AIK Fotboll värvar Linus Carlstrand
AIK Fotboll är överens med Östers IF gällande en omgående transfer av den 21-årige forwarden Linus Carlstrand, och avtalet mellan parterna sträcker sig till och med den 31 december 2030. Linus har hittills spelat 51 matcher i Allsvenskan och kommer bära tröja nummer 9 i AIK. Han är uttagningsbar när han bekräftats spelklar av det Svenska Fotbollförbundet.



– Linus är en mycket intressant svensk forward med en tilltalande spelarprofil. Han är skicklig på att effektivt attackera ytan bakom motståndarnas backlinje och utöva hård press i försvarsspelet. Dessutom rör han sig bra i straffområdet, vilket gör att han konsekvent tar sig till farliga målchanser. Utöver det ser vi en stor outnyttjad potential hos honom och ser fram emot att ha honom hos oss och vidareutveckla honom, säger AIK Fotbolls rekryteringschef, Miika Takkula.
– Att vara klar för AIK känns sjukt bra. Jag har redan fått ett riktigt bra intryck av hela klubben och gillar stämningen och känslan som är på Karlberg. Jag är väldigt taggad på att kliva ut på träningsplanen med grabbarna och inte minst att få kliva ut på ett kokande Strawberry Arena. Ser minst sagt fram emot att kunna bidra och utvecklas i den här klubben, säger Linus Carlstrand.
Spelarfakta:
21-årige Linus Carlstrand föddes tisdagen den 31 augusti 2004 på Östra sjukhuset i Göteborg. Han växte upp i Högsbohöjd i Göteborgs kommun och i Vallda i Kungsbacka kommun i norra Hallands län. Linus kommer från en fotbollsspelande familj där både hans far Lars-Gunnar Carlstrand och farfar Gunnar Carlstrand spelade allsvensk fotboll på västkusten. Som femåring började Linus spela fotboll i moderklubben Lerkils IF från Vallda, bildad 1939. Linus spelade kvar i moderklubben fram till 2015 då han flyttade till Göteborgs Atlet- & Idrottssällskap och det blev tre säsongers ungdomsfotboll i Gais innan han som trettonåring bytte till IFK Göteborg.
I IFK Göteborg spelade Linus med P17- och P19-laget innan det den 27 juni 2022 blev debut för A-laget då IFK Göteborg inför 6 194 åskådare på Studenternas i Uppsala ställdes mot IK Sirius FK (2–1) i Allsvenskans elfte omgång. Linus inledde på bänken i tröja nummer 16 och djupt in på stopptid ersatte han Hosam Aiesh under ledning av chefstränaren Mikael Stahre. AIK:s guldtränare från 2009 hade fyra dagar innan matchen i Uppsala pratat med Linus och sagt åt honom att vara beredd på att det kunde bli tävlingsdebut på Studenternas. Det blev sammanlagt fem inhopp i Allsvenskan under 2022, då IFK Göteborg slutade på åttonde plats i tabellen. Under sommaren lyftes Linus upp från juniorlaget till A-laget då han signerade ett nytt kontrakt. 2023 inledde han säsongen med A-laget då IFK Göteborg inte tog sig vidare från gruppspelet i Svenska cupen och Linus hoppade in i samtliga tre matcherna. Det blev 16 matcher i Allsvenskan under 2023, varav fem från start, då IFK slutade på 13:e plats i tabellen. Han adderade under hösten även spel i en match i den andra omgången av Svenska cupen 2023/2024. Under transferfönstret i augusti 2023 lånades Linus ut till Superettans serieledare Utsiktens BK under resten av säsongen för att få mer speltid.
Debuten för Utsiktens BK skedde den 17 september 2023 då de mötte Giffarna Sundsvall (0–1) inför 6 601 åskådare på NP3 Arena i Sundsvall. Chefstränaren Bosko Orovic tog ut Linus i startelvan och han spelade hela matchen i tröja nummer 7. Det blev spel i sex matcher, varav fyra från start, för Utsikten under hösten då de slutade på tredje plats i Superettan. Han svarade för ett mål, och det målet kom borta mot Örebro SK (1–5) inför 2 938 åskådare på Behrn Arena i Örebro den 28 september 2023. Linus slog då in matchens sista mål i den 79:e matchminuten efter att ha fått en passning av Emir Bosnic. Linus spelade inte i kvalet mot IF Brommapojkarna, som Utsiktens BK förlorade med sammanlagt 0–7 efter att alla målen kommit i det första mötet, då han återvände till IFK Göteborg.
