Robin Tihi lånas ut till IFK Värnamo

2022.01.26, kl 15:00
AIK Fotboll är överens med IFK Värnamo om en utlåning av Robin Tihi under säsongen 2022. IFK Värnamo är nykomlingar i Allsvenskan efter att ha slutat på första plats i Superettan förra säsongen. I samband med utlåningen så förlänger AIK Fotboll även avtalet med Robin Tihi och det nya avtalet mellan parterna gäller till och med den 31 december 2024.

– I dialog med Robin har vi prioriterat utvecklingsspåret och att identifiera möjligheterna till matchmöjligheter i allsvensk miljö. 2021 var ett bra år för Robin med 28 starter i Superettan. Samtalen med IFK Värnamo har lett fram till att vi gemensamt känner att det är en väldigt bra miljö för Robin under 2022 och att vi därav fattar beslutet tidigt. Samtidigt är det glädjande att Robin förlänger sitt avtal med ett år och ser en fortsatt framtid i AIK, säger herrlagets sportchef Henrik Jurelius.

– Jag är glad över möjligheten att spela på hög nivå och förhoppningsvis kontinuerligt, så det kändes rätt att ta just det här steget, säger Robin Tihi.

19-årige Robin Tihi, född lördagen den 16 mars 2002 på Danderyds sjukhus i Stockholms län, och uppväxt i Huvudsta i Solna inledde som femåring sitt fotbollsspelande i moderklubben Vasalunds IF. Inför säsongen 2014 gick Robin över till AIK och spelade med klubbens olika akademilag. 2017 och 2018 spelade han sammanlagt 37 matcher med AIK:s U16-lag och svarade för två mål. Under 2019 spelade Robin både med P17-laget och P19-laget. Med P17-laget blev det 18 matcher, varav merparten som lagkapten, i Allsvenskan Norra, Slutspelsserien samt Ligacupen och han svarade för ett mål. Målet kom borta mot IK Sirius FK (4–1) på Lötens IP i Uppsala den 13 april 2019 då han fastställde slutresultatet i den 76:e matchminuten.

Debuten för AIK:s P19-lag skedde borta mot BK Häcken (3–2) på Gothia Park Academy den 24 augusti 2019 då Robin startade matchen i tröja nummer 7. AIK låg under med 0–2 efter tio minuters spel, men vände till en uddamålsseger. I startelvan spelade även målvakten Samuel Brolin och Eric Kahl.

Robin Tihi var under försäsongen 2020 med under herrlagets träningar på Skytteholms IP i Solna och reste även med på klubbens träningsläger i spanska Marbella mellan den 7 och 16 februari 2020. Robin spelade i backlinjen i AIK:s samtliga fem träningsmatcherna under januari/februari 2020. Tävlingsdebuten för AIK skedde i den andra omgången av gruppspelet i Svenska cupen 2019/2020 då han borta mot Örgryte IS (1–0) den 1 mars 2020 var uttagen i startelvan av chefstränaren Rikard Norling. Robin bar tröjnummer 14 och spelade i backlinjen under hela cupmatchen inför 2 111 åskådare på BK Häckens ordinarie hemmaarena Bravida Arena på Hisingen i Göteborgs kommun. Han spelade även hela cupmatchen mot Kalmar FF (3–1) den 9 mars 2020 inför 5 026 åskådare på Skytteholms IP i Solna då laget var tvunget att vinna för att kvalificera sig för kvartsfinal. Matchen blev den sista tävlingsmatchen på drygt tre månader då allt spel sköts upp med anledning av pandemin covid-19. Den 14 juni 2020 inleddes Allsvenskan och AIK ställdes mot Örebro SK (2–0) på en folktom Behrn Arena i Örebro.

Robin Tihi inledde som mittback i tröja nummer 16 i en trebackslinje bredvid Felix Michel och Karol Mets då veteranen Per Karlsson var borta med en underkroppsskada. Matchen var mållös fram till den 59:e matchminuten då Sebastian Larsson slog AIK:s första hörna i den andra halvleken, och femte totalt. Larsson slog en utåtskruvad hörna längs med kortlinjen som vred sig inåt i planen och framför mål kom den allsvenske debutanten Robin Tihi fram perfekt, satte pannan till bollen och hemmamålvakten Oscar Jansson var chanslös på nicken. 1–0 till AIK och ynglingen satte fart ner mot den vänstra hörnflaggan för att fira sitt första mål i AIK-tröjan.

