Kontakta oss

Har du synpunkter på AIK Fotbolls verksamhet, vill göra en adressändring eller få information om något som har med AIK Fotboll att göra? Då kan du kontakta oss på adresserna nedan. Våra e-postadresser skrivs förnamn.efternamn@aikfotboll.se (glöm inte att ersätta å, ä, ö med a, a, o).

Information angående sportkontorets öppettider samt vilka helgdagar det håller stängt står längre ner på sidan.

Allmänna frågor (måndag – fredag 9-16)
Växel 08 – 735 96 50.

Ledning

Manuel Lindberg
Klubbdirektör och VD
070 – 843 18 91
manuel.lindberg@aikfotboll.se

Fredrik Söderberg
Vice Klubbdirektör och Vice VD
073 – 150 01 28
fredrik.soderberg@aikfotboll.se

Håkan Strandlund
Finansdirektör
070 – 431 12 61
hakan.strandlund@aikfotboll.se

Företagsförsäljning/Sponsring
David Ridderdal
Säljare
070 – 994 18 91
david.ridderdal@aikfotboll.se

Melker Karlsson
Säljare
073 – 334 99 64
melker.karlsson@aikfotboll.se

Nicole Bertilsson
Partner- och leveransansvarig
073 – 975 61 73
nicole.bertilsson@aikfotboll.se

Biljetter & Årskort
Hannah Malmqvist
Vikarierande biljettansvarig
076 – 626 18 91
hannah.malmqvist@aikfotboll.se

Jakob Odmark (föräldraledig)
Biljettansvarig
070 – 585 18 91
jakob.odmark@aikfotboll.se
* Generella frågor kring biljetter och årskort: biljett@aikfotboll.se

Match och Event
Henrik Koch
Evenemang- och säkerhetschef
070 – 431 12 41
henrik.koch@aikfotboll.se

Kommunikation
Tobias Larsson
Kommunikationschef
070 – 431 12 01
tobias.larsson@aikfotboll.se

Stefan Mellerborg
Informationsansvarig och presskontakt a-lag / press officer
070 – 431 12 76
stefan.mellerborg@aikfotboll.se

Olle Östman
Kommunikatör
070 – 911 17 95
olle.ostman@aikfotboll.se

Filip Wiklund
Kommunikatör
070 – 859 18 91
filip.wiklund@aikfotboll.se

Max Schüllerqvist
Projektledare AIK media
max.schullerqvist@aikfotboll.se

Ekonomi
Håkan Strandlund
Finansdirektör
070 – 431 12 61
hakan.strandlund@aikfotboll.se

Marie Berggren
Redovisningsekonom AIK Fotboll AB
070 – 842 18 91
marie.berggren@aikfotboll.se

Fredrik Åberg
Redovisningsekonom AIK Merchandise
Kundfakturor AIK Fotboll AB / AIK Merchandise
070 – 431 12 52
fredrik.aberg@aikfotboll.se

Lön & HR-koordinator
Liw Pärnerklint
070 – 999 17 44
liw.parnerklint@aikfotboll.se

IT
John Skärlund
IT-ansvarig
070 – 431 12 95
john.skarlund@aikfotboll.se

SLO (Supporter Liaison Officer)
Daniel Norlander
Strategisk SLO
070 – 431 12 14
daniel.norlander@aikfotboll.se

John Skärlund
SLO
070 – 431 12 95
slo@aikfotboll.se

Sport Herr
Henrik Jurelius
Sportchef / Director of Sports
08 – 735 96 50
henrik.jurelius@aikfotboll.se

Peter Wennberg
Teknisk direktör
08 – 735 96 50
peter.wennberg@aikfotboll.se

Tobias Ackerman
Scoutingchef / Head scout
070 – 431 12 56
tobias.ackerman@aikfotboll.se

Thomas Thudin
Koordinator
073 – 673 54 94
thomas.thudin@aikfotboll.se

Sport Dam
Herish Sadi
Tillförordnad sportchef
070 – 998 1891
herish.sadi@aikfotboll.se

Tim Tegnér
Lagledare
tim.tegner@aikfotboll.se

Sport Ungdom / Utveckling
Chef Barn och Ungdom: Dennis Hörtin, dennis.hortin@aikfotboll.se
Akademichef pojk: Johannes Wiklund, johannes.wiklund@aikfotboll.se
Akademichef flick: Herish Sadi, herish.sadi@aikfotboll.se

di@aikfotboll.se

Koordinator: Roger Wikström, roger.wikstrom@aikfotboll.se, 070 – 431 12 49
Utvecklingschef akademi pojk: –
Utvecklingschef akademi flick: Malin Ericsson, malin.ericsson@aikfotboll.se
Utvecklingschef 8-12: Mark O’Sullivan, mark.osullivan@aikfotboll.se
Utvecklingschef 13-19: James Vaughan, james.vaughan@aikfotboll.se
Forskning och utveckling: Dennis Hörtin, dennis.hortin@aikfotboll.se
Värdegrundsansvarig: Max Bergander, max.bergander@aikfotboll.se, 073 – 531 12 00
Ekonomi U: Tewfik Delayah, tewfik.delayah@aikfotboll.se, 070 – 431 12 10
Administration U: Jens Dahlström, jens.dahlstrom@aikfotboll.se

AIK Fotboll
Postadress: Box 3090, 169 03 Solna
Besöksadress: Evenemangsgatan 31, 169 79 Solna
Telefon: 08 – 735 96 50
Fax: 08 – 735 96 79
E-post: fotboll@aikfotboll.se
Bankgiro: 5273 – 7137

Öppettider
Måndag – Fredag kl 09:00 – 16:00.

Telefontider för växelnummer 08 – 735 96 50: Måndag – Fredag kl 09:00 – 16:00.
Kontakta oss på våra direktnummer, som finns längre upp på sidan, under sportkontorets övriga öppettider.

AIK Fotbolls sportkontor håller stängt följande helgdagar under 2022
1 januari (Nyårsdagen)
6 januari (Trettondag jul)
15 april (Långfredag)
18 april (Annandag påsk)
26 maj (Kristi Himmelsfärd)
27 maj (Dag efter Kristi Himmelsfärd)
6 juni (Sveriges nationaldag)
24 juni (Midsommarafton)
4 november (Dag före Alla helgons dag)
24 december (Julafton)
25 december (Juldagen)
26 december (Annandag Jul)
31 december (Nyårsafton)

AIK Fotbolls sportkontor stänger kl 12:00 följande dagar under 2022
5 januari (Trettondagsafton)
14 april (Skärtorsdag)
25 maj (Dag före Kristi Himmelsfärd)
* Öppettiderna kan komma att korrigeras vid hemmamatch i direkt anslutning till helgdagen.

Butiker
AIK Shop
AIK Shop ligger i Friends Arena vid södra entrén, mitt emot Mall of Scandinavia i Solna.
Telefon: 08 – 735 96 87

Webbshop
Telefon: 08 – 735 96 82
E-post: order@aikshop.se

Öppettider för AIK Shop
Ordinarie öppettider
Söndag – Tisdag, stängt
Onsdag – Fredag, kl 10:00 – 18:00
Lördag, kl 10:00 – 15:00

Huvudpartners

Ligapartners

Affärspartners

© AIK Fotboll 2022

Sök på AIK Fotboll