både som fotbollsspelare och som människa. Att även få vara med och vinna SM-guld gör att det inte kan bli bättre. Jag kommer för evigt att vara otroligt tacksam för möjligheten som jag fick i AIK. All kärlek som jag fått från klubben, allt från supportrar hemma på Friends Arena, till alla spelare och ledare på Karlberg. Stort tack, säger Kristoffer Olsson.

AIK Fotboll AB har infört en klassificering av spelartransfers baserad på nettoresultatet vid varje transfer enligt nedanstående skala:

Klass         Från (KSEK) Till (KSEK)
I                           0        2 500
II                   2 500        5 000
III                  5 000      10 000
IV               10 000       20 000
V                20 000       40 000
VI               40 000       70 000

Transfern av Kristoffer Olsson till FC Krasnodar hamnar i klass V. Beloppen i skalan avser resultateffekt netto av en spelarförsäljning i enlighet med Uefas definition av resultatmåttet ”Player Trading”, d v s spelförsäljning med avdrag för agentarvoden och andra försäljningskostnader samt avskrivning på spelare.

23-årige Kristoffer Olsson, född fredagen den 30 juni 1995 på Vrinnevisjukhuset i Norrköping, inledde sin fotbollskarriär i moderklubben IK Sleipner och fortsatte sedan till IFK Norrköping dit han kom som 11-åring och bland annat tränade med två år äldre ungdomsspelare. Det blev under tiden i “Peking” även U19-spel, U21-spel samt träningar med A-laget. I november 2010 och februari 2011 provtränade Kristoffer Olsson som 15-åring med Arsenal FC i London och det resulterade i ett kontrakt med “The Gunners”.

A-lagsdebuten för Arsenal skedde den 14 juli 2013 då klubben under försäsongen var i Asien. För motståndet i Indonesiens huvudstad Jakarta stod en kombination av spelare från Indonesien och Kristoffer Olsson byttes in inför den andra halvleken och svarade för 6–0-målet i den 85:e minuten. Tävlingsdebuten i England skedde den 25 september 2013, borta mot West Bromwich Albion FC i Capital One Cups (Ligacupen) tredje omgång då han i den 84:e minuten kom in med tröjnummer 53 inför 18 649 åskådare på The Hawthorns i West Bromwich utanför Birmingham i West Midlands. Matchen slutade 1–1 efter ordinarie tid och förlängning och i straffsparksavgörandet slog Olsson in Arsenals straff bakom hemmamålvakten Luke Daniels i den tredje omgången då han med högerfoten satte bollen till höger i nät och Arsenal avancerade i cupen. Matchen blev den enda med A-laget och det blev främst spel i U18-laget samt i U21-laget under åren i London.

Den 2 september 2014 meddelade Arsenal att man var överens med danska FC Midtjylland från Herning om en utlåning under resten av året och debuten skedde tio dagar senare hemma mot Odense BK (3–2) då han byttes in i den 78:e minuten. Den 27 december 2014 meddelade FC Midtjylland att man var överens med Arsenal och Kristoffer Olsson om ett avtal som löpte över tre och ett halvt år. Under åren i FC Midtjylland har han noterats för 50 matcher i Alka Superligaen, den danska högstaligan, och även matcher i Uefa Europa League samt Uefa Champions League. Under den första säsongen vann Olsson ligan med FC Midtjylland och säsongen 2015/16 slutade man på tredje plats, tolv poäng efter seriesegrarna FC Köpenhamn. Efter 21 omgångar av säsongen 2016/17 ligger FC Midtjylland på tredje plats i tabellen.

Tävlingsdebuten i AIK skedde den 19 februari 2017, hemma mot Gais (1–0) i den första omgången av Svenska cupens gruppspel 2016/17 inför 3 495 åskådare på Skytteholms IP i Solna. Kristoffer Olsson inledde matchen på bänken i tröja nummer 7, men byttes in istället för Amin Affane i den 65:e minuten. Efter 91 sekunder på planen drog han på sig ett gult kort för hårt spel och han noterades även för två avslut i matchen. Den 2 april 2017 debuterade Kristoffer Olsson i Allsvenskan då AIK tog emot BK Häcken (0–0) inför 26 812 åskådare på Friends Arena i Solna i den allsvenska premiären. Det första målet för AIK gjorde han i hemmamötet med KÍ Klaksvík (5–0) från Färöarna i den första kvalomgången i Uefa Europa League 2017/18 inför 6 257 åskådare på Friends Arena den 6 juli 2017. Kristoffer svarade då för 4–0-målet i den 24:e minuten.

