AIK Royal Edition gör det kungliga inkluderande
AIK bildades 1891 för att alla skulle ha rätt att utöva idrott, och idén lever vidare i klubben i allra högsta grad. Att få röra sig och sporta är i AIKs ögon en mänsklig rättighet. För alla. Därför går alla intäkter från försäsongströjan AIK Royal Edition till att ge fler unga ekonomisk möjlighet att idrotta.
Årets försäsongströja har kungligt tema, men med en twist. Där kunglighet ofta förknippas med elitism, makt och pengar, vill AIK sända ett helt annat budskap: Alla AIK:are är kungar och drottningar.
- Att vara kung eller drottning är i första hand en attityd mer än ett ämbete. Alla AIK:are är kungliga i sitt sätt att vara. Från spelare i våra a-lag till knattelagen, funktionärer, ledare och supportrar. Oavsett vem du är eller varifrån du kommer. Alla har ett svartgult hjärta som pumpar kungligt, blått blod. Detta är temat för årets försäsongströja, säger Fredrik Söderberg, tf Klubbdirektör AIK Fotboll.
Det kungliga temat för även tankarna till det faktum att AIK står under kungligt beskydd och har flera supportrar från kungafamiljen.
- Vi är självklart glada över detta samtidigt som vi vill understryka att alla AIK:are är lika viktiga för klubben. Från kungliga slottet till stad, förort och landsbygd. Vi är överallt! Detta är styrkan med vår klubb. Detta är Allmänna Idrottsklubben, kommenterar Fredrik Söderberg.
AIK Royal Edition har en djupblå “Royal Blue” färg, baserad på den blå färgen i AIKs crest. Över bröstet syns även en karta över Stockholm som ett hommage till hemstaden och att man är alla Stockholmares klubb, även om Solna och blå linjen ligger extra nära hjärtat. Klubbmärket är upphöjt på en bas av tjock blå sammet.
Klubbnamnet återfinns i guld på bröstet och tröjan har gula och guldfärgade detaljer. AIK Royal Edition är baserad på modellen Nike Dri-FIT Adv.
Försäsongströjan släpps till försäljning fredagen den 25 februari, kl 10:00 på aikshop.se där den kommer kunna köpas enligt principen “först till kvarn” till en kostnad av 1 099 kronor styck.
Alla intäkter från försäljningen går oavkortat till Stadium Sports Camp, som är ett icke vinstdrivande bolag med mål att sätta ungdomar i rörelse och ge dem tillgång till sport.
Nedladdningsbara bilder
https://we.tl/t-djzBbCFfdL