Kontakta oss

Har du synpunkter på AIK Fotbolls verksamhet, vill göra en adressändring eller få information om något som har med AIK Fotboll att göra? Då kan du kontakta oss på adresserna nedan. Våra e-postadresser skrivs förnamn.efternamn@aikfotboll.se (glöm inte att ersätta å, ä, ö med a, a, o).

Information angående sportkontorets öppettider samt vilka helgdagar det håller stängt står längre ner på sidan.

Allmänna frågor (måndag – torsdag 9-12)
Växel 08 – 735 96 50.

Ledning
Björn Wesström
Klubbdirektör och VD
08 – 735 96 50
bjorn.wesstrom@aikfotboll.se

Fredrik Söderberg
Vice Klubbdirektör
073 – 150 01 28
fredrik.soderberg@aikfotboll.se

Håkan Strandlund
Finansdirektör
070 – 431 12 61
hakan.strandlund@aikfotboll.se

Företagsförsäljning/Sponsring
Lisette Andersson
Sales & Event Coordinator
073 – 151 91 42
lisette.andersson@aikfotboll.se

David Ridderdal
Sales associate
070 – 994 18 91
david.ridderdal@aikfotboll.se

Melker Karlsson
Sales associate
073 – 334 99 64
melker.karlsson@aikfotboll.se

Biljetter & Årskort
Jakob Odmark
Biljettkoordinator
073 – 585 18 91
jakob.odmark@aikfotboll.se
* Generella frågor kring biljetter och årskort: biljett@aikfotboll.se

Match och Event
Henrik Koch
Evenemang- och säkerhetschef
070 – 431 12 41
henrik.koch@aikfotboll.se

Kommunikation
Tobias Larsson
Kommunikationschef
070 – 431 12 01
tobias.larsson@aikfotboll.se

Stefan Mellerborg
Informationsansvarig och presskontakt a-lag / press officer
070 – 431 12 76
stefan.mellerborg@aikfotboll.se

Olle Östman
Kommunikatör
070 – 911 17 95
olle.ostman@aikfotboll.se

Andrius Vaskevicius
Grafisk formgivare
076 – 854 03 83
andrius.vaskevicius@aikfotboll.se

Ekonomi
Håkan Strandlund
Finansdirektör
070 – 431 12 61
hakan.strandlund@aikfotboll.se

Anna Sandahl
Redovisningsekonom AIK Fotboll AB
070 – 431 12 93
anna.sandahl@aikfotboll.se

Ann Fondin
Redovisningsekonom AIK Merchandise
Kundfakturor AIK Fotboll AB / AIK Merchandise
070 – 431 12 52
ann.fondin@aikfotboll.se

Lön & HR-koordinator
Liw Pärnerklint
070 – 999 17 44
liw.parnerklint@aikfotboll.se

IT
John Skärlund
IT-ansvarig
070 – 431 12 95
john.skarlund@aikfotboll.se

SLO (Supporter Liaison Officer)
Daniel Norlander
Strategisk SLO
070 – 431 12 14
daniel.norlander@aikfotboll.se

John Skärlund
SLO
070 – 431 12 95
slo@aikfotboll.se

Sport Herr
Henrik Jurelius
Sportchef / Director of Sports
08 – 735 96 50
henrik.jurelius@aikfotboll.se

Tobias Ackerman
Scoutingchef / Head scout
070 – 431 12 56
tobias.ackerman@aikfotboll.se

Thomas Thudin
Koordinator
073 – 673 54 94
thomas.thudin@aikfotboll.se

Sport Dam
Anne Mäkinen
Sportchef / Director of Sports
070 – 141 42 80
anne.makinen@aikfotboll.se

Sport Ungdom / Utveckling
Sportchef U/J:
Chefstränare AIK Ungdomsakademi pojk:
Koordinator U: Roger Wikström, 070 – 431 12 49
Akademichef pojk / personalchef: Johannes Wiklund, 070 – 431 12 23
Akademichef flick: Malin Ericsson
Chef barn och ungdomsverksamhet / Forskning och utveckling: Dennis Hörtin
Turneringsansvarig U: Riki Simic, 070 – 431 12 68
Kommunikation/information U: Tanne Nelson, tanne.nelson@aikfotboll.se
Marknad U: Diyar Dawod, diyar.dawod@aikfotboll.se
Värdegrundsansvarig: Max Bergander, 073 – 531 12 00
Ekonomi U: Tewfik Delayah, 070 – 431 12 10, tewfik.delayah@aikfotboll.se
Arrangemang U: Amina Abbas, 070 – 431 12 16
Administration U: Jens Dahlström, jens.dahlstrom@aikfotboll.se

AIK Fotboll
Postadress: Box 3090, 169 03 Solna
Besöksadress: Evenemangsgatan 31, 169 79 Solna
Telefon: 08 – 735 96 50
Fax: 08 – 735 96 79
E-post: fotboll@aikfotboll.se
Bankgiro: 5273 – 7137

Öppettider
Måndag – Torsdag kl 09:00 – 12:00.

Telefontider för växelnummer 08 – 735 96 50: Måndag – Torsdag kl 09:00 – 12:00.
Kontakta oss på våra direktnummer, som finns längre upp på sidan, under sportkontorets övriga öppettider.

AIK Fotbolls sportkontor håller stängt följande helgdagar under 2020
1 januari (Nyårsdagen)
6 januari (Trettondag jul)
10 april (Långfredag)
13 april (Annandag påsk)
1 maj
21 maj (Kristi Himmelsfärd)
22 maj (Dag efter Kristi Himmelsfärd)
6 juni (Sveriges nationaldag)
19 juni (Midsommarafton)
30 oktober (Dag före Alla helgons dag)
24 december (Julafton)
25 december (Juldagen)
26 december (Annandag Jul)
31 december (Nyårsafton)

AIK Fotbolls sportkontor stänger kl 12:00 följande dagar under 2020
9 april (Skärtorsdag)
30 april Valborgsmässoafton
20 maj (Dag före Kristi Himmelsfärd)
* Öppettiderna kan komma att korrigeras vid hemmamatch i direkt anslutning till helgdagen.

Butiker
AIK Shop
AIK Shop ligger i Friends Arena vid södra entrén mitt i mot Mall of Scandinavia i Solna.
Telefon: 08 – 735 96 87

Webbshop
Telefon: 08 – 735 96 82
E-post: order@aikshop.se

Öppettider för AIK Shop
Ordinarie öppettider
Måndag – Fredag, kl 10:00 – 19:00
Lördag, kl 10:00 – 16:00
Matchdagar minst fyra timmar innan avspark och en timme efter slutsignal.

Exklusiva partners

Ligapartners

© AIK Fotboll 2020

Sök på AIK Fotboll