Supporterinformation: AIK – Kalmar FF (herr)
Söndagen den 19 april tar AIK emot Kalmar FF hemma på nationalarenan, Strawberry Arena. Matchen tillhör omgång 3 av Allsvenskan 2026 och avspark sker kl 14:00. Storpublik väntas till matchen, så vi rekommenderar att du anländer till arenan i god tid innan avspark. Nedan följer information för att underlätta ditt besök.
Vad?
AIK – Kalmar FF. Allsvenskan 2026, omgång 3.
När?
Söndagen den 19 april. Avspark sker kl 14:00.
Var?
Nationalarenan, Strawberry Arena. Underlaget är hybridgräs.
Hur köper jag biljett?
Enklaste sättet att köpa biljett är via knappen nedan. I mån av plats kommer det även att finnas möjlighet att köpa biljetter i biljettluckan i Strawberry Arena (som är belägen mellan Entré B och AIK Shop) som öppnar två timmar före avspark.
Mer information inför ditt besök hittar du längre ner på sidan.
Vad bör jag tänka på innan jag beger mig till arenan?
Se till att ha din biljett redo innan du beger dig till arenan, oavsett om du har valt att få din biljett i appen AIK+ eller som en E-biljett (PDF). Mer information hittar du i din bokningsbekräftelse som du fick på epost i samband med ditt köp.
App-biljett: Om du har valt App-biljett som leveranssätt finns dina biljetter i appen AIK+, alternativt AXS app. E-biljett: Dina biljetter har skickats i pdf-format till din mailadress. Hittar du inte din biljett, kolla till att börja med i din skräppost. AIK+ laddar du ner gratis till din telefon här (iPhone/Apple) eller här (Android/Google Play).
Entréerna öppnar kl 12:45 (d v s 75 minuter innan avspark). Kom i tid till arenan för att undvika trängsel och långa köer. Visitation förekommer i alla entréer. På Norra stå och på bortasektionen är det fullskalig visitation. Övriga entréer är det selektiv visitation.
För dig som har årskort men har fått förhinder till matchen – se till att dela din årskortsplats med en vän, så att vi kan fylla upp läktarna med så många AIK:are som bara möjligt. En guide för hur du går till väga för att dela din plats finner du här.
Hur tar jag mig till och från Strawberry Arena?
Tunnelbana till/från Solna centrum. Pendeltåg till/från Solna station. Tre extra pendeltåg har satts in efter matchen. Planera din resa på SL:s hemsida.
Personbil: Det kommer att finnas parkeringsmöjligheter i Westfield Mall of Scandinavias parkeringsgarage, men observera att den är begränsad. Övriga parkeringsmöjligheter hänvisas till Solna centrum och kringområden. Vi rekommenderar dock att ni ställer bilen hemma.
Färdtjänst: Avstigning vid Quality Hotel Strawberry Arena, Råsta Strandväg 1.
Vilken entré ska jag gå till?
Läktare 1
Östra – Entré G
Västra – Entré A eller C
Norra (AIK-klacken) – Entré E och F
Norra Ungdom – Entré G
Södra (Familjeläktaren) – Entré A
Rullstol Norra – Entré F
Rullstol Östra – Entré G
Rullstol Södra (Familjeläktaren) – Entré A
Bortaklack – Gate 1
Läktare 2
Östra – Entré K
Norra övre/Övre kant – Entré Ex och Fx
Föreningsläktaren – Entré K
Klubbstol – B
Premium – B
Loge – L (via Quality Hotel Friends)
Kan jag röra mig fritt runt arenan?
Ja, det kommer inte vara några avspärrningar runt arenan denna match.
Vad gäller inne på arenan?
Bollnät kommer sitta uppe framför den södra och norra läktaren (bakom målet) under hela matchen.
Vi tillåter mjuka väskor som har en max storlek på 40x40x20 cm. Observera att inga hårda och/eller större väskor än 40x40x20 cm är tillåtna att ta med sig in på arenan.
Det accepteras inte några andra lags matchtröjor på Norra Stå. Bär man plagg från något annat lag än AIK lag riskerar man att bli flyttad till en annan läktarsektion.
Observera att användande av pyrotekniska pjäser och andra ordningsstörningar är förbjudet enligt lag. Läs mer om vad som gäller inne på arenan här.
Det finns inga rökrutor i anslutning till arenan, detta för att undvika eventuell trängsel.
Finns det några aktiviteter i anslutning till matchen?
AIK:s maskot Gnagis är givetvis på plats. Du träffar på Gnagis i anslutning till Familjeläktaren.
Finns det något 50/50-lotteri till matchen?
Ja, stötta AIK Ungdomsfotboll och var samtidigt med om chansen att vinna upp till 50 000 kr. Du kan antingen köpa din lott digitalt, eller av våra ungdomslag som rör sig runt om arenan.
Kommer taket vara öppet eller stängt?
Ambitionen, i enlighet med AIK Fotbolls takpolicy, är att taket ska vara öppet. Om det dock föreligger befogad risk att matchen på grund av vädret inte kommer kunna genomföras, eller att domaren av något skäl så förordar, skall taket stängas.
Vad finns det för möjligheter till förtäring i anslutning till matchen?
Utökad information om mat- och dryckesutbudet på Strawberry Arena har vi samlat på den här sidan.
Är AIK Shop öppet?
Ja, AIK Shop i arenan (vid Putte Kocks plats 2) slår upp portarna kl 11:00 och har öppet till en timme efter slutsignalen. Från och med halvtid kommer det gå att ta sig in i butiken från läktarplats. Observera att under den tiden kommer entrén från Putte Kocks plats att hållas stängd.
Kolla in utbudet i förväg på AIKshop.se.
SLO:er på plats?
John Skärlund: +46 70 853 1891
Mathias Johansson.
Ted Hedström
För kontakt med SLO innan matchdag, mejla slo@aikfotboll.se.
SLO uppmanar: Vänligen respektera att all skadegörelse, inkl klistermärken, faktureras er klubb. Vi uppmanar kraftfullt också även alla att avstå från s.k. ”bangers”, vare sig det gäller samling, marsch eller på arenan. Vi har upprepat dokumenterade hörselskador samt traumatiska upplevelser på personal och supportrar, vilket inte är acceptabelt.
Finns det något annat sätt att se matchen?
Allsvenskan 2026 sänds hos TV4. Registrera dig via länken för att ta del av ett specialerbjudande som även innebär att du stödjer AIK Fotboll ekonomiskt.
Något annat som är värt att veta inför matchen?
Följ oss gärna i våra sociala kanaler. Där får du uppdateringar före, under och efter alla våra matcher – det bästa sättet att alltid vara uppdaterad kring vad som händer i klubben.
AIK Fotboll önskar varmt välkomna till söndagens match!





