Sara Nordin till AIK Fotboll

2019.12.27, kl 16:25
AIK Fotboll är överens om ett kontrakt med rutinerade Sara Nordin som sträcker sig över 2020 med option på ytterligare ett år. Den 26-åriga norrländskan spelar som mittback/defensiv mittfältare och har spelat 36 matcher i Damallsvenskan, men även i italienska Serie A. Hon kommer närmast från spel med Åland United i den finska högstaligan.

– Det känns oerhört viktigt att få in Sara till AIK. Med sin rutin och sina ledaregenskaper kommer hon att kunna styra upp vårt defensiva spel samtidigt som hon tillför stabilitet och lugn i vårt offensiva spel. Sara är helt enkelt en viktig pusselbit i vårt lagbygge, säger AIK Fotbolls sportchef Anne Mäkinen.

– Det känns roligt och inspirerande att få vara en del av AIK. Jag ser fram emot att utvecklas tillsammans med laget och jobba hårt för att nå bra resultat, säger Sara Nordin.

26-åriga Sara Nordin, född den 26 mars 1993 på Örnsköldsviks sjukhus och uppvuxen i Själevad strax utanför Ö-vik, började spela fotboll i moderklubben Själevads IK då hon var sex år. A-lagsdebuten skedde då hon som 15-åring var med i bortamatchen mot Sörböle FF (2–1) inför 36 åskådare den 30 augusti 2008 då Själevads IK slutade på tredje plats i Division 2 Norra Norrland. 2009 kom det första målet då Själevads IK mötte Husums IF (9–1) på bortaplan inför 78 åskådare på Husums IP i den sjunde omgången av Division 2 Norra Norrland. Sara svarade då för 8–1-målet i den 74:e matchminuten. Det blev även mål borta mot Vännäs AIK (2–2) och hemma mot Alviks IK (6–1) då Själevads IK slutade på första plats i Division 2 Norra Norrland, fem poäng före Infjärdens SK och Notvikens IK. Kvalspel följde i en grupp med Östersunds DFF (2–2) och Gustafs GoIF (2–3), men med endast en inspelad poäng slutade man sist.

2010 spelade Själevads IK i Division 2 Södra Norrland och Sara Nordin svarade för tio mål på sina 16 spelade matcher från start i tröja nummer 3 då man obesegrade vann serien, 15 poäng före tvåan Frösö IF. Sara Nordin svarade bland annat för ett hattrick i den fjärde omgången, hemma mot Krokom/Dvärsätt IF (6–0). I det efterföljande kvalet ställdes Själevads IK mot Gideonsbergs IF (2–0) samt Mariehem SK (1–1) och man vann gruppen, vilket innebar spel i Norrettan, och Sara startade bägge kvalmatcherna. Under 2011 spelade Sara Nordin 21 matcher från start med lagkaptensbindeln runt armen då Själevads IK slutade på tionde plats i tabellen och därmed degraderades till Division 2 Norra Norrland. Hon svarade för tre mål, borta mot Vasalunds IF (3–1), borta mot IFK Gävle (1–0) och hemma mot Gustafs GoIF (2–5). Efter säsongen 2011 blev det provträningar med några klubbar innan valet till slut föll på Sunnanå SK från Skellefteå.
– Jag vill utvecklas som fotbollsspelare och komma till en bättre träningsmiljö, kommenterade Sara Nordin övergången.

