-
Publik18 882
-
DomareAndreas Ekberg, Lund
-
Ass. Domare 1Peter Magnusson, Stockholm
-
Ass. Domare 2Tobias Wärn, Motala
-
FjärdedomareMohamed Nablsi, Gävle
Mållöst i toppmötet
Det allsvenska toppmötet mellan AIK och Örebro SK slutade 0-0 inför 18 882 åskådare på Friends Arena. Nu följer ett längre EM-uppehåll innan AIK i slutet av juni kliver in i Uefa Europa Leagues kvalspel.
AIK kom till spel utan ordinarie målvakten Patrik Carlgren (skada) och främste målskytten Carlos Strandberg (avstängd), i mål återfanns istället Oscar Linnér, och i anfallet spelade Fredrik Brustad jämte Denni Avdić. Brustad tvingades dock att kliva av efter bara knappt tolv minuter, efter att ha skadat sin vänstra axel i en duell. Matchen fick ett ganska långt avbrott i samband med Brustads skada, vilket lite ryckte sönder en annars jämn och lovande matchinledning.
Det var händelserikt redan från start, och redan innan Brustads skada hade AIK åstadkommit ett par skapliga målchanser, bland annat ett skott från Anton Salétros som ÖSK-målvakten Jacob Rinne tvingades släppa en farlig retur på. Annars var de inledande 20-25 minuterna av första halvlek en ganska jämn tillställning där båda lagen spelade en konstruktiv och kreativ fotboll, och lyckades åstadkomma en hel del bra saker i anfallsväg. Därefter övergick matchen mer och mer i hemmalagets favör.
Gästernas bästa målchans fick Astrit Ajdarević efter knappa kvartens spel efter en passning snett bakåt från högerkanten. Ajdarević fick också iväg ett skapligt avslut mot den bortre stolpen, men Oscar Linnér var snabbt nere och kunde fånga in avslutet. För AIK:s del handlade mycket av anfallsspelet om att hitta in med bollar från kanterna, och man skapade ett antal målchanser både genom höga och låga inspel. Det närmaste man kom ett mål var också genom ett lågt inspel från Eero Markkanen in mot mitten av straffområdet, där till slut Ahmed Yasin var den som fick iväg ett (förvisso inte hundraprocentigt) avslut mot mål, men bollen gick i stolpen.
Stolpträffen kom i matchminut tjugosex, och var en av flera bra chanser hemmalaget skapade under denna period av matchen. Inte långt därefter hade Markkanen själv fått avslutsläge efter ett liknande inspel som det han stått för tidigare, men Jacob Rinne kunde avvärja avslutet den gången. Och strax därpå var Stefan Ishizaki nära att bjuda på ett riktigt drömmål när han drog till på halvvolley, men återigen lyckades Rinne komma emellan med en näve och styra ut till en hörna.
I den andra halvleken var det AIK som fortsatte ånga på från start. Bara dryga minuten in i halvleken var man åter nära att lyckas överlista Jacob Rinne, denna gången genom en stenhård nick från Denni Avdić på inlägg från Daniel Sundgren. Därefter vart det dock lite mer tunnsått på riktigt heta chanser, även om AIK:s spelövertag var än mer markant under stora delar av den andra halvleken än det varit i den första.
Längst bak hos ÖSK stod dock Jacob Rinne och tycktes mer och mer växa ut till ett spöke för ett måljagande AIK, för chanser skapade man ändå gott om mot slutet av matchen. Man fick iväg en mängd skott mot Rinne, men oavsett om skotten kom från Alexander Isak, Christos Gravius, Denni Avdić eller Ebenezer Ofori stod Rinne i vägen. Även Ahmed Yasin hade ett par försök från bra lägen, men hans skottförsök i den andra halvleken var direkt svaga, Yasin som i övrigt gjorde en bra insats.
Det blev alltså inget mål för hemmalaget, istället var det i slutsekunderna ytterst nära att Alhassan “Crespo” Kamara kunde bli matchhjälte för Örebro, när han lite slumpartat fick avsluta helt fri i straffområdet, men Oscar Linnér stod för en utmärkt räddning och såg till att poängen blev delad. Linnér hade dryga kvarten tidigare skapat en del oro hos hemmalaget och publiken när han slog i huvudet kraftigt i en kollision med Robert Åhman Persson, i ett skede när AIK redan gjort sina tre byten. Efter ett längre spelavbrott och några stygn kunde dock Linnér resa sig upp och slutföra matchen, på ett lika utmärkt sätt som han gjort dittills. Matchfakta finns på denna sida.
Text: Jonathan Bjuggren
Livehändelser
-
12'
Byte
Fredrik Brustad UT
Eero Markkanen IN
-
20'
Byte
Logi Valgardsson UT
Sebastian Ring IN
-
45'
Byte
Anton Salétros UT
Christos Gravius IN
-
54'
Varning
Haukur Hauksson
-
57'
Byte
Karl Holmberg UT
Martin Broberg IN
-
59'
Varning
Nordin Gerzic
-
66'
Byte
Eero Markkanen UT
Alexander Isak IN
-
74'
Byte
Daniel Gustavsson UT
Alhassan Kamara IN
-
76'
Varning
Ahmed Yasin
Laguppställning
AIK
Örebro SK
-
#34
Oscar Linnér
-
#21
Daniel Sundgren
-
#4
Nils-Eric Johansson (K)
-
#3
Per Karlsson
-
#2
Haukur Heidar Hauksson
-
#24
Stefan Ishizaki
-
#29
Anton Jönsson Salétros
-
#17
Ebenezer Ofori
-
#19
Ahmad Yasin
-
#7
Fredrik Brustad
-
#10
Denni Avdić
-
#13
Kyriakos Stamatopoulos
-
#11
Eero Pekka Sakari Markkanen
-
#15
Sauli Väisänen
-
#28
Niclas Eliasson
-
#31
Christos Gravius
-
#32
Patrick Kpozo
-
#36
Alexander Isak
-
Jacob Rinne
#30
-
Daniel Björnkvist
#12
-
Erik Moberg
#5
-
Michael Almebäck
#14
-
Hjörtur Logi Valgardsson
#4
-
Maic Sema
#23
-
Robert Åhman Persson (K)
#6
-
Nordin Gerzic
#25
-
Daniel Gustavsson
#90
-
Astrit Ajdarevic
#8
-
Karl Holmberg
#17
-
Oscar Jansson
#1
-
Patrik Haginge
#2
-
Brendan Hines-Ike
#3
-
Martin Broberg
#9
-
Alhassan A Kamara
#10
-
Daniel Nordmark
#16
-
Sebastian Ring
#19