Robin Tihi lämnar AIK Fotboll

2023.08.15, kl 21:00
AIK Fotboll är överens med den qatariska klubben Al-Ahli SC om en omgående transfer av den 21-årige backen Robin Tihi som därmed lämnar AIK. Robin debuterade 2020 för klubbens A-lag och det blev sammanlagt 35 tävlingsmatcher för honom i AIK-tröjan.

Annons:

– Det har varit en omtumlande period då denna affär gått snabbt. Jag har haft en fantastisk tid i AIK ända sedan jag kom till akademin och har verkligen känt mig hemma sedan dess. Det var inspirerande och utmanande att ta en plats i A-laget under den ovanliga pandemisäsongen och sedan utvecklande och ansvarstagande med utlåningarna under 2021 och 2022. Jag vill inleda med att tacka alla mina lagkamrater, tränare och ledare från akademitiden. Ett lika stort tack till alla på Karlberg som varje dag bidragit till min utveckling som spelare och som människa. Spelare, tränare, ledare och övrig personal på plats som gör ett bra arbete för AIK, stort tack. Jag avslutar med att tacka alla supportrar för stödet som ni har visat mig, match efter match. Det är en speciell känsla att spela för AIK och jag hoppas att vi ses framöver igen, säger Robin Tihi.

AIK Fotboll AB har infört en klassificering av spelartransfers baserad på nettoresultatet vid varje transfer enligt nedanstående skala:

Klass         Från (kSEK) Till (kSEK)
I                     0        2 500
II                2 500        5 000
III               5 000       10 000
IV               10 000       20 000
V                20 000       40 000
VI               40 000       70 000

Transfern av Robin Tihi till Al-Ahli SC hamnar i klass IV. Beloppen i skalan avser resultateffekt netto av en spelarförsäljning i enlighet med Uefas definition av resultatmåttet ”Player Trading”, d v s spelförsäljning med avdrag för agentarvoden och andra försäljningskostnader samt avskrivning på spelare.

– Robin är en fantastiskt trevlig person och en väldigt talangfull spelare. Det är både med lite sorg och glädje som vi konstaterar att han lämnar oss idag, men vi unnar honom verkligen möjligheten att få uppleva detta äventyr. Vi önskar Robin lycka till och välkomnar honom tillbaka när tiden är mogen, säger herrlagets sportchef Thomas Berntsen.

21-årige Robin Tihi, född lördagen den 16 mars 2002 på Danderyds sjukhus i Stockholms län, och uppväxt i Huvudsta i Solna inledde som femåring sitt fotbollsspelande i moderklubben Vasalunds IF. Inför säsongen 2014 gick Robin över till AIK och spelade med klubbens olika akademilag. 2017 och 2018 spelade han sammanlagt 37 matcher med AIK:s U16-lag och svarade för två mål. Under 2019 spelade Robin både med P17-laget och P19-laget. Med P17-laget blev det 18 matcher, varav merparten som lagkapten, i Allsvenskan Norra, Slutspelsserien samt Ligacupen och han svarade för ett mål. Målet kom borta mot IK Sirius FK (4–1) inför 46 åskådare på Lötens IP i Uppsala den 13 april 2019 då han från straffpunkten fastställde slutresultatet i den 76:e matchminuten. Även Erik Ring målade för AIK i segermatchen.

Debuten för AIK:s P19-lag skedde den 24 augusti 2019, borta mot BK Häcken (3–2) på Gothia Park Academy på Hisingen i Göteborgs kommun då Robin startade matchen i tröja nummer 7. AIK låg under med 0–2 efter tio minuters spel, men vände till en uddamålsseger efter en reducering av Rany Georgis efter en knapp kvarts spel och två mål av Leonardo Garroz Novoa i den andra halvleken. I den uttagna truppen fanns även målvakten Samuel Brolin, Eric Kahl, Daniel Mushitu och Abdihakin Ali.