Debuten för Sunnanå SK skedde i seriepremiären av Norrettan, borta mot Västerås BK 30 (3–0) inför 212 åskådare på Swedbank Park i Västerås den 15 april 2012 då hon inledde på bänken i tröja nummer 5 innan hon ersatte Emelie Marklund i den 75:e matchminuten. I den andra omgången var Sara uttagen i startelvan och hade lagkaptensbindeln då SSK körde över Bollstanäs SK med 4–0 hemma på Norrvalla IP. Det första målet för den nya klubben gjorde hon hemma mot Vasalunds IF (5–0) inför 231 åskådare på Norrvalla IP då hon slog in 4–0 i den 65:e matchminuten. Det blev spel i 22 matcher, varav 21 från start, för Sara Nordin då Sunnanå SK vann Norrettan, en poäng före IK Sirius FK, och därmed ställdes mot QBIK i kvalet till Damallsvenskan. Sara ledde som lagkapten Sunnanå SK i bägge kvalmatcherna och efter 1–1 på Tingvalla IP i Karlstad  säkrade man den 14 oktober 2012 avancemanget till landets högsta serie efter 4–0 i returmötet. Hon startade även två matcher i Svenska cupen under året. Det blev sammanlagt fyra mål för henne i Norrettan och förutom debutmålet så kom övriga mål hemma mot Umeå Södra FF (3–0), hemma mot Västerås BK 30 (4–0) och borta mot Vasalunds IF (5–1).

2013 blev Sara Nordins första säsong i Damallsvenskan och hennes första match i serien noterades i den andra omgången, borta mot Linköpings FC (1–1) inför 336 åskådare på Folkungavallen i Linköping. Sara inledde på bänken och ersatte 1–0-skytten Matilda Rosqvist, som spelat i AIK sedan 2016, i den 87:e matchminuten. Nykomlingen Sunnanå SK slutade på tolfte och sista plats i Damallsvenskan efter endast fem inspelade poäng. Sara Nordin spelade 20 seriematcher, varav 16 från start, och svarade för ett mål. Målet kom borta mot KIF Örebro DFF (1–6) den 24 augusti 2013 då hon reducerade till 1–3 i den 39:e matchminuten. Hon spelade även två matcher från start i Svenska cupen och svarade för ett mål borta mot Alviks IK (2–1) då hon blev stor matchhjälte efter sitt avgörande mål i förlängningen.

Den 30 januari 2014 meddelade KIF Örebro DFF att man skrivit kontrakt med Sara Nordin och hon spelade därmed kvar i Damallsvenskan då Närke-laget hade slutat på sjätte plats i tabellen under 2013. Tävlingsdebuten för KIF gjorde Sara i Svenska cupens åttondelsfinal, borta mot FC Rosengård (2–1) inför 150 åskådare på Malmö IP den 1 mars 2014 då hon inledde på bänken innan hon på stopptid ersatte Sanna Talonen.

Efter att ha suttit på bänken under de åtta första omgångarna av serien var det den 24 juni 2014 dags för allsvensk debut för KIF Örebro DFF då hon i tröja nummer 2 startade borta mot Kristianstads DFF (2–0) inför 471 åskådare på Vilans IP i Kristianstad. Sara ersatte avstängda mittbacken Maria Synnerdahl och spelade hela matchen i vad som var klubbens sjätte raka seger i Damallsvenskan. Ytterligare fem matcher på bänken följde innan hon återigen var tillbaka i startelvan i hemmamötet med just Kristianstads DFF (1–0) den 4 september 2014 då hon spelade hela matchen. I den kommande matchen, borta mot Piteå IF (0–1) drog Sara Nordin på sig ett rött kort i den 43:e matchminuten efter en frilägesutvisning och på den efterföljande frisparken slog June Pedersen in matchens enda mål. Det blev inga fler matcher för henne i Damallsvenskan under året då KIF Örebro DFF slutade på andra plats i tabellen, tolv poäng efter seriesegrarna FC Rosengård.

Under säsongen 2015 blev det mer speltid och Sara Nordin spelade elva matcher i Damallsvenskan, varav tio från start, då man slutade på femte plats i tabellen. Det blev även tre matcher från start i Svenska cupen under året, däremot ingen speltid då KIF Örebro DFF under hösten spelade i Uefa Women’s Champions League där man tog sig till åttondelsfinal. I januari 2016 bjöd Sunnanå SK in Sara Nordin för att träna med laget, men till slut valde hon att skriva på ett nytt kontrakt med KIF Örebro DFF. Under den första halvan av Damallsvenskan blev det endast spel i två matcher för henne, bland annat efter att hon brutit näsbenet i en träningsmatch på försäsongen borta mot Hammarby IF DFF (0–0). Under OS-uppehållet 2016 avslutade hon kontraktet med KIF Örebro DFF med anledning av begränsad speltid och i slutet av augusti skrev hon på för italienska ACF Fiorentina. Debuten i Serie A skedde borta mot FCF Como 2000 (4–0) inför 200 åskådare på Centro Sportivo Belvedere i Como den 1 oktober 2016 då hon spelade hela matchen i tröja nummer 5 under tränaren Sauro Fattoris ledning. Det blev sammanlagt fyra matcher, varav två från start, för Sara i Serie A då ACF Fiorentina vann serien, åtta poäng före ACF Brescia Calcio Femminile.

