Treårskontrakt för Julia Laukström

2020.12.15, kl 19:00
AIK Fotboll har skrivit ett treårskontrakt med mittbacken Julia Laukström som kommer från klubbens F19-lag. 17-åriga Julia debuterade för damlaget under den gångna säsongen och avtalet mellan parterna sträcker sig över 2023.

– Jag är stolt över att kunna lyfta ännu en spelare från vår akademi till A-laget. Julia har allt för att kunna bli en riktigt bra mittback på seniornivå. Hennes fysik tillsammans med de taktiska och tekniska färdigheterna, kombinerat med en inre motivation för att hela tiden utvecklas gör att hon blir en spännande spelare att följa över tid, säger AIK Fotbolls sportchef Anne Mäkinen.

– Jag har varit AIK:are så länge jag kan minnas och därför är jag extra glad över att få skriva kontrakt med damlaget, det är något som alltid varit mitt mål. Jag är väldigt stolt över att få vara en del av denna vackra förening, säger Julia Laukström.

17-åriga Julia Laukström, född tisdagen den 8 april 2003 på Karolinska sjukhuset i Solna och uppväxt i födelsestaden samt i Upplands Väsby, började spela fotboll i moderklubben Bollstanäs SK då hon var fem år gammal. Hon inledde med klubbens F02-lag då det ännu inte fanns en årskull för 2003 och som elvaåring spelade hon med ett lag bestående av spelare födda 2001/2002. Julia gick hela vägen till representationslaget och A-lagsdebuten för Bollstanäs SK skedde i finalen av Victoria cup 2016/2017 mot Boo FF (5–1) inför 80 åskådare på Bollstanäs IP i Upplands Väsby den 13 september 2017. I motståndarlaget spelade de före detta AIK-spelarna Julia Edholm (tolv matcher 2015) och Elise Björnelius Leidersten (nio matcher 2020). Den riktiga tävlingsdebuten gjorde hon tre dagar senare då Bollstanäs SK mötte Enskede IK (4–2) inför 179 åskådare på Bollstanäs IP i den 20:e omgången av Division 1 Norra Svealand den 16 september 2017. Julia inledde på bänken i tröja nummer 6 under tränaren Kalle Fremdlings ledning och fick lite speltid då hon ersatte Anna Thim i den 90:e matchminuten. Julia satt även på bänken i den efterföljande hemmamatchen en vecka senare mot Gideonsbergs IF (3–0). Bollstanäs SK slutade på andra plats i tabellen, en poäng efter Ljusdals IF. Efter säsongen lämnade hon det gulgröna laget för svartgula AIK.

Under sommaren 2018 spelade Julia tre matcher med AIK:s F16-lag i distriktskvalet till SM och svarade för ett mål i finalen mot IF Brommapojkarna (5–1) den 24 augusti 2018 då hon fastställde slutresultatet i den 74:e matchminuten inför 122 åskådare på Skytteholms IP i Solna. I SM-slutspelet med AIK:s F16-lag spelade hon sammanlagt fem matcher, två i gruppspelet då AIK vann grupp D före Örebro SK Söder (5–0) samt Gideonsbergs IF (6–0) och sedan borta mot Torsångs IF (8–0) i kvartsfinalen på Torsångs IP i Dalarna den 6 oktober 2018 och båda matcherna under finalhelgen på Jernvallen i Sandviken, Gästrikland den 27-28 oktober 2018. AIK vann SM-guld efter att ha besegrat IFK Örby (3–0) inför 87 åskådare i semifinalen och Jitex BK med hela 8–1 i finalen inför 83 åskådare där Julia svarade för 7–1-målet i den 80:e matchminuten. Julia bar tröja nummer 16 i SM-slutspelet och hade i truppen sällskap av de nuvarande A-lagsspelarna Rosa Kafaji, Emma Becker, Piyatida Somkumpee, Serina Backmark och Arsema Weldai.

Den 12 september 2018 vann Julia Laukström finalen av Junior-DM efter att AIK besegrat Älvsjö AIK FF med 5–2 inför 70 åskådare på Älvsjö IP. AIK vände ett 1–2-underläge i paus till seger och Gnagets mål gjordes av Felicia Saving (2), Wilma Ljung Klingwall, Hanna Ekengren och Hanna Lundkvist. Under senhösten debuterade Julia för AIK:s F19-lag då man i Svenska Spel F19 Norra mötte Ljusdals IF (9–0) på Erik Hamréns plan i Ljusdal, Hälsingland den 23 september 2018 och Julia bar tröja nummer 16. Hon spelade även båda matcherna i det efterföljande SM-slutspelet då AIK inledningsvis föll i semifinalen mot FC Rosengård (2–3) inför 120 åskådare i inomhushallen Vinnarhallen på Bosön den 2 november 2018. Gnaget vann avslutningsvis bronsmatchen mot Umeå IK FF (5–4) inför 100 åskådare på Bosön den 3 november 2018.