Robin Tihi var under försäsongen 2020 med under herrlagets träningar på Skytteholms IP i Solna och reste även med på klubbens träningsläger i spanska Marbella mellan den 7 och 16 februari 2020. Robin spelade i backlinjen i AIK:s samtliga fem träningsmatcher under januari/februari 2020. Tävlingsdebuten för AIK skedde i den andra omgången av gruppspelet i Svenska cupen 2019/2020 då han borta mot Örgryte IS (1–0) den 1 mars 2020 var uttagen i startelvan av chefstränaren Rikard Norling. Robin bar tröjnummer 14 och spelade i backlinjen under hela cupmatchen inför 2 111 åskådare på BK Häckens ordinarie hemmaarena Bravida Arena på Hisingen.

Han spelade även hela cupmatchen mot Kalmar FF (3–1) den 9 mars 2020 då AIK satte ett nytt klubbrekord gällande publik på Skytteholms IP i Solna (5 026 åskådare), när laget var tvunget att vinna den sista gruppspelsmatchen för att kvalificera sig för kvartsfinal. Matchen blev den sista tävlingsmatchen på drygt tre månader då allt spel sköts upp med anledning av pandemin covid-19. Den 14 juni 2020 inleddes Allsvenskan och AIK ställdes mot Örebro SK (2–0) på en folktom Behrn Arena i Örebro.

Robin Tihi inledde som mittback i tröja nummer 16 i en trebackslinje bredvid Felix Michel och Karol Mets då veteranen Per Karlsson var borta med en underkroppsskada. Matchen var mållös fram till den 59:e matchminuten då Sebastian Larsson slog AIK:s första hörna i den andra halvleken, och femte totalt. Larsson slog en utåtskruvad högerhörna längs med kortlinjen som vred sig ut i planen och framför mål kom den allsvenske debutanten Robin Tihi fram perfekt, satte pannan till bollen och hemmamålvakten Oscar Jansson var chanslös på nicken från nära håll. 1–0 till AIK och ynglingen satte fart mot den vänstra hörnflaggan för att fira sitt första seniormål i AIK-tröjan.

Robin Tihi spelade i AIK:s elva första allsvenska matcher, varav åtta från start. Den 25 juni 2020 åkte AIK ur Svenska cupen 2019/2020 efter 1–4 borta mot Malmö FF i kvartsfinalen i en match som Robin Tihi startade och AIK avslutade med endast nio spelare efter röda kort till Paulos Abraham och Per Karlsson. AIK implementerade under året ett nytt spelsystem under ledning av chefstränaren Rikard Norling, men de sportsliga resultaten uteblev helt och den 27 juli 2020 meddelade AIK Fotboll att Rikard Norlings tid i klubben var över efter 305 tävlingsmatcher som ansvarig för klubbens representationslag.

Fyra dagar senare presenterades Bartosz Grzelak som ny chefstränare för AIK på en presskonferens på Friends Arena. Den resultatmässiga kräftgången fortsatte dock under hela augusti 2020.

Under den nye chefstränaren Bartosz Grzelak följde starter borta mot Mjällby AIF (1–3) den 9 augusti 2020 och borta mot Falkenbergs FF (1–1) den 16 augusti 2020 innan Robin Tihi var utanför matchtruppen under AIK:s avslutande 15 tävlingsmatcher. Det blev spel i 16 tävlingsmatcher, varav 13 från start, under den första säsongen i AIK. 2021 inleddes med gruppspelet i Svenska cupen 2020/2021 och Robin spelade en match från start och gjorde inhopp i de övriga två. När AIK den 14 mars 2021 mötte IF Brommapojkarna (1–2) i en träningsmatch på Friends Arena bar Robin Tihi lagkaptensbindeln under hela den andra halvleken. Den 29 mars 2021 meddelade AIK Fotboll att man var överens med Athletic FC Eskilstuna om ett låneavtal för resten av säsongen gällande Robin Tihi och han pendlade från Solna till Sméstan. Debuten skedde i premiären av Superettan då AFC mötte Västerås SK FK (0–0) på Iver Arena i Västerås den 12 april 2021. Robin var uttagen i startelvan av chefstränaren Özcan Melkemichel och spelade hela matchen i tröja nummer 2.