2024 representerade Linus både IFK Göteborg i Allsvenskan, då laget för andra säsongen i rad slutade på 13:e plats i tabellen, och också Västra Frölunda IF i Division 2 Västra Götaland då Blåvitt hade ett samarbete med klubben. Det blev 16 matcher med IFK Göteborg i Allsvenskan, varav tre från start, och ett mål under säsongen.
Målet kom hemma på Gamla Ullevi i Göteborg mot IK Sirius FK (1–1) den 17 augusti 2024 då han som inhoppare fastställde slutresultatet i den 72:a matchminuten efter att ha fått en passning från den tidigare AIK-spelaren Paulos Abraham.
I Division 2 Västra Götaland svarade Linus för nio mål i de tolv matcher från start som han spelade då Västra Frölunda IF slutade på sjätte plats i tabellen. Debuten för Frölunda kom i den andra omgången den 7 april 2024 då man tog emot Laholms FK (4–1) inför 175 åskådare på Näset Yuncture Arena i Västra Frölunda. Linus Carlstrand startade matchen i tröja nummer 19 under ledning av chefstränaren Marcus Lantz och det dröjde endast till den 13:e matchminuten innan han svarade för sitt första mål när han gjorde 1–0. Under våren 2024 blev det även spel i två cupmatcher för IFK Göteborg och under hösten 2024 en match för Blåvitt i Svenska cupen.
2025 tog sig IFK Göteborg fram till semifinal mot Malmö FF (2–3) i Svenska cupen och Linus spelade tre matcher, varav en från start. Inför säsongen inledde IFK Göteborg ett samarbete med Ljungskile SK och Linus Carlstrand sattes upp på lånelistan, vilket innebar att han var tillgänglig för spel i tävlingsmatcher med båda klubbarna. I Allsvenskan med Blåvitt blev det 14 inhopp när laget slutade på fjärde plats i tabellen. Med Ljungskile SK i Ettan Södra spelade Linus tio matcher, och han svarade för tolv mål och två målgivande passningar, då klubben slutade på första plats i tabellen och därmed kvalificerade dig för Superettan. Debuten för Ljungskile SK kom den 14 juni 2025 när man mötte FC Rosengård 1917 (2–0) inför 130 åskådare på Rosengårds IP i Malmö. Linus startade matchen i tröja nummer 18 och svarade för båda målen i matchen. 1–0 kom på nick i den 23:e matchminuten då han förvaltade Mehmet Uzels inlägg, och 2–0 kom i den 88:e matchminuten då Linus assisterades av den nuvarande AIK-spelaren Adrian Helm.
I januari 2026 skrev Linus på att kontrakt med Östers IF som gällde över säsongen 2029 och debuten för Växjöklubben skedde den 21 februari 2026 då Östers IF i den första gruppspelsmatchen av Svenska cupen 2025/2026 tog emot Örebro SK (3–3) inför 1 113 åskådare på Sportfältet Teleborg hemma i Växjö. Linus Carlstrand var av chefstränaren Max Mölder uttagen som central forward i en 4-3-3-uppställning bredvid bland annat den före detta AIK-spelaren Oscar Uddenäs och bar tröja nummer 9. Östers IF tog en tidig 2–0-ledning, men ÖSK vände genom tre mål av Karl Holmberg, samtliga straffsparkar, innan Daniel Ask med sitt andra mål för eftermiddagen fastställde slutresultatet från straffpunkten på tilläggstid. Linus byttes i debuten ut i den 79:e matchminuten då han ersattes av Joel Voelkerling Persson. Det blev även starter i de två kommande cupmatcherna mot IK Brage (4–1) och Hammarby (0–7) när Östers IF slogs ut efter att ha kommit tvåa i grupp 2.