Under vintern 2016/17 vände hon åter till Sverige igen och det blev Umeå IK FF som blev hennes nya klubbadress. Debuten för UIK skedde i premiären av Elitettan, borta mot AIK (2–0) inför 228 åskådare på Skytteholms IP i Solna den 13 april 2017. Sara Nordin startade matchen i tröja nummer 5 under chefstränaren Robert Bergströms ledning och redan i den tredje minuten hade hon presenterat sig i målprotokollet då hon nickade in en hörna från Nikolina Lundin Lundström. Det blev 24 matcher från start och två mål då Umeå IK FF slutade på sjätte plats i Elitettan. Hennes andra mål kom hemma mot Holmalunds IF Alingsås (5–1) och hon spelade även en match från start i Svenska cupen under året.

I slutet av 2017 skrev Sara Nordin på för Åland United som spelade i finska Naisten Liiga. Debuten för det åländska laget skedde den 24 mars 2018 i seriepremiären då man tog emot Pallokissat (4–1) inför 187 åskådare i Eckeröhallen. Sara startade matchen i tröja nummer 8 under chefstränaren Samuel Fagerholms ledning innan hon ersattes av Selma Viktorsson i den 91:a minuten. Det första målet kom borta mot Ilves (2–0) inför 167 åskådare på Ratinan Stadion i Tammerfors den 5 maj 2018 då hon svarade för 1–0-målet i den 89:e matchminuten. Slutresultatet fastställdes för övrigt på stopptid av Jenny-Julia Danielsson som i början av december 2019 blev klar för AIK. Åland United slutade säsongen 2018 på tredje plats i Naisten Liiga, fem poäng efter PK-35 och fyra poäng efter HJK. Sara Nordin spelade 22 matcher från start och svarade för tre mål, förutom debutmålet så målade hon även borta mot Pallokissat (3–0) och hemma mot de blivande mästarna HJK (2–1). Sara spelade även en match i den inhemska cupen och svarade för två mål då Åland United mötte Pato (15–0) på bortaplan. Efter säsongen kom parterna överens om ett nytt avtal för 2019.

Åland United slutade även 2019 på tredje plats i Naisten Liiga, denna gång efter HJK och FC Honka. Sara Nordin spelade 18 seriematcher, varav 17 från start, och svarade för två mål. Målen kom borta mot IK Myran (4–0) och borta mot FC Honka (3–0). Sara Nordin bidrog även till Åland Uniteds långa cupresa i turneringen 2018/19. Hon spelade fem matcher under året, varav fyra från start, och svarade för två mål då Åland United tog sig fram till den avgörande finalmatchen mot HJK (0–1) inför 686 åskådare på Telia 5G Areena i Helsingfors den 7 juni 2019.

Sara Nordin har hittills spelat åtta U19/U17-landskamper, den senaste med U20-landslaget i oktober 2012. Debuten skedde med F16-landslaget i en träningslandskamp borta mot Norge (1–2) inför 221 åskådare på Nordsinni stadion i Hamar den 14 augusti 2009. Sara inledde på bänken i tröja nummer 17 under förbundskaptenen Marie Bengtssons ledning och hon ersatte AIK:s Therése Boström i den 70:e minuten.

Text: Stefan Mellerborg

Huvudpartners

Ligapartners dam

Affärspartners

Samhällspartner

Välgörenhetspartner

© AIK Fotboll 2024

Sök på AIK Fotboll