Robin Tihi spelade i AIK:s elva första allsvenska matcher, varav åtta från start, och startade även borta mot Malmö FF (1–4) i kvartsfinalen i Svenska cupen 2019/2020. Under nye chefstränaren Bartosz Grzelak följde starter borta mot Mjällby AIF (1–3) den 9 augusti 2020 och borta mot Falkenbergs FF (1–1) den 16 augusti 2020 innan han var utanför matchtruppen under AIK:s avslutande 15 tävlingsmatcher. Det blev spel i 16 tävlingsmatcher, varav 13 från start, under den första säsongen i AIK. 2021 inleddes med gruppspelet i Svenska cupen 2020/2021 och Robin spelade en match från start och gjorde inhopp i de övriga två. Den 29 mars 2021 meddelade AIK Fotboll att man var överens med Athletic FC Eskilstuna om ett låneavtal för resten av säsongen gällande Robin Tihi och han pendlade från Solna till Sméstan. Debuten skedde i premiären av Superettan då AFC mötte Västerås SK FK (0–0) på Iver Arena i Västerås den 12 april 2021. Robin var uttagen i startelvan av chefstränaren Özcan Melkemichel och spelade hela matchen i tröja nummer 2.

Robin Tihi startade 28 matcher för AFC i Superettan och svarade för två mål. Han missade bortamötet med IK Brage (0–1) den 5 juni 2021 samt bortamatchen mot Östers IF (0–2) den 19 juni 2021 då han var avstängd efter tre gula kort. Hans första mål för Athletic FC Eskilstuna i Superettan kom borta mot Gais (3–2) inför 1 040 åskådare på Gamla Ullevi i Göteborg den 21 oktober 2021. Robin kvitterade till 1–1 efter en hörna i den 37:e matchminuten efter att spelats fram av Kazuki Takahashi. Det andra målet i Superettan kom exakt en månad senare, borta mot Jönköpings Södra IF (2–1) inför 1 595 åskådare på Stadsparksvallen i Jönköping då Robin nickade in segermålet i den 79:e matchminuten efter att Kazuki Takahashi återigen slagit inlägget. Han spelade även en match i den andra omgången av Svenska cupen 2021/2022 då AFC mötte IF Sylvia (1–3) på PlatinumCars Arena i Norrköping den 17 augusti 2021 och Robin svarade för bortalagets kvittering till 1–1 i den 43:e matchminuten.

Den 3 april 2018 meddelande Svenska Fotbollförbundet att förbundskaptenen Ulf Kristiansson nominerat det P16 Future Team-landslag som senare samma månad skulle resa till Danmark för en 4-nationsturnering och Robin Tihi var en av de 20 uttagna spelarna. Landslagsdebuten skedde i matchen mot Belgien (0–3) på Billund Stadion den 17 april 2018 då han inledde på bänken i tröja nummer 14 innan han ersatte klubbkamraten Josafat “Joe” Mendes inför den andra halvleken. I den efterföljande P16-landskampen mot värdnationen Danmark (1–2) på Vejen Stadion den 18 april 2018 bar Robin lagkaptensbindeln och spelade mittback i hela matchen.

Det blev spel i sammanlagt tre landskamper för honom innan han den 28 augusti 2020 bytte till det finska landslaget. Debuten för U21-landslaget skedde i EM-kvalet hemma mot Rumänien (1–3) på Veritas Stadion i Åbo den 4 september 2020 och Robin spelade hela matchen i tröja nummer 14 under ledning av förbundskaptenen Juha Malinen. Fyra dagar senare spelade han sin andra U21-landskamp då Finland i EM-kvalet mötte Ukraina (0–2) på Olympiastadion i Helsingfors. AIK:s Saku Ylätupa spelade också i båda U21-matcherna. Robin Tihi har hittills spelat 13 U21-landskamper för Finland.

Text: Stefan Mellerborg

Huvudpartners

Ligapartners dam

Affärspartners

Samhällspartner

Välgörenhetspartner

© AIK Fotboll 2024

Sök på AIK Fotboll