Robin Tihi startade 28 matcher för AFC i Superettan då man slutade på nionde plats i tabellen och mittbacken svarade för två mål. Tihi missade bortamötet med IK Brage (0–1) den 5 juni 2021 samt bortamatchen mot Östers IF (0–2) den 19 juni 2021 då han var avstängd efter tre gula kort. Hans första mål för Athletic FC Eskilstuna i Superettan kom borta mot Gais (3–2) inför 1 040 åskådare på Gamla Ullevi i Göteborg den 21 oktober 2021. Robin kvitterade till 1–1 efter en hörna i den 37:e matchminuten efter att spelats fram av Kazuki Takahashi. Det andra målet i Superettan kom exakt en månad senare, borta mot Jönköpings Södra IF (2–1) inför 1 595 åskådare på Stadsparksvallen i Jönköping då Robin nickade in segermålet i den 79:e matchminuten efter att Kazuki Takahashi återigen slagit inlägget. Han spelade även en match i den andra omgången av Svenska cupen 2021/2022 då AFC mötte IF Sylvia (1–3) på PlatinumCars Arena i Norrköping den 17 augusti 2021 och Robin svarade för bortalagets kvittering till 1–1 i den 43:e matchminuten.

Den kommande försäsongen inleddes på Karlbergs träningsanläggning, men den 26 januari 2022 meddelade AIK Fotboll att klubben var överens med den allsvenska nykomlingen IFK Värnamo om en utlåning av Robin Tihi under säsongen 2022. I samband med utlåningen så förlängde AIK Fotboll även avtalet med Robin Tihi och det nya avtalet mellan parterna gällde till och med den 31 december 2024. Den 20 februari 2022 debuterade Robin Tihi för sin nya klubb då de i den första omgången av gruppspelet i Svenska cupen 2021/2022 ställdes mot Ängelholms FF (2–1) på Fridhemsparken i Ängelholm.

Robin var uttagen i startelvan av chefstränaren Kim Hellberg och spelade hela matchen i tröja nummer 3. Sex inspelade poäng i gruppspelet räckte inte för IFK Värnamo som fick se Malmö FF gå vidare till kvartsfinal och Robin Tihi spelade i två av cupmatcherna. Den allsvenska debuten för IFK Värnamo skedde i klubbens historiska första match i Allsvenskan då man den 3 april 2022 ställdes mot IFK Göteborg (1–2) inför 16 794 åskådare på Gamla Ullevi i Göteborg. Robin spelade hela matchen som mittback i en 4-3-3-formation.

Den 24 juli 2022 tog IFK Värnamo emot AIK (2–3) inför 5 070 åskådare hemma på Finnvedsvallen i Värnamo och Gnaget tog ledningen i den första halvleken efter John Guidettis första mål i AIK-tröjan. Hemmalaget vände till 2–1 i inledningen av den andra halvleken, men AIK kvitterade strax därefter efter ett olyckligt ingripande av Robin Tihi. När matchklockan passerade 54 spelade minuter lyfte Yasin Ayari från höger mittplan fram bollen mot Nicolás Stefanelli och Robin Tihi försökte rensa bort bollen på volley, men träffade en decimeter fel och bollen for istället mot det egna målet och förbi Pilip Vaitsiakhovich som lämnat sitt mål och därmed lämnat målet helt öppet. Hemmaspelarna kolliderade efter kvitteringen med varandra. Målet gav AIK energi och bortalaget avgjorde då Nicolás Stefanelli pricksköt in 3–2 i den 69:e matchminuten.

Den 14 augusti 2022 möttes lagen igen, denna gång inför 19 576 åskådare på Friends Arena och Robin Tihi spelade hela matchen då bortalaget fick med sig en poäng hem efter ett 2–2-resultat efter att Mikael Lustig på nick fastställt slutresultatet i det södra målet i den 78:e matchminuten. IFK Värnamo svarade som nykomlingar för en stark säsong och slutade på tionde plats i tabellen efter resultatraden 9V-10O-11F. Robin Tihi spelade 30 tävlingsmatcher för IFK Värnamo under 2022, varav 29 från start.

När tävlingssäsongen var slut återvände Robin till AIK och träningsanläggningen Karlberg och han spelade Gnagets avslutande träningsmatch för året, mot Västerås SK FK (1–1) på Skytteholms IP den 24 november 2022. Tihi spelade från start, under ledning av chefstränaren Henok Goitom, som tre månader tidigare hade ersatt Bartosz Grzelak, innan han byttes ut i den 62:a matchminuten.