Superettan inleddes för Östers IF den 3 april 2026 då man begav sig till klassiska Olympia i Helsingborg för ett möte med Helsingborgs IF (1–4) inför 9 868 åskådare. Linus Carlstrand var dock inte med då han var avstängd efter ett rött kort i genrepet mot IF Elfsborg (1–3) på Nordic Wellness Arena på Hisingen i Göteborg den 26 mars 2026.
Träningsmatchen spelades på neutral plan eftersom Svenska Fotbollförbundet hade bokat Borås Arena med anledning av de kommande U21-landskamperna. Linus kvitterade till 1–1 på nick efter en hörna i den 14:e matchminuten. Knappt fem minuter senare drog Linus på sig en frispark i hemjobbet och fick syna det gula kortet, men efter en diskussion mellan domarna så ändrades det till ett rött kort. Svenska Fotbollförbundets disciplinnämnd bedömde att det röda kortet skulle generera en avstängning i en match, vilket ledde till att den före detta AIK-spelaren Christian Kouakou istället spelade nia för Östers IF i seriepremiären mot mjölkkossan. Debuten för Linus i landets näst högsta serie skedde därför först i den andra omgången då Östers IF den 11 april 2026 tog emot Örebro SK (0–0) inför 4 287 åskådare på Spiris Arena i Växjö och han spelade hela matchen.
Det första målet kom i den tredje omgången då Östers IF den 20 april 2026 mötte IK Oddevold (2–1) på Nordic Wellness Arena på Hisingen. Matchen flyttades från Uddevalla till Göteborg då gräset på Rimnersvallen för andra matchen i rad inte blev godkänt för spel. Linus startade matchen inför de 407 åskådarna på plats och i den första minuten av den andra halvleken kvitterade han till 1–1, framspelad av Daniel Ask. Det blev 18 tävlingsmatcher för Linus i Östers matchtröja, varav 16 från start, och han svarade för tio mål och två målgivande passningar. De tio målen ger Linus en andraplats i Superettans skytteliga då han noterat två mål färre än skytteligaledaren Christian Wagner från Sandvikens IF. Östers IF låg efter 16 spelade omgångar på sjätte plats i tabellen, sex poäng bakom serieledande IFK Norrköping FK, och endast målskillnad skiljde Östers IF från Östersunds FK på en allsvensk kvalplats.
Det har hittills blivit spel i tre U19-landskamper för Sverige. Debuten skedde den 9 juni 2022 då det svenska P18-landslaget i en 3-nationsturnering mötte Ungern (1–0) inför 415 åskådare på Vävarevallen i Skene i Västergötland. Linus inledde på bänken i tröja nummer 18 under ledning av förbundskaptenen Viktor Eriksson och ersatte Albin Ahlstrand i den 62:a matchminuten. 19 minuter senare svarade Linus för landskampens enda mål. ”Målet, det var nog det skönaste jag upplevt, i min första landskamp, större kan det inte bli” kommenterade matchhjälten målet efter slutsignalen. Linus har även spelat i den stora ungdomsturneringen Gothia cup, bland annat 2016 med Gais då han svarade för fem mål, samt 2019 då IFK Göteborg tog sig fram till semifinal mot IF Brommapojkarna (1–2) på Mjörnvallen i Alingsås i SEF Trophy och han svarade för två mål i turneringen.
Linus farfar Gunnar spelade allsvensk fotboll för Gais i början av 1950-talet och Linus far Lars-Gunnar representerade i Allsvenskan Västra Frölunda IF och IF Elfsborg. Två dagar innan Linus Carlstrand föddes tog AIK i Allsvenskan emot Helsingborgs IF (2–2) inför 10 480 åskådare på Råsunda Fotbollstadion i Solna. AIK kom tillbaka till en poäng trots underlägen med både 0–1 och 1–2 efter mål av Stefan Ishizaki och Niklas Sandberg. Ett av målen för bortalaget gjordes av Christian Järdler, nybliven manager för Linus Carlstrands tidigare klubb Östers IF. Poängen hjälpte dock inte AIK tillräckligt mycket, då man knappt tre månader senare åkte ur Allsvenskan för fjärde gången genom tiderna.