Årsdebuten för F19-laget under 2019 skedde borta mot Hammarby IF FF (4–1) inför 100 åskådare på Hammarby IP i Stockholm i AIK:s andra match i Svenska Spel F19 Norra den 1 maj 2019 då hon spelade i tröja nummer 16. Det blev tre matcher för henne i serien då AIK slutade på tredje plats i tabellen, elva poäng efter Djurgårdens IF FF på den andra och sista slutspelsplatsen. Det blev tolv matcher för Julia i F17 Södra Svealand under 2019 då AIK slutade på andra plats i tabellen, fyra poäng efter Hammarby IF FF och en poäng före Djurgårdens IF FF andralag. Julia spelade i tröja nummer 16 och var lagkapten under året. Hon svarade för två mål, borta mot Älvsjö AIK FF (5–0) den 4 maj 2019 då hon fastställde slutresultat med en straffspark i den 79:e matchminuten och borta mot Smedby AIS (2–0) i Norrköping den 22 september 2019 då hon i den 32:a matchminuten gjorde bortalagets andra mål. I SM-slutspelet besegrades IK Uppsala Fotboll (3–1) i åttondelsfinalen den 5 oktober 2019 och Hammarby IF FF (3–2) i kvartsfinalen den 13 oktober 2019 innan Gnaget åkte ut i semifinalen den 19 oktober 2019. Semifinalen spelades borta mot Umeå IK FF (0–1) inför 84 åskådare på Umeå Energi Arena SOL i Umeå efter att hemmalaget avgjort genom Lisa Björk i den 85:e matchminuten. Julia spelade samtliga tre slutspelsmatcher med lagkaptensbindeln runt vänsterarmen.

Julia Laukström har spelat Gothia cup tre gånger, varav två gånger med AIK. 2017 var Bollstanäs SK med i F14-klassen och man vann grupp 8 efter två segrar och en oavgjord match. I A-slutspelet besegrade man därefter Järla IF (6–5 efter straffar) och IF Brommapojkarna (2–1) innan man i kvartsfinalen föll mot isländska Breiðablik (2–3) på Bravida Arenas konstgräs på Hisingen den 21 juli 2017 efter att BSK tappat en tvåmålsledning efter ett mål av Julia Laukström. 2018 kom AIK etta i grupp 2 i F16-klassen efter att vunnit samtliga tre matcherna mot norska Tiller 2 (3–0), mot Norrala IF (11–0) och mot amerikanska CCL Soccer Club (4–2 efter straffar). I A-slutspelet besegrade man Danmarks IF (6–3 efter straffar) och Boo FF (3–1) innan man föll mot afrikanska SKF Ghana (0–4) i kvartsfinalen på Frejaplan i Mölndal den 19 juli 2018. Julia Laukström svarade för två mål i Gothia cup, mot Norrala IF och mot Danmarks IF. 2019 hade AIK ett tungt år och åkte ut i B-slutspelet av F17E efter fyra raka förluster, den sista mot Djurgårdens IF FF (1–4) i B-kvartsfinalen på Valhalla IP i Göteborg den 18 juli 2019. Julia Laukström svarade för ett mål i turneringen 2019, mot Umeå IK FF.

2020 blev ett märkligt fotbollsår och Svenska Spel F19 Norra sköts upp till augusti som en följd av den världsomspännande pandemin covid-19 och serien spelades endast som en enkelserie för att hinna slutföras under kalenderåret. Julia Laukström spelade i tröja nummer 4 under året och det blev sammanlagt tio matcher och ett mål för henne då AIK slutade på femte plats i tabellen, under ledning av tränaren Zinar Spindari, och man missade därmed SM-slutspelet, som senare ställdes in som en följd av den markant ökande smittspridningen. Målet gjorde hon i premiären mot Kvarnsvedens IK (4–2) på Skytteholms IP den 9 augusti 2020 då hon nickade in 2–0-målet i den 36:e matchminuten med lagkaptensbindeln på vänsterarmen. Den 10 oktober 2020 var det dags för A-lagsdebut inför 50 åskådare på ett regnigt Älvsjö IP, sydväst om Stockholm, då serieledande AIK i den 20:e omgången av Elitettan ställdes mot Älvsjö AIK FF (4–2). Julia Laukström inledde matchen på bänken i tröja nummer 29 under chefstränarna Robert Lison Svanström och Caroline Sjöbloms ledning och det blev speltid då hon ersatte Clara Härdling i den 91:a matchminuten. Hon satt även på bänken i sex tävlingsmatcher under september och oktober, bland annat då AIK säkrade avancemanget till OBOS Damallsvenskan efter att ha besegrat Julias tidigare klubb Bollstanäs SK (5–1) hemma på Skytteholms IP den 24 oktober 2020.

Julia Laukström har hittills spelat två U17-landskamper. Landslagsdebuten skedde med det svenska F16-landslaget i Nordisk flickturnering mot Nederländerna (3–1) inför 647 åskådare på Ängevi i Svanesund på Orust den 2 juli 2019. Julia inledde på bänken i tröja nummer 3 under förbundskaptenen Pia Sundhages ledning innan hon ersatte Evelina Pettersson i den 84:e matchminuten. Julia startade fyra dagar senare landskampen mot England (0–1) inför 452 åskådare på Nösnäsvallen i Stenungsund, Bohuslän och byttes ut inför den andra halvleken. I de övriga två landskamperna mot Finland (2–1) och Island (7–6 efter straffar) satt Julia på bänken då Sverige slutade trea i turneringen. Julia var inte uttagen till truppen från början, men ersatte Saga Carlsson från Umeå IK FF som lämnade återbud. Hon hade under turneringen sällskap av AIK-spelarna Rosa Kafaji, Serina Backmark och Sefanit Luwam Samrawe.

Efter de spelade landskamperna sommaren 2019 har Julia varit kallad till tre samlingar med F17/03-landslaget. Den första genomfördes på Bosön, Stockholm 21-24 november 2019, men då lämnade hon återbud och den andra samlingen gjordes också på Bosön och gick av stapeln 15-19 januari 2020. Mellan den 31 augusti och den 3 september 2020 hölls ett centralt Tipselitläger på Bosön.

Text: Stefan Mellerborg

Huvudpartners

Ligapartners

Affärspartners

Samhällspartner

Välgörenhetspartner

© AIK Fotboll 2023

Sök på AIK Fotboll