Den 9 januari 2023 samlades spelare och ledare efter några veckors ledighet från den gemensamma träningen och en dag senare genomfördes den första träningen inför publik på Skytteholms IP. Robin Tihi spelade i sex av AIK:s träningsmatcher under försäsongen under ledning av nye chefstränaren Andreas Brännström, men missade det allsvenska genrepet mot Helsingborgs IF (3–0) på Olympia den 25 mars 2023 då han var på landslagsuppdrag. I den allsvenska premiären mot nykomlingarna Halmstads BK (1–2) på Örjans vall den 2 april 2023 var Robin tillbaka i startelvan och spelade mittback i en trebackslinje. I den efterföljande storförlusten mot IFK Norrköping FK (0–3) på Friends Arena åtta dagar senare satt Robin på avbytarbänken under hela matchen.

I hemmaderbyt mot Hammarby (2–0) spelade Robin Tihi sexa i en 3-5-1:1-uppställning och hyllades för sin prestation. AIK inledde säsongen sportsligt svagt och låg vid sommaruppehållet på 15:e plats i tabellen med endast sju inspelade poäng på tolv matcher. De svaga resultaten gjorde att klubben den 2 juli 2023 valde att avsluta samarbetet med Andreas Brännström och ny chefstränare blev norrmannen Henning Berg.

Robin Tihi var ordinarie i startelvan fram tills bortamatchen mot Varbergs BoIS FC (2–1) på Påskbergsvallen den 17 juli 2023 då han skadades i mitten av den första halvleken och tvingades lämna planen. Han missade på grund av skadan de fyra efterföljande matcherna i Allsvenskan. Det blev sammanlagt 35 tävlingsmatcher, varav 28 från start, i AIK-tröjan för Robin Tihi och han noterades för ett mål. Hans disciplinära facit blev fem gula kort.

Den 3 april 2018 meddelande Svenska Fotbollförbundet att förbundskaptenen Ulf Kristiansson nominerat det P16 Future Team-landslag som senare samma månad skulle resa till Danmark för en 4-nationsturnering och Robin Tihi var en av de 20 uttagna spelarna. Landslagsdebuten skedde i matchen mot Belgien (0–3) på Billund Stadion den 17 april 2018 då han inledde på bänken i tröja nummer 14 innan han ersatte klubbkamraten Josafat “Joe” Mendes inför den andra halvleken. I den efterföljande P16-landskampen mot värdnationen Danmark (1–2) på Vejen Stadion den 18 april 2018 bar Robin lagkaptensbindeln och spelade mittback i hela matchen.

Det blev spel i sammanlagt tre landskamper för honom i den blågula dräkten innan han den 28 augusti 2020 bytte till det finska landslaget. Debuten för det finska U21-landslaget skedde i EM-kvalet hemma mot Rumänien (1–3) på Veritas Stadion i Åbo den 4 september 2020 och Robin spelade hela matchen i tröja nummer 14 under ledning av förbundskaptenen Juha Malinen. Fyra dagar senare spelade han sin andra U21-landskamp då Finland i EM-kvalet mötte Ukraina (0–2) på Olympiastadion i Helsingfors. Dåvarande AIK-spelaren Saku Ylätupa spelade också i båda U21-matcherna. Robin Tihi har hittills spelat 17 U21-landskamper för Finland. Den 12 januari 2023 debuterade Robin för det finska A-landslaget då man på Estádio da Nora i portugisiska Albufeira ställdes mot Estland (0–1) som avgjorde genom Martin Miller i den 84:e matchminuten. Förbundskaptenen Markku Kanerva tog ut Robin i startelvan och han spelade hela landskampen i tröja nummer 15, även den före detta AIK-spelaren Saku Ylätupa startade matchen.

Text: Stefan Mellerborg

Huvudpartners

Ligapartners dam

Affärspartners

Samhällspartner

Välgörenhetspartner

© AIK Fotboll 2024

Sök på AIK Fotboll