Det blev under 2017 spel i 39 av AIK:s tävlingsmatcher, varav 35 från start, och han svarade för tre mål och åtta målgivande passningar då AIK slutade på andra plats i Allsvenskan, tog sig till kvartsfinal i Svenska cupen och avancerade till den tredje kvalomgången i Uefa Europa League. Förutom debutmålet gjorde han mål hemma mot Athletic FC Eskilstuna (1–1) den 13 augusti 2017 och borta mot Hammarby (1–1) den 10 september 2017 då han slog in en frispark i mål.

2018 var Kristoffer Olsson en av Allsvenskans absolut bästa spelare och fick bland annat utmärkelsen Årets mittfältare i Allsvenskans Stora Pris efter säsongen. Från sin mittfältsposition ledde han AIK mot titeln och spelade samtliga allsvenska matcher utom en. I den 29:e omgången drog han på sig sitt tredje gula kort och missade därmed avslutningen borta mot Kalmar FF (1–0) den 11 november 2018 då AIK inför 11 991 åskådare på Guldfågeln Arena i Kalmar säkrade klubbens tolfte SM-guld, utan han fick följa upplösningen från läktaren. Under säsongen 2018 spelade Kristoffer Olsson 38 tävlingsmatcher för AIK, varav 37 från start, och han svarade för sex mål och sju målgivande passningar då man blev svenska mästare, tog sig till semifinal i Svenska cupen och avancerade till den andra kvalomgången i Uefa Europa League.

Målen under 2018 kom hemma mot Halmstads BK (3–1) i Svenska cupen den 4 mars, hemma mot IFK Göteborg (2–0) den 22 april, hemma mot IFK Norrköping FK (3–3) den 26 maj, borta mot Trelleborgs FF (4–1) den 7 juli, borta mot Dalkurd FF (4–0) den 30 september och hemma mot Örebro SK (1–1) den 7 oktober.

Kristoffer Olsson var under några år given i det svenska U21-landslaget och startade bland annat samtliga tio matcher i det avslutande EM-kvalet då Sverige under Förbundskapten Håkan Ericsons ledning vann grupp 6 före Spanien och kvalificerade sig för EM-slutspelet i Polen som spelas mellan den 16 och 30 juni 2017. Olsson var lagkapten i de fem avslutande kvalmatcherna. Kristoffer Olsson blev under vintern 2014/15 uttagen till det svenska herrlandslagets januariturné i Abu Dhabi, men trampade snett under det första träningspasset i Förenade Arabemiraten och en spricka i vadbenet konstaterades innan han åkte hem till Danmark för rehabilitering.

Den 8 januari 2017 debuterade Kristoffer Olsson tillsammans med AIK:s Alexander Isak i Sveriges A-landslag i 1–2-förlusten mot Elfenbenskusten på Zayed Sports City Stadium i Abu Dhabi. Olsson startade landskampen innan han byttes ut i den 75:e minuten.

Han har fem A-landskamper, 27 U21-landskamper, 15 U19-landskamper och 19 U17-landskamper på visitkortet, den senaste med det svenska A-landslaget då man mötte Ryssland (2–0) inför 20 223 åskådare på Friends Arena i Uefa Nation League den 20 november 2018. Kristoffer startade matchen i tröja nummer 20 och ersattes av John Guidetti i den 89:e minuten. Kristoffer var uttagen till herrlandslagets januariturné i Qatar 2019, men tackade i början av januari nej till lägret.

Kristoffer Olssons nya klubb FC Krasnodar bildades 2008 och spelar i den ryska högstaligan, Premier League. Säsongen 2017/18 slutade man på fjärde plats i tabellen, sex poäng efter seriesegrarna FC Lokomotiv Moskva. FC Krasnodar ligger efter 17 spelade omgångar av säsongen 2018/19 på andra plats, en poäng efter serieledande FC Zenit. Hemmamatcherna spelas på Krasnodar Stadium som invigdes 2016 och har en publikkapacitet på 34 652 åskådare. Klubben har spelat i Uefa Europa League under de fem senaste säsongerna och kvalificerat sig för gruppspelet vid fyra tillfällen.

Det blev sammanlagt 77 tävlingsmatcher samt nio mål och 15 målgivande passningar för honom i AIK-tröjan. AIK Fotboll tackar Kristoffer Olsson för tiden i klubben och önskar honom lycka till i sin framtida karriär.

Text: Stefan Mellerborg

Huvudpartners

Ligapartners dam

Affärspartners

Samhällspartner

Välgörenhetspartner

© AIK Fotboll 2024

Sök på AIK Fotboll