-
Publik12 021
-
DomareBastian Dankert, Tyskland
-
Ass. Domare 1Markus Häcker, Tyskland
-
Ass. Domare 2René Rohde, Tyskland
-
FjärdedomareBenjamin Brand, Tyskland
AIK föll i Aten efter sent mål
AIK förlorade med 0-1 i det första mötet med Panathinaikos FC i den tredje kvalomgången. AIK svarade för en stor arbetsinsats mot den grekiska ligatrean och skapade tre jättemöjligheter att ta ledningen, men i den 79:e minuten nickade mittbacken Rodrigo Moledo in matchens enda mål och AIK behöver nu vinna returmatchen för att avancera till play off.
För första gången någonsin klev AIK in till match på Stádio Apostolos Nikolaidis och det var en mäktig arena som “välkomnade” svenskarna. De höga branta kortsidorna gav en skön och kompakt känsla på den relativt lilla arenan i centrala Aten. Den förväntade anstormningen från Panathinaikos FC uteblev och AIK hade bra kontroll på spelet via sin nya 5-4-1-formation, ej heller hemmapubliken gav Pao någon fördel då ljudvolymen var måttlig. I den femte minuten slog Giandomenico Mesto ett misslyckat inlägg från högerkanten som gick förbi Daniel Sundgren till den vänstra hörnflaggan där Niklas Hult fångade upp den och slog in den mot landsmannen Marcus Berg som högg direkt, men avslutet på halvvolley gick utanför den bortre, högra stolpen.
I den nionde minuten slog Cristian Ledesma en långboll mot Víctor Ibarbo som i andraläget kom igenom AIK-försvaret och avlossade ett vilt skott samtidigt som han stördes av Per Karlsson som kastade sig och bollen gick utanför den högra stolpen. Fyra minuter senare slog Stefan Ishizakis första hörna och vänsterhörnan nådde Eero Markkanens panna vid den främre stolpen och avslutet fick Patrik Carlgren, delar av AIK-klacken och AIK-representanter på långsidan att jubla i tron att bollen var i mål, men nicken hade gått på fel sida stolpen innan den rullade runt i nätet framför den fullsatta hemmaklacken.
Med drygt tio minuter kvar av halvleken slog Cristian Ledesma ytterligare en långboll mot Víctor Ibarbo som kom igenom bakom backlinjen och fick bollen förbi Patrik Carlgren på högerkanten i straffområdet, men AIK-målvakten tog sig tillbaka i situationen och svarade för en fantastisk räddning på avslutet. AIK hade bra kontroll på den första halvleken och hade faktiskt noterat den vassaste målchansen under de första 45 minuterna.
I den andra halvlekens nionde minut slog Cristian Ledesma hemmalagets andra hörna och den blev kort till Giandomenico Mesto som lyfte in bollen mot mittbacken Rodrigo Moledo som nickade över. Två minuter senare var det oerhört nära AIK-ledning efter att Patrick Kpozo slagit ett inlägg från vänsterkanten som gick mot Johan Blomberg. AIK-mittfältaren smög upp bakom Niklas Hult och fick på ett volleyskott från ca sju meter som gick rakt i bröstet på målvakten Luke Steele på mållinjen…
AIK var mer nedtryckta av Panathinaikos i den andra halvleken, men spelade ett mycket bra försvarsspel och målchanserna för hemmalaget lös med sin frånvaro. I den 75:e minuten lyfte Johan Blomberg in AIK:s tredje hörna och den första från höger. Bollen nådde Eero Markkanen som liggande bakåt i luften fick iväg en bra nick som Luke Steele med en enhandsräddning på mållinjen hindrade från att gå i mål. Fyra minuter senare fick Giandomenico Mesto iväg ett inlägg från högerkanten efter en dubbelhörna för Panathinaikos och bollen gick förbi samtliga spelare och bort till en omarkerad Rodrigo Moledo som kraftfullt nickade in ledningsmålet i det högra hörnet, utan chans för en storspelande Patrik Carlgren.
De avslutande minuterna blev chansfattiga och det kändes lite som om båda lagen inte ville riskera ett baklängesmål som kraftigt förändrat förutsättningarna inför returen. I den 93:e och sista minuten kom AIK:s sista kvitteringschans, men högerhörnan från Johan Blomberg blev för lång och strax därefter blåste den tyske domaren Bastian Dankert av matchen.
Den mycket viktiga returmatchen mot Panathinaikos spelas torsdagen den 4 augusti, kl 19:00 på Tele2 Arena. Biljetter till matchen köps enklast via denna sida.
Text: Stefan Mellerborg
Livehändelser
-
25'
Varning
Haukur Hauksson
-
28'
Varning
Patrick Kpozo
-
46'
Byte
Giorgos Koutroumbis UT
Lucas Villafáñez IN
-
59'
Varning
Mubarak Wakaso
-
65'
Byte
Stefan Ishizaki UT
Ahmed Yasin IN
-
71'
Byte
Mubarak Wakaso UT
Sebastian Leto IN
-
79'
Mål
Rodrigo Moledo
-
85'
Varning
Giandomenico Mesto
-
87'
Byte
Denni Avdić UT
Anton Salétros IN
-
89'
Byte
Víctor Ibarbo UT
Robin Lod IN
-
93'
Varning
Nils-Eric Johansson
Laguppställning
Panathinaikos FC
AIK
-
#15
Luke Steele
-
#4
Giorgos Koutroumbis
-
#8
Víctor Ibarbo
-
#9
Marcus Berg
-
#10
Zeca (K)
-
#22
Mubarak Wakaso
-
#23
Niklas Hult
-
#24
Cristian Ledesma
-
#27
Giandomenico Mesto
-
#31
Rodrigo Moledo
-
#51
Ivan Ivanov
-
#1
Stefanos Kotsolis
-
#5
Nuno Reis
-
#7
Olivier Boumal
-
#11
Sebastian Leto
-
#17
Robin Lod
-
#19
Lucas Villafáñez
-
#28
Viktor Klonaridis
-
Patrik Carlgren
#35
-
Haukur Hauksson
#2
-
Per Karlsson
#3
-
Nils-Eric Johansson (K)
#4
-
Johan Blomberg
#8
-
Denni Avdić
#10
-
Eero Markkanen
#11
-
Ebenezer Ofori
#17
-
Daniel Sundgren
#21
-
Stefan Ishizaki
#24
-
Patrick Kpozo
#32
-
Kenny Stamatopoulos
#13
-
Sauli Väisänen
#15
-
Ahmed Yasin
#19
-
Jos Hooiveld
#26
-
Anton Salétros
#29
-
Christos Gravius
#31
-
Amin Affane
#39